Uzayda Geçen Bilimkurgu Dizileri

Raised By Wolves (2020 -)

İncelemesini Oku

Dizide Anne ve Baba olarak adlandırılan iki android, beraberlerinde getirdikleri insan embriyolarıyla birlikte el değmemiş Kepler-22b’ye sığınırlar. Dünya’da ateistler ve Mitraistler (Güneş’le simgelenen Sol adlı tanrısal varlığa tapan dindarlar) arasındaki büyük ölçekli küresel bir savaş her şeyi mahvetmiştir. Anne ile Baba ise, bu embriyoları büyütüp yetiştirerek insanlık medeniyetini yeniden inşa etmeye programlanmıştır. Yeni medeniyet bu sefer daha barışçıl, seküler ve din gibi mistik yanılsamaları barındırmayan kültürel kodlara sahip olacaktır.

Ancak Dünya’dan 600 ışık yılı uzaklıkta bulunan Kepler-22b gezegenindeki “bir şeyler” uyanmaya başlayacak ve “aile”yi gizemli bir maceranın kucağına itecektir.

Away (2020)

Away, Mars’a yapılacak olan zorlu bir yolculuk sırasında yaşananları konu ediyor. Amerikalı astronot Emma Green, hayati bir görevle karşı karşıyadır. Genç kadın, Kızıl Gezegen’e yapılacak görevde uluslararası ekibin başına getirilir. Emma, çıkacağı bu tehlikeli yolculuk için ergenlik çağındaki kızını ve kocasını arkasında bırakmak zorunda kalır.

Amerikalı astronot Emma Green’e Hilary Swank’ın hayat verdiği dizi, Jason Katims ve Matt Reeves’in imzasıyla ekrana taşınıyor.

Space Force (2020)

Bir uzay komedisi olarak nitelendirebileceğimiz dizi, ABD ordusunun kurulan yeni bölümünde görevli insanların hikayesini konu ediyor.

Space Force adı verilen yeni birimin görevi, uyduları saldırıdan korumak ve uzaya ilişkin çeşitli görevleri yürütmektir. Birimin kurulmasında yer alan bir grup insan, yeni iş yerlerinde ne yapmaları gerektiğini çözmeye çalışırken, kendilerini birbirinden eğlenceli maceraların içerisinde bulur.

Avenue 5 (2020 -)

Avenue_5

İncelemesini Oku

Dizi yarı distopik bir gelecekte (Beyaz Saray’ın Buffalo’ya taşındığı ve Fyre Festivali’nin kurucusu Billy McFarland’ın FBI’ın başına geçtiği bir dünya) ve çoğunlukla Avenue 5 gemisinde geçiyor. Bir sürü şımarık, zengin ve züppe yolcuyla dolu uzay eğlence gemisi rotadan sapınca, üç sene olarak planlanmış yolculuk sekiz seneye çıkar ve tabii ortalık karışır…

İlk sezonunu geride bıraktığımız yapım, denizde kendiliğinden ilerleyen bir sal gibi ve şimdilik ortaya yenilikçi fikirler atmaktan uzak. Bakalım ikinci sezonuyla bu yazgısını kırabilecek mi, bekleyip göreceğiz…

Another Life (2019)

another life

İncelemesini Oku

Another Life, bir uzaylı gemisinin Dünya’ya gelişiyle açılıyor. Ancak uzaylılar bir elçi göndermek veya bir saldırı düzenlemek yerine, uzay gemilerini dev bir kristalimsi vericiye dönüştürmeyi yeğliyor. Bilim insanları vericiyle iletişim kurmaya çalışırken, hükümet de boş durmuyor ve geminin sinyal yolladığı keşfedilen yıldız sistemine gitmek için bir derin uzay görevi planlıyor. Amaç, gemiyi inşa edip gezegenimize gönderen gelişmiş medeniyetle ilk teması gerçekleştirmek.

Başrolünü Battlestar Galactica’dan hatırladığımız Katee Sackhoff’un üstlendiği dizi, ağırbaşlılıktan uzak ve tümüyle bir gençlik yapımı hüviyetinde.

The Mandalorian (2019)

İncelemesini Oku

The Mandalorian, 12 Kasım 2019’da Disney+’da yayımlanmaya başlanan uzay ve vahşi batı temalı bir Star Wars dizisi. Fakat dizinin ana kahramanı Jedi veya Sith değil; Jango Fett’in Mandalore isimli gezegenindeki insan ırkından bir kelle avcısı.

