Uzayda Geçen Bilimkurgu Dizileri

The Expanse (2015–)

İncelemesini Oku

İnsanlık güneş sistemini Mars’ı, Ay’ı, Asteroit Kuşağı’nı ve de ötesini kolonileştirmiştir. Fakat yıldızlar hâlâ erişilmezdir. Jim Holden Satürn’ün halkaları ile Kuşak’taki maden istasyonları arasında mekik dokuyan bir buz şilebinin idari subayıdır. O ve mürettebatı Scopuli adındaki terk edilmiş bir gemiye rastladıklarında korkunç bir sırla karşılaşırlar. Bu birileri için uğruna cinayet işlenecek bir sırdır; hem de Jim ile mürettebatının hayal bile edemeyecekleri bir ölçekte. Jim gemiyi oraya kimin ve niye bıraktığını bulamazsa güneş sisteminde savaş çıkacaktır.

Dedektif Miller bir kızı aramaktadır, milyarlarca kişilik bir sistemdeki tek bir kızı. Fakat kızın ailesinde para boldur ve parayı veren düdüğü çalmaktadır. İpuçları onu Scopuli’ye ve isyancı sempatizanı Holden’a çıkardığında, Miller bu kızın tüm olup bitenlerin anahtarı olabileceğini anlar. Holden ile Miller’ın Dünya hükümeti, Dış Gezegen devrimcileri ve gizli şirketler arasındaki ince bir çizgide yürümeleri gerekmektedir ve şans onlardan yana değildir. Fakat Kuşak’ta farklı kurallar geçerlidir ve küçük bir gemi bile evrenin kaderini değiştirebilir.

Killjoys (2015–2019)

killjoys

İncelemesini Oku

Dutch ve John normal seviyede killjoylardır. Company isimli bir şirket adına çalışmaktadırlar, görevleri onlara gelen emirlere göre insanları öldürmek veya tutuklamaktır. Bir nevi kelle avcısı olan ekibimiz işlerini oldukça iyi yapmaktadırlar. Zamanla bu ekibe John’un kardeşi de katılır. Bu sırada Dutch’un geçmişi onu bırakmaz. Kendisine çocukken dövüşmeyi öğreten Khlyen Dutch’a ulaşmaya çalışır.

Aynı zamanda evim dedikleri gezegende büyük bir sınıf ayrımı yaşanmaktadır. Alt ve üst sınıflarda herkes bir isyan çıkacağının farkındadır ve şirket bu devrimi durdurmaya çalışmaktadır. Sürekli sokağa çıkma yasakları, kimlik kontrolleri ve baskılar altında kalan alt seviyedeki insanlar ise isyan için silah ve adam toplamaktadırlar. Zaman zaman kendilerini büyük siyasi oyunların ve planların içinde bulan ekibimiz, ileride tüm bu olaylarda büyük rol oynayacaktır.

Dark Matter (2015–2017)

İncelemesini Oku

Maceramız, bir grup insanın aniden kendilerini bir uzay gemisinde bulmasıyla başlar. Nedenini bilmedikleri bir şekilde uyanan bu insanlar kimliklerini, neden orada bulunduklarını, görevlerinin ve işlerinin ne olduğunu hatırlamamaktadır. Ne kadar araştırma yapsalar da cevaplar gizemli bir şekilde çıkmaza girer. Artık hepsinin de tek bir amacı vardır: Kim olduklarını bulmak ve hayatta kalmak…

Ascension (2014)

İncelemesini Oku

Ascension’ın geçtiği 1963’te, 350 kişi başka bir yıldız sistemine doğru yüz yıllık bir yolculuğa gönderilmiştir; programın yöneticileri ve bir avuç komplo teorisyeni hariç kimsenin varlıklarından dahi haberi yoktur. Yolculuğa başlamalarının üzerinden 50 yıl geçtikten sonra ilk jenerasyon ölmüştür. Onların çocukları ise kendilerini, içine doğmuş olmayı seçmedikleri ve asla da başarıya ulaşamayacak bir uzay programının istenmeyen bireyleri olarak bulurlar.

