Uzayda Geçen Bilimkurgu Dizileri

Firefly (2002–2003)

firefly

İncelemesini Oku

Firefly, bilimkurgu türünü western ile başarılı bir şekilde harmanlayarak kült dizilerden biri haline gelmiştir. 2500’lü yıllarda Dünya nüfusunun iyice artması ve kaynakların tükenmesi sonucu insanların başka gezegenlere göçü iyice hızlanmıştır. Merkezi gezegenlere yerleşenler çağdaş uygarlığı devam ettirip, Alliance (Abd & Çin ortak birliği) adlı bir devletsel yapılanmaya imza atarlar. Diğerleri ise çevre gezegenlere ve aylara yerleşerek bağımsızlıklarını ilan eder. Ancak çok geçmeden Alliance, bu bağımsızları kendine katmak için savaş başlatır.

Savaş sonrası Kaptan Malcolm Reynolds, diziye de adını veren Firefly model bir uzay gemisini kaçırarak kaçakçılık işine girer. Dizi, bu ekibin başından geçen maceraları anlatmaktadır. 2005 yılında yayınlanan Serenity adlı film, zamansız bir şekilde iptal edilen dizinin devamı niteliğindedir.

Andromeda (2000–2005)

İncelemesini Oku

Dizi, bugünün binlerce yıl sonrasında geçmekte ve Tarn – Vedra yıldız sistemindeki anayasal bir monarşik düzen olan Commonwealth çevresinde gelişmektedir. İnsanoğlu Commonwealth tarafından binlerce yıl öncesinde keşfedilmiş ve bir parçası olmuştur. Commonwealth birbirinden üç milyon ışık yılı mesafede bulunan üç galaksiye yayılmıştır: Samanyolu, Triangulum ve Andromeda Galaksisi. Gemiler bu galaksilerin bir ucundan öbür ucuna ışıktan hızlı ve daha önceden belirlenmiş yollardan evreni yararak seyahat etmektedir. Commonwealth ütopik bir toplum olarak görünse de yarasa yüzlü insansı bir tür olan Magog‘larla savaş halindedir. Birkaç yıl önce iyi niyet göstergesi olarak Commonwealth, Magoglar için bir gezegen tahsis etmiştir. Bu gezegende yaşayan tür genetik olarak değiştirilmiş Nietzschean’lardır. Nietzschean’lar, Magoglarla barış görüşmelerinden memnun kalmamışlar ve gizlice Commonwealth’i kontrol altına alma planları yapmaya başlamışlardır. Bu durumu, ünlü filozof Friedrich Nietzsche’nin “Übermensch” kavramına bağlamak da mümkündür.

The Commonwealth, Yüksek Muhafız Filosu (High Guard)  adlı pek çok gemiden oluşan bir birlik-tarafından korunuyordur. Dizinin baş kahramanı Dylan Hunt, Andromeda Ascendant adlı bir Commonwealth gemisinin kaptanıdır. Bu geminin yapay zeka sahibi bilgisayarı, aynı zamanda dizinin ana karakteridir. Kaptan Hunt’ın da dahil olduğu Yüksek Muhafız Filosu, Nietzschean baskınına uğramıştır. Mürettebatını gemiyi terk etmeye zorlamış ama Andromeda bir kara deliğin içine dalmış ve zaman içerisinde donmuştur. 303 yıl sonra, kurtarma gemisi Eureka Maru, Hunt’ın gemisini bulur. Ancak donuk kaldıkları süre boyunca bildikleri medeniyet tamamen değişmiştir. Kurtarma gemisinin mürettebatı: Beka Valentine, sanatçı ve usta pilot; beynini direkt bilgisayar sistemine entegre edebilen süper dahi mühendis Seamus Harper (Beka tarafından Nietzschean’lar tarafından köleleştirilmiş Dünya’dan kurtarılmıştır); Trance Gemini ve Rev Bem. “Rev”, Reverend’ın kısaltılmışıdır; Magog olmasına ve vahşi doğasına rağmen şiddet içermeyen, Taocu düşünceye benzeyen Yol adında bir dini tarikat keşfetmiş ve bu dinin keşişlerinden birisi olmuştur. Trance, peri benzeri pembe bir dişi uzaylıdır.