Dizinin zaman çizelgesi, Star Wars: The Return of the Jedi filminden beş yıl sonrasında geçiyor. Yani İmparatorluğun yıkılmasından sonra ve Birinci Düzenin ortaya çıkmasından önce. Kelle avcısı olan bir Mandaloryan, Yeni Cumhuriyet’in elini uzatamayacağı yerlere gidiyor.

Lost in Space (2018-2020)

İncelemesini Oku

Uzayda sömürgeleştirmenin başladığı dönemde Robinson ailesi daha iyi bir dünyada yaşamaya hak kazanıyor. Geçtikleri testler ve aldıkları eğitimlerden sonra uzayda yeni bir koloni kurmak için yola çıkıyorlar. Fakat yolculuk sırasında beklenmedik olaylar gerçekleşiyor ve rotalarından sapıyorlar. Bilmedikleri bir gezegene mecburi işin yapmak zorunda kalan ailemiz, evlerinden onlarca ışık yılı uzaklıktaki bu yabancı dünyada hayatta kalmanın yollarını arıyor.

2048’de geçen yeni uyarlama, görüleceği gibi 60’lardaki orijinal serinin temel dinamiğini koruyor: Anne, baba ve üç çocuktan oluşan Robinson ailesi, pilot Don West, eksantrik Dr. Smith ve “tehlike” demeyi seven robotlarıyla uzayda çeşitli maceralar yaşıyor.

Nightflyers (2018)

nightflyers

İncelemesini Oku

2093 senesinde Dünya yaşanmaz bir hâle geldiği için insanların uzaya açılmaktan başka çaresi kalmaz. Hatta bir uzaylı türü de keşfedilir, ancak iki taraf da birbirini anlayamaz. Bunun üzerine insanlar, uzaylılarla iletişim kurabilmek adına Nightflyer ve mürettebatını gönderir. Mürettebatın içinde güçlü bir telepat da vardır ve epeyce de tehlikelidir.

Ancak çok geçmeden gemide tuhaf olaylar meydana gelmeye ve dizinin kahramanı durmadan ölmüş kızının hayalini görmeye başlar. Acaba bu tuhaflıklar sosyopat-telepattan mı kaynaklanmaktadır, yoksa gizemli uzaylılar bize bir şeyler mi anlatmaya çalışıyordur?

George R.R Martin‘in aynı eserinden uyarlanan yapım, beklentileri karşılayamayarak ilk sezonun ardından iptal edilmiştir.

Altered Carbon (2018 – 2020)

Altered Carbon

İncelemesini Oku

Takeshi Kovacs, yıldızlararası savaşçılardan oluşan seçkin bir time mensup bir askerdir. Ancak takım, filizlenen bir isyan sonrası ağır bir yenilgi alınca hayatta kalmayı başaran tek asker Takeshi olur. Takeshi’nin zihni “buz içerisinde” hapsedilir ve yüzyıllar sonra Laurens Bancroftm adında son derece varlıklı bir adam ortaya çıkana kadar dondurulur. Laurens, Takeshi’ye tekrar hayata dönebilmesi için bir şans sunar. Ancak karşılığında son derece zorlu bir cinayeti çözmesini isteyecektir.

İngiliz yazar Richard K. Morgan’ın aynı adlı roman dizisinden uyarlanan yapım, son yılların en fazla ses getirmeyi başaran işleri arasında.

The Orville (2017 -)

the-orville

İncelemesini Oku

Senaryosunu ve yönetmenliğini Seth MacFarlane‘in üstlendiği The Orville, Dünya Yıldızlararası Filosu’nun USS Orville adlı gemisindeki maceraları konu alıyor. Hem insanlardan hem de uzaylılardan oluşan mürettebatın hikayesi sizi bir yandan eğlendirirken bir yandan da maceradan maceraya sürükleyecek.

Yazar: İsmail Yamanol

Amatör bir düş gezgini, saplantılı bir bilimkurgu hayranı. Kuruculuğunu ve genel yayın yönetmenliğini üstelendiği Bilimkurgu Kulübü'nde at koşturmayı sürdürüyor.

İlginizi Çekebilir

Stargate: Timekeepers Üzerine

İkmal malzemeleriyle yüklü bir konvoy isyancılara ulaşmak üzeredir. Konvoyun güzergâhı ise efendilerine sadık Jaffa’lar tarafından …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et