bilimkurgu kulubu

Hakkımızda

Bilimkurgu Kulübü
Bilimkurgu Kulübü
SloganBurada gelecek var
Kuruluş8 Ekim 1999
Resmî sitewww.bilimkurgukulubu.com

Bilimkurgu Kulübü (kısa adı BKK), merkezi İstanbul’da bulunan bir sivil toplum kuruluşudur. 8 Ekim 1999’da İsmail Yamanol önderliğinde kurulmuştur.

Türk bilimkurgu edebiyatından yetkin isimlerin de bulunduğu geniş kadromuzla, resmi internet sitemiz ve sosyal paylaşım platformlarımız üzerinden oldukça etkin bir yayın politikası gütmeye gayret sarfediyoruz. Kuruluşumuzun resmi internet sitesinde, bilimkurgu yapıtlarına yönelik tanıtım ve inceleme yazılarının yanı sıra, türün tanınmış isimleriyle gerçekleştirilmiş röportajlara da yer verilmektedir.

Uygarlığımızın gelişim sürecine bakılacak olursa; insan, soyut düşünce yeteneğine sahip olduğu günden beri düşlemekte, merak etmekte, araştırmakta ve neden-sonuç ilişkisi kurmaktadır. Bu yeteneklere sahip bir türün erken tarihinde bile bilimkurgusal yaratılara rastlamak doğaldır. Bilimkurgu Kulübü, geniş ve kapsamlı bir bilimkurgu tarihi ortaya koyabilmek, bu tarihi doğru şekilde yorumlayabilmek, bilimkurgu eserlerini derinlemesine inceleyebilmek ve türün yerli takipçilerini dünyadaki gelişim ve eğilimlerden haberdar edebilmek için faaliyet gösteren bir kuruluştur.

Kuruluş

Bilimkurgu Kulübü, köken itibariyle 90’lı yılların sonlarına kadar uzanan bir öğrenci topluluğu olarak ortaya çıkmıştır. Düzenli toplantılar tertipleyen grup, Türkiye’de bilimkurguya olan ilginin azlığı nedeniyle İsmail Yamanol önderliğinde bir oluşum kurma kararı alır. 8 Ekim 1999’da kurulan Bilimkurgu Kulübü, ilk dönemlerinde daha çok üniversiteler arası bir fikir topluluğu olarak varlık göstermiştir. “Kurgusal Evren” adlı edebiyat ağırlıklı fotokopi fanzin, kulübümüzün bu dönemde çıkardığı yayınlar arasındadır.

Ancak kuruluş amacını gerçekleştirebilmek üzere çok daha geniş kitlelere yayılma gereği duyan kulüp yönetimi, 2004 yılında yeni bir yapılanma içine girer. Özellikle kulübün internet üzerindeki etkinliği bu karardan sonra artışa geçmiştir. Geniş yazar kadrosunda birbirinden önemli isimleri barındıran Bilimkurgu Kulübü, günümüzde binlerce kişi tarafından takip edilen ve güçlü nüfuzuyla yerli bilimkurgu hareketine yön verebilen bir platforma dönüşmüştür.

Bilimkurgu alanında çok geniş yelpazeli bir fikir ve paylaşım platformu olarak hayat bulan Bilimkurgu Kulübü, Türkiye’de bilimkurgunun gelişip yaygınlaşmasına destek olmayı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda; Türk halkına bilimkurgu kültürünü tanıtmak ve bu sayede bilimkurgu sevgisini geniş kitlelere aşılamak için, kısa öykü yarışmaları gibi çeşitli etkinlikler düzenlemektedir. Öte yandan, bilim ile bilimkurgu arasında ciddi bir ilgileşim olduğunu düşüncesinden hareketle, bilim ve teknoloji alanındaki yenilikleri bilimkurgu süzgecinden geçirerek kamuoyuna ulaştırmaya ve son gelişmeler ışığında belli bir bilim-kurgusal perspektif oluşturmaya da gayret etmektedir. Bu bağlamda, yerli bilimkurgu üretimine zemin hazırlayacak koşul ve olanakların tahsisi konusunda çaba göstermektedir.

Etkinlikler

Kuruluşun gerçekleştirdiği çok sayıda etkinlik arasında sunumlar, söyleşiler, kısa öykü yarışmaları ve eğitim seminerleri bulunmaktadır. Kulübümüzün, General Mobile sponsorluğunda gerçekleştirdiği “2100 Yılında Akıllı Cihazların Hayatımızdaki Yeri ve Önemi” temalı kısa öykü yarışmasına, Türkiye’nin her yerinden yüzlerce katılım olmuştur. Yarışma kapsamında birinci gelen yarışmacıya Discovery Air, ikinci gelen yarışmacıya General Mobile Tab8 ve üçüncü gelen yarışmacıya da Türkiye’nin ilk bilimkurgu dergisi olan Antares‘in bir adet tam takımı hediye edilmiştir.

Ayrıca, çok sayıda platformun ortaklaşa gerçekleştirdiği ve Kadıköy Tasarım Atölyesi’nde ayda bir kez düzenlenen Hayali Muhabbetler etkinliğine katkı sağlamakta ve bu etkinlikte, bilimkurgu içerikli çeşitli sunumlar vermekteyiz. Öte yandan Bilimkurgu Kulübü, Yeditepe Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi tarafından hayata geçirilen kişisel gelişim programına da, “Bilimkurgu Felsefesi ve Gelecek Vizyonu Atölyesi” kursuyla katkı sunmaktadır.

Yazar Kadrosu

Bilimkurgu Kulübü, resmi internet sitesinde düzenli olarak makaleler kaleme alan geniş bir yazar kadrosuna ve profesyonel çevirmenlere sahiptir. Bu isimler arasında, Türk bilimkurgu edebiyatının tanınmış simalarının yanı sıra çeşitli yazar ve akademisyenler de bulunmaktadır.

Genel Yayın Yönetmeni

İsmail Yamanol

Genel Yayın Editörü

Pınar Duman

Editörler

Emre Bozkuş

Pedram Türkoğlu

Sinan İpek

Emektarlar

Bülent Akkoç

Kadri Kerem Karanfil

Reklam ve İletişim

bilimkurgukulubu@gmail.com