Kavram Yayınları Bilimkurgu Dizisi

1990’lı yıllarda pek çok bilimkurgu klasiğinin dilimize kazandırıldığını görüyoruz. O dönem bir bilimkurgu serisi ile karşımıza çıkan yayınevlerinden biri de Kavram Yayınları oldu. Ne yazık ki seride yayımlanan kitaplarda kısmi eksiklikler ve hatalar da mevcuttu. Gerçi o dönemde çevrilmiş birçok eser bu hışma uğramıştı.

Tüm bunlara rağmen Kavram Yayınları Bilimkurgu Serisi, 11 kitaplık küçük bir seri olsa da bünyesindeki eserlerin çoğunluğu ülkemizde ilk kez yayımlanan klasikler arasında.

Örneğin yerli okur, Arthur C Clarke‘ın Rama’sı ile ilk kez bu seride tanıştı. Bilindiği gibi Rama serisi 4 ciltten oluşuyor. Ancak bu seride sadece ilk üç kitabın baskısına rastlıyoruz. Rama’nın ilk kitabı olan “Rama’yla Buluşma”, bu seride “Rama” adı ile basıldı.

Serinin ikinci ve üçüncü kitapları olan “Rama 2” ve “Rama Bahçesi” ise ikiye bölünerek ikişer kitap olarak yayımlandı. Böylelikle dizi içindeki Rama kitaplarının sayısı beşe çıkartıldı. Ancak Rama’nın son kitabı, serinin yarım kalması nedeniyle basılamadı.

Yine ülkemizde çok fazla bilinmeyen yazarlardan Frederik Pohl‘un efsanevi Hiçi Destanı da bu dizide yer almaktadır. Aslında 6 kitaplık bir seri olmasına rağmen yalnızca ilk 3 kitabı (Çıkış Kapısı, Mavi Ufkun Ötesinde, Hiçi ile Buluşma) yayımlanan ve bu nedenle yerli okur tarafından bir üçleme olduğu sanılan Hiçi Destanı, bilimkurgu edebiyatının en önemli dizileri arasında gösterilmektedir

Rama ve Hiçi Destanı kitaplarının ardından tekil romanlara geçiş yapan Kavram Yayınları, sırasıyla Stanisaw Lem‘in başyapıtı Solaris‘i, Philip K. Dick‘in en bilinen eserlerinden Bıçak Sırtı‘nı (Androidler Elektrikli Koyun Düşler mi?) ve Joan D. Vinge’in 4 öyküsünü bir araya getiren Amber Gözleri‘ni basarak biz yerli okuru ihya etmeyi başardı.

Kavram Yayınları Bilimkurgu Dizisi’nin listesine aşağıdan göz atabilir, dizideki kitapların konularına ise yazının devam sayfasından ulaşabilirsiniz.

NOKİTAPYAZAR
1RamaArthur C. Clarke
2Rama 2 (1. Kitap)Arthur C. Clarke
3Rama 2 (2. Kitap)Arthur C. Clarke
4Rama Bahçesi (1. Kitap)Arthur C. Clarke
5Rama Bahçesi (2. Kitap)Arthur C. Clarke
6Çıkış KapısıFrederik Pohl
7Mavi Ufkun ÖtesindeFrederik Pohl
8Hiçi ile BuluşmaFrederik Pohl
9SolarisStanislaw Lem
10Bıçak SırtıPhilip K. Dick
11Amber GözlerJoan D. Vinge

Yazar: Hamdi Güzeliş

Makine Mühendisi. Dağların, newage müziğin ve bilimkurgunun uzun yıllardır tutkunu. "Turk Seti Team" üyesi.

İlginizi Çekebilir

arthur-c-clarke

Arthur C. Clarke’ın Eserlerinden Uyarlanan Bilimkurgu Filmleri

Arkasında onlarca unutulmaz roman ve kısa öykü bırakan Arthur C. Clarke, kuşkusuz gelmiş geçmiş en …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et