bilimkurgu kulubu

Kullanım Koşulları

Web sitemize giren internet ziyaretçileri kullanım koşullarını okumak ve kabul etmekle mükelleftir. Siteye girildiği an kurallar kabul edilmiş sayılır. Eğer bu kuralları kabul etmiyorsanız siteden ayrılabilirsiniz.

www.bilimkurgukulubu.com, bilimkurguyla ilgili en güncel bilgileri aktarmayı ve aynı zamanda bilimkurgu yapıtlarını tanıtmayı amaçlayan bir bilişim içerik portalıdir. Size özel olmayan ve tamamen kişisel amaçlar için bir kullanım hakkı vermektedir. Sitenin içeriğinin kısmen ve/veya tamamen kopyalanması, arama motorları ile toplanarak benzer amaçlar için kullanılması yasaktır. Yayımlanan ürünlerin özelliklerinden, satış koşullarından, kullanımından, satıcıları ve/veya üreticileri ile aranızda yaşanabilecek sorunlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sitemiz, üreticilerin ürünlerinin özellikleri ve fiyatlarında önceden haber vermeye gerek duymadan yapma hakkına sahip oldukları değişikliklerden sorumlu tutulamaz.

Sitemizde, diğer web sitelerine ait linkler bulunabilir. Bilimkurgu Kulübü, hiçbir şekilde bu sitelerin içeriklerinden ve/veya ticari aktivitelerinden sorumlu tutulamaz. Bilimkurgu Kulübü sitenin içeriğini, yapısını ve kullanım koşullarını önceden haber vermeden değiştirme hakkına sahiptir. Sitemiz, her koşulda kesintisiz hizmet garantisi vermemektedir. Güncellemeler, bakım ve/veya ticari nedenlerden ötürü önceden haber vermeden servisi kısmen ve/veya tamamen durdurma hakkını elinde bulundurur. Sitemizde yer alan başka kurum ve kuruluşlara dair logoların mülkiyeti kendilerine aittir.

Sitemize sadece www.bilimkurgukulubu.com, www.bilimkurgukulubu.org ve www.bilimkurgukulubu.net ana sayfasından giriniz. Başka bir adresi kullanmayınız.

Yazarlık ve İçerik Hakları

1. Bilimkurgu Kulübü’ne içerik üretenler, “Kayıtlı Yazar” ve Konuk Yazar” olarak iki gruba ayrılır.

a. Kayıtlı Yazar: Bilimkurgu Kulübü internet sitesinde adına yazar hesabı oluşturulmuş içerik üreticileridir. Bilimkurgu Kulübü, uygun gördüğü kişilere yazarlık teklif edebilir. Karşılıklı anlaşma sağlanması durumunda bu kişiler için internet sitesinde yazar hesabı açabilir ve onları kayıtlı yazar kadrosuna dâhil edebilir.

b. Konuk Yazar: Bilimkurgu Kulübü internet sitesinde adına yazar hesabı oluşturulmamış içerik üreticileridir. Herkes Bilimkurgu Kulübü’nde yayımlanmak üzere içerik üretebilir ve bu içerikleri bilimkurgukulubu@gmail.com adresine gönderebilir. Sitede hesabı olmayan yazarların uygun görülen içerikleri, “Konuk Yazar” hesabı üzerinden ve altında yazar bilgisi sunularak paylaşılır.

2. Bilimkurgu Kulübü’ne sağlanan tüm içerikler gönüllülük esası gözetilerek yapılır. İçerik üreticileri, içeriklerini Bilimkurgu Kulübü’ne gönderip göndermemekte tamamen özgürdür. Bilimkurgu Kulübü, (teşvik etmek dışında) içerik üreticilerine katkı sunmaları yönünde herhangi bir zorlamada bulunamaz.

3. Bilimkurgu Kulübü, içerik üreticilerinin ürünlerini edebi niteliklerine uygun olarak, manevi kişiliklerine zarar vermeden ve üsluplarına özen göstererek okurlarına teşhir etmekle yükümlüdür.

4. İçerik üreticileri, Bilimkurgu Kulübü için kaleme aldıkları ürünlerinin ilk hallerini diledikleri dijital ya da basılı yayımlarda özgürce kullanabilirler.

5. Hür iradesiyle içerik veren her yazar; içeriklerinin telif, yayım, kullanım, dağıtım vs. haklarını ve bu haklardan kaynaklanan reklam gelirlerini süresiz olarak Bilimkurgu Kulübü’ne hibe etmiş sayılır. Söz konusu haklar, yazarlığın sona ermesi durumunda da geçerliliğini korur. Dolayısıyla yazarlar, içeriklerinin site veritabanından kaldırılmasını ya da silinmesini aşağıdaki istisnai durumlar haricinde talep edemezler:

a. Çalışmasının tamamının ya da bir kısmının kendi iradesi dışında kullanıldığını fark edenler, söz konusu içerik ya da içeriklerin kaldırılmasına yönelik istekte bulunabilirler.

b. Site üzerindeki yazılarını bir sözleşmeye bağlı olarak derleme, inceleme, araştırma, seçki, antoloji gibi basılı eserlerde kullanmak isteyenler, telif sözleşmelerini ibraz ederek söz konusu çalışmalarının kaldırılmasını talep edebilirler.

c. Unutulma hakkından yararlanmak isteyen ya da içerikleriyle anılmaktan rahatsızlık duymaya başlayanlar, bu durumu Bilimkurgu Kulübü’ne ileterek uygun gördükleri içeriklerin anonim hale getirilmesini talep edebilirler.

d. Elinde bu yönde mahkeme kararı olanlar.

6. Bilimkurgu Kulübü, uygun gördüğü durumlarda içerik üreticilerini maddî olarak ödüllendirebilir. Bu ödülün miktarı ve sıklığı; veya herhangi bir ödülün verilip verilmeyeceği, Bilimkurgu Kulübü’nün yetki ve denetimindedir. İçerik üreticileri, tek taraflı ya da geriye dönük olarak maddi gelir talep edemezler.

7. Her içerik üreticisi, çalışmasında yararlandığı kaynakları belirtmekle yükümlüdür. Bilimkurgu Kulübü, kopya içerik yazdığı ya da intihal yaptığı anlaşılan yazarların yazarlığına tek taraflı olarak son verebilir.

8. Bilimkurgu Kulübü, genel yayın ilkelerine aykırı olduğuna hükmettiği içerikleri yayına sokmama hakkını daima saklı tutar.

9. Bilimkurgu Kulübü’ne yazarlık başvurusunda bulunan ya da kendi iradesiyle içerik gönderen kişiler, bu sözleşmeyi okuyup kabul etmiş sayılır.

10. Burada belirtilen şartlar haricinde karşılaşılan durumlar için son karar yetkisi Bilimkurgu Kulübü’ne aittir. Bilimkurgu Kulübü, bu maddeleri gerekli gördüğü takdirde herhangi bir bildirimde bulunmaksızın değiştirebilir, geliştirebilir, çeşitlendirebilir.

Bilimkurgu Kulübü Yönetimi