Dizi

Tarih: 20 Kasım 2019 | Yazar: Pedram Türkoğlu

0

Jango ve Boba Fett’in Mirası: The Mandalorian

Mandalorian bir ırk değil, bir öğretidir.

Galaksinin en korkutucu kelle avcıları olan Fett ailesinden sonra karşımıza yeni bir Mandaloryan (The Mandalorian) çıkıyor. Ve üstelik meşhur Jango ve Boba Fett‘in mirasını harika bir şekilde taşıyacak gibi duruyor. Sırası gelmişken, Boba Fett’in bilimsel analizini yazdığımız içeriğimize buradan ulaşabilirsiniz.

The Mandalorian, 12 Kasım 2019’da Disney+’da yayımlanmaya başlanan uzay ve vahşi batı temalı bir Star Wars dizisi. Fakat dizinin ana kahramanı Jedi veya Sith değil; Jango Fett’in Mandalore isimli gezegenindeki insan ırkından bir kelle avcısı. Dizinin zaman çizelgesi, Star Wars: The Return of the Jedi filminden beş yıl sonrasında geçiyor. Yani İmparatorluğun yıkılmasından sonra ve Birinci Düzenin ortaya çıkmasından önce. Kelle avcısı olan bir Mandaloryan, Yeni Cumhuriyet’in elini uzatamayacağı yerlere gidiyor.

Dizinin yönetmeni, yaratıcısı ve başyazarı, Cowboys & Aliens (2011), The Jungle Book (2016), ve The Lion King (2019) filmlerinin yönetmenliğini de yapan Jon Favreau. Oldukça güzel bir iş çıkardığını söyleyebiliriz. Zira çekimlerde kullanılan renk filtresinden sahne açılarına kadar birçok güzel detay bulunuyor. Senaryo da izleyiciyi tatmin edecek düzeyde. Ayrıca yönetmenlik ve yazarlık ekibinde Avatar: The Last Airbender ve Star Wars: The Clone Wars animasyonlarından bildiğimiz Dave Filoni var.

War of the Worlds, The Lost World: Jurassic Park, John Carter ve Avatar filmlerinin yapımcılığına (producer) ortak olan Colin Wilson ile birlikte ET ve Jurassic Park serisinin yapımcılığına ortak olan Kathleen Kennedy gibi isimler de kadroda yer alan diğer bilindik simalar. The Mandalorian karakterini canlandıran başrol oyuncusu, Game of Thrones ve Narcos dizilerinden tanıdığımız Pedro Pascal. Kendi açıklamasıyla, “Üstün savaş yeteneklerine ve sorgulanabilir ahlaki kriterlere sahip Clint Eastwood’vari bir silahşörü” izliyoruz.

Başrol oyuncusu Pedro Pascal.

Oyuncu kadrosunun devamında ise Gina Carano, Nick Nolte, Giancarlo Esposito, Emily Swallow, Carl Weathers, Bill Burr, Omid Abtahi, Taika Waititi, Ming-Na Wen ve Werner Herzog bulunuyor. Dizinin bütçesinin yaklaşık 100.000.000 $ olacağı hesaplandı. İlk sezonda 8 bölüm olacağı kesinleşen dizi için 2. sezonun da çekilmesi planlanıyor. İlginçtir ki dizinin görsel efektleri, Epic Games için geliştirilen Unreal Engine oyun motorunu baz alıyor. Bu yüzden beklenenden çok daha kısa bir sürede yeni animasyonlar geliştirilebiliyor. Walt Disney’in şef memuru Alan Horn‘un açıklamasına göre dizinin başarısı, yakında uzun metrajlı bir sinema filmine dönüşebilir. 2020’de çekilmesi planlanan yeni bir Star Wars dizisinde ise Ewan McGregor‘un Obi-Wan Kenobi rolüne geri döneceği söylentileri bizi heyecanlandırmadı değil.

İlk bölümün sonunda karşılaştığımız sürpriz ile birlikte Star Wars evrenine daha fazla göndermeler olacağı açıklandı. Örneğin ikinci bölümdeki IG-11 adlı kelle avcısı droid, aslında Empire Strikes Back‘te Darth Vader‘in görevlendirdiği, içinde Boba Fett’in de bulunduğu kelle avcısı ekibindeki IG-88 isimli droide bir gönderme. Çünkü ikisi de aynı tür droid. Sanırız Boba Fett’in zırhı ile bazı ilişkiler de dizi boyunca karşımıza çıkacak.

Mandaloriyalı (solda) ve Kuill (sağda).

Ayrıca ikinci bölümde karşılaştığımız Kuill isimli Ugnaught adlı porsin (domuzumsu) hümanoid, aslında Gentes gezegeninden gelen galaksideki en çalışkan tür olarak biliniyor. Bu türleri yine Empire Strikes Back‘teki Bulut Şehri’nde çalışan işçiler olarak görmüştük. Bulut Şehri’ni incelediğimiz analizimize buradan ulaşabilirsiniz.

Mandaloryan insan ırkı, Mandalore isimli Tatoo sisteminde Outer Rim bölgesinde yer alan bir gezegende yaşıyor. Bu gezegenin Concordia isimli yaşam barındırmayan bir uydusu da var. Sürgüne yollanan Mandaloryalılar için kullanılan bir yer. The Clone Wars serisinde Mandalore gezegeni, olaylardan önce Jedi’lar ile gerçekleşen bir savaş sonucu uçsuz bucaksız bir çöl haline dönüştü. Ardından Yeni Mandalorya halkı tarafından Sundari isimli başkentte kapalı ekolojik sistemler olan biodomlar kurulmaya başlandı. Yeni Mandalore’yi, içinde kubbelerden oluşan beyaz çöllerle dolu bir gezegen şeklinde düşünebilirsiniz. Hatta Mandaloriya halkının Philip Metschan tarafından tasarlanan dilleri bile bulunuyor. Öyle ki Attack of the Clones‘ta Jango Fett’in Slave I gemisinin üzerinde bu dil kullanılmıştı.

Mandaloriyalı savaşçılar ve yerli dili.

“Jango ve Boba Fett’in hikayelerinden sonra, Star Wars evreninde bir savaşçı daha ortaya çıkıyor.  Seri, Yeni Cumhuriyet’in otoritesinden uzakta, galaksinin dışına ulaşan yalnız bir silahşörün maceralarını merak edenler için izlemesi oldukça keyifli.” – Jon Favreau

Kaynaklar ve İleri Okuma:

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Anatomi araştırmacısı, tıp doktoru, bilim yazarı, yaban hayatı fotoğrafçısı.