Hakkımızda

Bilimkurgu Kulübü
Bilimkurgu Kulübü
SloganBurada gelecek var
Kuruluş8 Ekim 1999
Websitewww.bilimkurgukulubu.com

Bilimkurgu Kulübü (kısa adı BKK), merkezi İstanbul’da bulunan bir sivil toplum kuruluşudur. 8 Ekim 1999’da İsmail Yamanol önderliğinde kurulmuştur.

Türk bilimkurgu edebiyatından yetkin isimlerin de bulunduğu geniş kadromuzla, resmi internet sitemiz ve sosyal paylaşım platformlarımız üzerinden oldukça etkin bir yayın politikası gütmeye gayret sarf ediyoruz. Resmi internet sitemizde, bilimkurgu yapıtlarına yönelik tanıtım ve inceleme yazılarının yanı sıra türün tanınmış isimleriyle gerçekleştirilmiş röportajlara da yer veriyoruz.

Uygarlığımızın gelişim sürecine bakılacak olursa, insan soyut düşünce yeteneğine sahip olduğu günden beri düşlemekte, merak etmekte, araştırmakta ve neden-sonuç ilişkisi kurmaktadır. Bu yeteneklere sahip bir türün erken tarihinde bile bilimkurgusal yaratılara rastlamak doğaldır. Geniş ve kapsamlı bir bilimkurgu tarihi ortaya koyabilmeyi, bu tarihi doğru şekilde yorumlayabilmeyi, bilimkurgu eserlerini derinlemesine inceleyebilmeyi ve türün yerli takipçilerini dünyadaki gelişim ve eğilimlerden haberdar edebilmeyi önemsiyoruz.

Tarih

Bilimkurgu Kulübü, köken itibariyle 90’lı yılların sonlarına kadar uzanan bir öğrenci topluluğu olarak ortaya çıkmıştır. Düzenli buluşmalar tertipleyen topluluk, Türkiye’de bilimkurguya olan ilginin azlığı nedeniyle İsmail Yamanol önderliğinde bir oluşum kurma kararı alır. 8 Ekim 1999’da kurulan Bilimkurgu Kulübü, ilk dönemlerinde daha çok üniversiteler arası bir fikir topluluğu olarak varlık göstermiştir. “Kurgusal Evren” adlı fotokopi fanzin, Bilimkurgu Kulübü’nün bu dönemde çıkardığı yayınlar arasındadır.

Ancak kuruluş amacını gerçekleştirebilmek üzere çok daha geniş kitlelere yayılma gereği duyan kulüp yönetimi, 2004 yılında “Burada Gelecek Var!” sloganıyla yeni bir yapılanma içine girer. Özellikle Bilimkurgu Kulübü’nün internet üzerindeki etkinliği bu karardan sonra artışa geçmiştir. Geniş yazar kadrosunda birbirinden önemli isimleri barındıran Bilimkurgu Kulübü, günümüzde binlerce kişi tarafından takip edilen ve güçlü nüfuzuyla yerli bilimkurgu hareketine yön verebilen bir platforma dönüşmüştür.

Bilimkurgu alanında çok geniş yelpazeli bir fikir ve paylaşım platformu olarak hayat bulan Bilimkurgu Kulübü, Türkiye’de bilimkurgunun gelişip yaygınlaşmasına destek olmayı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda, Türk halkına bilimkurgu kültürünü tanıtmak için çalışmaktadır. Aynı zamanda bilim ile bilimkurgu arasında ciddi bir ilgileşim olduğu düşüncesinden hareketle, bilim ve teknoloji alanındaki yenilikleri bilimkurgu süzgecinden geçirerek kamuoyuna ulaştırmaya ve son gelişmeler ışığında belli bir bilimkurgusal perspektif oluşturmaya da özen göstermektedir. Bu bağlamda, yerli bilimkurgu üretimine zemin hazırlayacak koşul ve olanakların tahsisi konusunda yenilikçi fikirler üretmektedir.

Etkinlik ve Yayınlar

Bilimkurgu Kulübü’nün gerçekleştirdiği çok sayıda etkinlik arasında sunumlar, söyleşiler, kısa öykü yarışmaları ve eğitim seminerleri bulunmaktadır.

Ayrıca Bilimkurgu Kulübü, Türk bilimkurgu edebiyatına basılı eserler kazandırma misyonu doğrultusunda öykü seçkilerine imza atmaktadır. Yeryüzü Müzesi (İthaki Yayınları, 2018), İlk (İthaki Yayınları, 2021) ve Arz Cephesinde Yeni Bir Şey Yok (Fihrist Kitap, 2023) adını taşıyan ve türün profesyonel ile amatör yazarlarını bir araya getiren bu seçkiler, yakaladıkları başarılı satış grafikleriyle de dikkat çekmektedir.

Künye

Bilimkurgu Kulübü, düzenli olarak içerik üreten geniş bir yazar ve çevirmen kadrosuna sahiptir. Bu isimler arasında, Türk bilimkurgu edebiyatının tanınmış simalarının yanı sıra çeşitli yazar ve akademisyenler de bulunmaktadır.

Genel Yayın Yönetmeni

İsmail Yamanol

Genel Yayın Editörü

Pınar Duman

Editörler

Emre Bozkuş

Pedram Türkoğlu

Sinan İpek

Tuğrul Sultanzade

Emektarlar

Bülent Akkoç

Kadri Kerem Karanfil

Reklam ve İletişim

bilimkurgukulubu@gmail.com

Burada Gelecek Var!