Farscape (1999–2003)

farscape

İncelemesini Oku

Farscape evrenine hoş geldiniz. Astronot John Crichton (Ben Browder), dünyanın çekim gücünü kullanarak bir slingshot efekti ile yıldızlararası yolculuk yapılabileceğini deneyle herkese kanıtlama hevesindedir. Bunu Farscape Projesi olarak isimlendirir. Ancak John Crichton, deneme sırasında kazara oluşan bir solucan deliğinden geçerek, kendisini birçok farklı uygarlığı barındıran yabancı bir galakside bulur.

Dizi astronotumuzun arkadaşlıklar edinmesi ve çeşitli maceralara girmesiyle devam eder.

Crusade (1999)

crusade

İncelemesini Oku

Babylon 5‘ın 1999 yapımı bir Spin-Off’u olan Crusade, Drakh denilen bir uzaylı uygarlık tarafından Dünya atmosferine bırakılmış ve 5 yıl içerisinde gezegendeki tüm memeli canlıları (insanlar dahil) öldüreceği tahmin edilen bir salgın hastalığa çare arayışın hikayesidir. İnsanların komuta ettiği ama kısmen uzaylı teknolojisi ile inşa edilmiş Dünya İttifakı gemisi “Excalibur” dış uzayda bir yerde bu hastalığın bir tedavisini arıyor. Ana karakterlerin gerçekçi gelişimi ve çok güzel felsefi sorular eşliğinde ilerleyen bir yapım olmasına rağmen, 1. sezonun sonrasında iptal edilmiştir.

Lexx (1997–2002)

Lexx

İncelemesini Oku

Lexx, space opera severlerin kesinlikle atlamaması gereken oldukça yaratıcı ve eğlenceli yapımlardan biri. Toplam 4 sezon boyunca yayınlanmış olan yapım, yıldız gemisiyle galaktik tiranlıktan kaçan bir grup kaçağın hikayesini anlatıyor. Dizi, değişik gezegenler, ilginç uzaylılar ve yaratıcı konulardan hoşlananlar için tadına doyum olmaz bir deneyim sunuyor.

Earth: Final Conflict (1997–2002)

Earth Final Conflict

İncelemesini Oku

21. yüzyılın başlarında Taelon adlı uzaylı bir ırk Dünya’ya gelir ve insanlığı daha iyi hale getirmek için tüm bilgilerini paylaşmayı önerir. Ama İnsanlar ile Taelon arasındaki iyi ilişkileri korumakla görevlendirilen William Boone, ziyaretçilerin asıl amacını öğrendiğinde işler değişir. Artık Taelon’lara karşı insan direnişi başlamıştır. Tüm bunlar yaşanırken ortaya çıkan 2. bir uzaylı ırk işleri iyice karmaşıklaştıracaktır.

Space: Above and Beyond (1995–1996)

space-above-and-beyond

İncelemesini Oku

Dünya’nın, istilacı uzaylılara karşı verdiği savaşın hikayesi. Her bir bölümü 1.5 ila 2 milyon dolara malolmuştur. Battlestar Galactica’nın yeni nesil versiyonunda aktarılan pek çok konu, bu diziden ilham alınarak oluşturulmuştur. İzlerken bunu sizler de fark edeceksiniz. Fox’un başarısız yayın politikası nedeniyle 1. sezonun ardından iptal edilmiştir.

Earth 2 (1994–1995)

earth 2

İncelemesini Oku

Bir grup insan, uzay üslerinde çıkan sorun sonucu, yaşamak için bir gezegene iniyorlar ve buraya ikinci dünya adını veriyorlar. Dizi, bu ekibin keşiflerini, yerlilerle karşılaşmalarını ve iç hesaplaşmalarını irdeliyor.