Battlestar Galactica’da baştan çıkarıcı bir Cylon ajanını canlandıran Tricia Helfer, burada da Lady Macbeth’i andıran bir hırsa ve kör pragmatizme sahip baş hostes rolünde yer alıyor.

Outcasts (2010)

Outcasts

İncelemesini Oku

Dizinin kurgusal evreninde sene 2060’tır. Dünya, nükleer çatışmalardan ötürü harabeye dönmüş bir haldedir. Bu krizden kaçabilen bir grup öncü insanın Dünya’dan uzaklaşıp 5 yıllık yolculuk mesafesindeki Karpatya adlı gezegende Forthaven yerleşkesini kurmasının üzerinden ise 10 yıl geçmiştir. (Karpatya ismini gezegene ilk kolonistler Titanic gemi kazasından sağ kalanları kurtaran geminin anısına vermiştir.)

Karpatyalılar, artık Dünya’da neler olup bittiğiyle ilgilenmemekte, eski gezegen-yurtlarına dair haberleri ancak Karpatya’nın zorlu atmosferini geçebilen nakliye gemilerinden öğrenmektedirler.

Defying Gravity (2009)

defying-gravity

İncelemesini Oku

2052 yılında Antares‘in 8 kişilik mürettebatı, görünüşte araştırmalar yapıp insanlığın bilgisini genişletmek için Güneş Sistemi’nin 6 gezegenini kapsayan 7 yıllık bir yolculuğa çıkar. Mürettebata liderlik eden iki emektar astronot Ted Shaw ve Maddux Donner, 10 yıl önce iki kişinin hayatını kaybettiği Mars görevinin de bir parçasıdır. Geri kalan üyeler ise 5 yıllık titiz bir eğitim programıyla mürettebata seçilmişlerdir.

Bu çaylakların eğitim döneminde çektikleri zorlukları dizide ara ara flashbackler ile görmek mümkün. Ancak mürettebattan hiç kimse, misyonun asıl amacının 15 yıl önce karşılaşılan yabancı bir nesnenin bıraktığı izleri araştırmak olduğunu bilmemektedir.

Hyperdrive (2006–2007)

İncelemesini Oku

Dizi, HMS Camden Lock adlı uzay gemisi mürettebatının 2151’de geçen maceralarını işlemektedir. Uzaya açılmayı başarmış İngiltere, evrenin geri kalanını sömürgeleştirmeyi amaçlamaktadır. Bu hedef doğrultusunda intergalaktik ticarete önem vermekte ve uzaylı kraliyet aileleri için saraylar inşa etmektedir!

Dizi, 2007’de ikinci sezonun ardından düşük ratingler gerekçe gösterilerek iptal edildi.

Doctor Who (2005–)

Doctor Who Kapak

İncelemesini Oku

Dizi, Gallifrey gezegeninden olan ve “Doktor” olarak bilinen bir Zaman Lordu’nun maceralarını konu almaktadır. Doktor, belirli dönemlerde hücre yenilenmesi dediği bir yöntemle kendini baştan aşağı yenileyerek, başka bir görünüş ve hatta kişilikle yaşamına devam etmektedir. Dışarıdan 1950’lerden kalma bir polis kulübesi gibi görünen TARDIS adındaki bir uzay/zaman gemisi ile yolculuk yapan Doktor, yardımcıları ile beraber uzay ve zamanı keşfeder, problemleri çözer, yaratıklarla yüzleşir ve tarihe yapılan müdahalelere engel olur.

