bilimkurgu kulubu

Dizi Avenue_5

Tarih: 1 Mayıs 2020 | Yazar: Emre Karadeniz

0

Uzayda Komedi: Avenue 5

Armando Iannucci, HBO’nun politik komedisi Veep’den ayrıldıktan sonra uzun metrajlı filmlere odaklandı. The Death of Stalin, Sovyetler Birliği liderinin ölümüne değişik açıdan yaklaşan bir yapımdı. Günümüz politik dünyası ile kurulan benzerlikler, hunharca serpiştirilmiş mizah ve hiciv yapımın öne çıkan özellikleriydi. The Life of David Copperfield‘dan sonra The Death of Stalin, Iannucci’nin kendi üslubunu kullandığı tek komedisi niteliğindeydi. Derken HBO’da gösterime gireceği duyurulan yeni komedi dizisi büyük heyecan ve beklenti uyandırdı: Avenue 5

Yönetmenin beş yıl süren televizyon inzivası çok işe yaramış olmalı ki, yönetmenlik stili ve set dizayn seçimleri oldukça gelişmiş. Avenue 5’in ilk dakikalarında önceki yapımlardan oldukça farklı bir giriş söz konusu. Serinin uzayda geçtiği göz önüne alındığında, maliyetin her bölümde sabit kalacağını varsayabiliriz. Zaten oldukça pahalı ve sıra dışı gözüken uzay gemisi dizaynından da anlaşılacağı gibi havalı bir prodüksiyonla karşı karşıyayız.

Dizi yarı distopik bir gelecekte (Beyaz Saray’ın Buffalo’ya taşındığı ve Fyre Festivali’nin kurucusu Billy McFarland’ın FBI’ın başına geçtiği bir dünya) ve çoğunlukla Avenue 5 gemisinde geçiyor. Dizinin ilk bölümünde Kaptan Ryan Clark (Hugh Laurie), gemisinde rutin kontrolleri yaparken görülüyor, yolcularla sohbet edip kaynaşıyor. Iannucci’nin önceki karakterlerinden farklı olarak bu durumdan hoşnutsuz gösteriliyor. Diyaloglar bile minimum seviyede ve konuşmaların çoğu, kavgalı bir çift arasında yaşanıyor.

Akabinde hikâye uzay gemisinin Dünya’daki yer kontrolü istasyonuna kayıyor ve burada eskiden aşina olduğumuz kamera manevralarına geri dönüyoruz. Yer mürettebatı, yönetmenin önceki filmlerinden tanıdığımız karakterlere oldukça benziyor. Ancak bu gelgitler, dizinin ilk kısmındaki durumu daha da derinleştiriyor. İlk farklılık uzay gemisi ile yer istasyonu arasındaki iletişim yavaşlığında kendini gösteriyor. Fakat felaket başlarına geldiğinde bütün farklar önemsizleşiyor ve geminin rotasının kontrol dışı bir şekilde 0.021 derece değişmesi, üç sene olarak planlanmış yolculuğu sekiz seneye çıkarıyor. Bundan sonra tüm görsellik ve karakter etkileşimleri Iannucci’nin bilindik tarzına bürünüyor. Önceden gördüğümüz tüm iç açıcı şeyler, yönetmenin o klasik sert ve karanlık mizahına geri dönüyor.

Anlaşılıyor ki, Avenue 5 ekibi bu türden bir acil duruma hazırlıksızdır. Kaptanları Ryan Clark kaptan bile değil, esasen İngiliz bir aktördür ve gemi şu an hiçbir şey bilmeyen bir adam tarafından yönlendirilmektedir. Geminin yolcuları ise isteklerinin karşılanmamasına alışkın olmayan zengin, şımarık, züppe tiplemelerden müteşekkildir. Mürettebat, gemide bulunan şirketin kurucusu Herman Judd tarafından sürekli tehdit altındadır. Judd aşırı abartılı bir egoya sahiptir ve tek düşündüğü şey, yolcuların hayatı pahasına da olsa şirketin imajını korumaktır. Yanında yardımcısı Iris Kimura vardır ve tam bir “evet efendim” kadınıdır.

Öte yandan kadın mühendis Billie, gemideki tek yetenekli insandır. Haliyle daha önce hiç karşılaşmadığı insanlarla uğraşmak zorunda kalır. Bir başka mürettebat üyesi de umursamaz bir nihilist olan Matt’dir. Matt müşteri ilişkileri uzmanı olmasına rağmen ne müşteriler ile ilgilenir ne de bunu yapabilecek bir kapasitesi vardır.

Başta güzel görünen gemi dizaynı, bölümler ilerledikçe şirket kurucusunun sonsuz egosunu temsil eder hâle gelir. Mesela Judd’un imzası, geminin çeşitli yerlerine tablo gibi asılmıştır ve dahası kendi dolabı bile geminin dizaynı ile benzeşmektedir. Iannucci’nin yarattığı diyaloglar önceki eserlerine göre oldukça farklı. Karakterler arası yenilikçi bir atışma söz konusu ve kara komedi ile mizantropi sınırında ilerliyor.

Her ne kadar klişeye yakalanmaktan kurtulamasa da, Avenue 5 önceki eserlerden farklı bir şeyler yapmaya çalıştığı izlenimi veriyor. Sonuç olarak 9 bölümden oluşan ilk sezonunu geride bıraktığımız yapım, denizde kendiliğinden ilerleyen bir sal gibi ve şimdilik ortaya yenilikçi fikirler atmaktan uzak. Bakalım ikinci sezonuyla bu yazgısını kırabilecek mi, bekleyip göreceğiz…

Kaynak

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Uzay Mühendisi. Bilgisayar oyunu meraklısı. Üniversitede giriştiği bilimkurgu kulübü kurma ve fanzin çıkarma girişimini kısa süre sürdürebilmiş emekli bir mentat. Hem İngilizcesini geliştirsin hem de bilimkurgudan kopmasın diye çeviriler yapmakta...