Babylon 5 (1994–1998)

İncelemesini Oku

Yıl 2258… İnsanlık, oldukça gelişmiş ve uzaya açılmış güçlü bir ırktır. Bu zaman zarfı boyunca pek çok dünya dışı uygarlığı ve bu uygarlıkların başka uygarlıklarla giriştikleri mücadeleleri keşfetmiştir. Uzay, pek çok ırkın birbiriyle mücadele ettiği bir savaş alanından farksızdır. İnsanlar da, bu manzara içerisinde kendi çıkarları doğrultusunda bir strateji izlemek durumunda kalmıştır. İnsanlık, her ne kadar gelişmiş bir uygarlık izlenimi verse de, kendi içerisinde yaşadığı siyasi, toplumsal ve ekonomik buhranlarla pençeleşmektedir. Tüm bunlar yaşanırken, bir yanlış anlaşılma sonucu Dünya-Minbari savaşı’nın patlak vermesi ve Minbarilerin, savaşı kazanmak üzereyken ansızın savaşı sona erdirmesi hala sırrını korumakta ve kafaları karıştırmaktadır. Dünya gücü, büyük kayıpların yaşanmasına yol açan böylesi bir savaşın tekrar vuku bulmaması ve tüm ırkların burada diplomatik ilişkiler geliştirerek barış ortamının muhafaza edilebilmesi için Babylon adı verilen çok türlü bir istasyon projesine girişmiştir. Fakat 1. 2. ve 3. istasyonların kimliği belirsiz güçlerce imha edilmesi, 4. istasyonun ise gizemli bir şekilde ortadan kaybolması Dünya yönetimi’ni endişelendirmiş, ama tüm bunlara rağmen 5. istasyonun yapımına başlanması kararı alınmıştır.

Babylon 5, toplam 2.5 milyon ton çelikten yapılan ve 8 km. uzunluğunda olan bir uzay üssüdür. Üsse giren çıkan sayısız ırk vardır. Bu ırklar aynı zamanda büyükelçilik derecesinde de Babylon 5’da temsil edilmektedirler. Dolayısıyla, büyükelçiler arasında her türlü politik ayak oyunu yaşanmaktadır. Çıkara dayalı ittifak kuranlar, taraf değiştirenler, yanılanlar, pişman olanlar, intikam ateşiyle yananlar, sevilenler, nefret edilenler, korkulanlar, saygı duyulanlar… Hepsi de dizinin dokusuna işlenmiş çarpıcı motifler gibidir. Öte yandan sessiz sessiz yaklaşan büyük bir savaş, tüm ırkları kendi safını belirlemeye zorlayacaktır. Tüm bu belirsizlikler içinde John Sheridan‘ın, Dünya’daki diktatör yönetime savaş açmasıysa bir diğer sonucu merak edilen mücadele halini alacaktır.

Mystery Science Theater 3000 (1988–1999)

mysteryscience

İncelemesini Oku

Dizinin ana kahramanı Joel, çılgın bilim adamları tarafından kaçırılarak uzaydaki bir uydunun içine hapsedilir ve birbirinden kötü filmler seyretmeye zorlanır. Bilim adamlarının amacı: olabilecek bütün kötü filmleri Joel’e izlettirip, aralarından en kötüsünü insanlık üzerinde kullanarak dünyayı ele geçirmektir.

Yazar: İsmail Yamanol

Amatör bir düş gezgini, saplantılı bir bilimkurgu hayranı. Kuruculuğunu ve genel yayın yönetmenliğini üstelendiği Bilimkurgu Kulübü'nde at koşturmayı sürdürüyor.

İlginizi Çekebilir

star trek - Tomorrow is Yesterday kapak

Bir Star Trek Kehaneti: Tomorrow is Yesterday ve Ay’a Yolculuk

Daha önceki yazılarımızdan birinde bilimkurgu için şu ifadeleri kullanmıştık: “Bilimkurgu bize sınırsız hayal edebilme imkânı …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et