Battlestar Galactica (2004–2009)

battlestar-galactica-kapak

İncelemesini Oku

Battlestar Galactica‘nın yeni ve modern uyarlaması olan dizide, 12 Koloni’de yaşayan insanlar, düşmanları Saylonlar ile 40 yılı aşkın bir süredir barış içinde yaşamaktadır. Ancak Saylonlar’ın gerçekleştirdikleri sinsi saldırıyla, kolonilerin savunma sistemleri etkisiz hale getirilip nüfusun yoğunlaştığı tüm merkezlerin nükleer silahlar ile yok edilmesi her şeyin birdenbire değişmesine sebep olacaktır. Aslında Saylonlar, yıllar önce insanlar tarafından yapay zekâ kullanılarak üretilmiş sofistike robotlardır. Ancak zaman içinde kendi zekâ ve bilinçleri oluşmuş; efendilerine karşı örgütlenerek ilk İnsan/Saylon savaşının başlamasına neden olmuştur. Uzay gemilerini yenileyerek daha da güçlendirmesine rağmen 12 Koloni’nin ordu ve tüm savunma teşkilatı, Saylonlar’ın icat ettiği bilinmeyen yeni silah karşısında tamamen çaresiz kalmıştır.

Bu sinsi saldırı esnasında, görevi savaşçı taşımak olan uzay gemisi Battlestar Galactica müzeye çevrilmek üzere yedeğe alınmıştır. Galactica aslında yıllar önce ilk Saylon Savaşı’nda görev almış, ancak sonradan barış döneminde askeri eğitim amaçlı kullanılmıştır. Ancak artık miyadını doldurmuştur ve kaptan Adama da emekli olmak üzeredir. İşin ilginç yanı, Saylonlar’ın saldırısında görev alamayacak kadar uzak bir bölgede olması aslında onu insanlığın kurtarılmasındaki tek umut haline getirir, çünkü Gaius Baltar adındaki dahi bilim adamı Saylonlar tarafından kandırılarak tüm savunma sistemi detaylarının Saylonların eline geçmesine ve Saylonlar’ın insan kolonilerinin tüm savunma sistemlerine girişini sağlayıp insan ırkını neredeyse tamamen yok etmelerine neden olmuş ve sadece Galactica faal kalabilmiştir.

Bunun en önemli nedeni Galactica’nın komutanı Adama’nın 40 yıl önceki Saylon savaşlarından kalan bir alışkanlık ile geminin savunma sistemindeki bilgisayarları bir network altında toplamayıp sadece istasyon bazında çalıştırmasıdır. İşte bu nedenle Saylonlar 12 Koloniye saldırırken diğer tüm gemilerin network sistemini çökertmiş; ama bunu network sistemi ile çalışmayan Galactica’ya yapamamışlardır. Öte yandan kolonilerin başkanının ölmesi ile yerine geçen Laura Roslin, insanlığa dair ayakta kalan her şeyi ve herkesi toparlayarak Galactica’ya sığınmak üzere yola çıkar. Aynı zamanda Adama da yeterli sayıda adamı ve silahı olmadığı için kaçmak zorundadır; kendileri için yeni ve güvenli bir yer olacağına inandığı efsanevi gezegen Dünya’yı aramak üzere yola çıkarlar ve Battlestar Galactica destanı da böylelikle başlamış olur.

Odyssey 5 (2002–2004)

İncelemesini Oku

Uzay mekiği Odyssey’in mürettebatı sıradan bir görevde olduklarını zannediyorlardı. Yeni bir uydu konuşlandıracak, uzay istasyonunda kısa bir ara verecek ve sonra da eve döneceklerdi. Ta ki Dünya patlayıp yok olana kadar…

Dünya’nın yok olmasının ardından bir grup astronot, zamanda beş yıl geriye giderek bu felaketi önlemenin bir yolunu arayacaktır. 20 bölüm çekildikten sonra Showtime tarafından yayından kaldırılmıştır. Başrolünde Robocop filminden de tanıdığımız Peter Weller bulunmaktadır.

Yazar: İsmail Yamanol

Amatör bir düş gezgini, saplantılı bir bilimkurgu hayranı. Kuruculuğunu ve genel yayın yönetmenliğini üstelendiği Bilimkurgu Kulübü'nde at koşturmayı sürdürüyor.

İlginizi Çekebilir

star trek - Tomorrow is Yesterday kapak

Bir Star Trek Kehaneti: Tomorrow is Yesterday ve Ay’a Yolculuk

Daha önceki yazılarımızdan birinde bilimkurgu için şu ifadeleri kullanmıştık: “Bilimkurgu bize sınırsız hayal edebilme imkânı …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et