Edebiyat frederik-pohl

Tarih: 12 Temmuz 2016 | Yazar: Konuk Yazar

0

Bir Bilimkurgu Ustası: Frederik Pohl

Amerikalı bilimkurgu yazarı Frederik Pohl‘ün kariyeri, yetmiş beş yıldan fazla bir süreyi kapsıyordu. 1959’dan 1969 yılına kadar editörlüğünü üstlendiği Galaxy and If adlı dergi, üç kez Yılın En İyi Dergisi alanında Hugo Ödülü‘ne layık görüldü. Pohl, yazar olarak Hugo, Nebula, Locus, John W. Campbell ve Amerikan Ulusal Kitap Ödülü dâhil birçok ödül kazandı. Amerikalı Bilimkurgu ve Fantezi Yazarları Derneği tarafından 12th Damon Knight Memorial Grand Master seçildi ve Bilimkurgu ve Fantezi Onur Listesi’ne eklendi. Yetmişten fazla kurgu kitabı ve yirmi dört derlemede toplanan kısa öyküleriyle oldukça üretken bir yazardı.

Frederik Pohl, 1919 yılında doğdu. Gençken ailesi çok fazla şehir değiştirdi. On yedi yaşında liseyi bıraktı, 2009 yılında ise onur diplomasına layık görüldü. Genç yaşında Futurians adlı bir kulüp kurdu. Bu kulüpte Donald Wollheim ve Isaac Asimov gibi gelecekte bilimkurgu edebiyatına damga vuracak isimlerle arkadaşlıklar kurdu. Daha sonra Genç Komünistler Derneği‘ne katıldı ve Flatbush III şubesi başkanı oldu. Üç yıl sonra buradan ayrıldı. 1943-1945 yılları arasında 456. Bombardıman Birliği’nde orduya katıldı. Beş kez evlendi ve dört çocuğu dünyaya geldi. 1984’ten 2013 yılına kadar Palatine, Illinois’de yaşadı ve orada öldü.

Frederik Pohl

Pohl, 1930 yılının sonlarına doğru mahlaslar kullanarak yazın hayatına başladı. İlk eseri, 1937 yılında Amazing Stories tarafından Elton Andrews takma adıyla yayımlanan Elegy to a Dead Satellite: Luna oldu. 1937 yılında çeşitli yayınevlerinde edebiyat ajanı ve editör olarak çalışmaya başladı. 1950 yılına dek sürdürdüğü edebiyat ajanlığı boyunca Isaac Asimov gibi birçok büyük bilimkurgu yazarıyla çalıştı. Editör olarak birçok ödül kazandı. Bantam Books için Samuel R. Delany’nin Dhalgren ve Joanna Russ’ın The Female Man eserleri, editörlüğünü yaptığı romanlar arasında yer aldı. II. Dünya Savaşı’ndan sonra yine mahlaslar kullanarak kitaplar yayımlamaya devam etti.

1970’li yıllarda birçok ödüle layık görülecek romanlara imza attı. Bilimkurgunun yanı sıra kurgu dışı kitaplar ve Playboy ile Family Circle için makaleler yazdı. 1995’ten ölümüne kadar, James Gunn ve Judith Merril ile birlikte Theodore Sturgeon Anma Ödülü için jürilik yaptı. Gunn ile birbirlerini uzun zamandır tanıyan Pohl, Gunn’un kurduğu Center for the Study of Science Fiction (Bilimkurgu Çalışmaları Merkezi), Intensive Institute on Science Fiction (Ağırlıklı Bilimkurgu Kurumu) ve Science Fiction Writing Workshop’ta (Bilimkurgu Yazarlık Atölyesi) konuşmalar yaptı.

frederik-pohl-

Yazar, 2 Eylül 2013 tarihinde 93 yaşındayken yaşamını yitirdi.

Ödülleri arasında;

 • En İyi Roman dalında Hugo Ödülü
 • En İyi Bilimkurgu Romanı dalında John W Campbell Anısı Ödülü
 • En İyi Roman dalında Nebula Ödülü
 • En İyi Kısa Hikaye Ödülü ve En İyi Hayran Yazar Ödülü
 • En Profesyonel Dergi dalında üç Hugo Ödülü
 • Thomas D. Clareson Üstün Hizmet Ödülü
 • Edward E. Smith Anısı Ödülü
 • En İyi Roman dalında Locus Ödülü
 • Bilimkurgu alanında Eaton Yaşam Boyu Başarı Ödülü
 • Bilimkurgu alanında Amerikan Ulusal Kitap Ödülü

Ve ayrıca;

 • Bilimkurgu ve Fantezi Onur Listesi’ne dahil oldu.
 • 12th Damon Knight Memorial Grand Master seçildi.

Dilimize kazandırılan eserleri:

Hazırlayan: Burak Avcı

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayımlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...