Ay Dünya’nın Yörüngesinden Çıkarsa: Space: 1999

Uzay: 1999, 1975-1976 yılları arasında yayınlanmış İngiliz ETC yapımı bir televizyon dizisidir. Yapımcıları Slyvia ve Gerry Anderson’dır. Kostümler Rudi Gornreich ve özel efektler de Brian Johsson (2001: A Space Odyssey’in efektçisi) tarafından hazırlanmıştır. 13 Eylül 1999 günü, ay üssü Alpha‘nın nükleer çöplüğünde bir patlama olur. Dünya, bir süreden beri nükleer atıklarını Ay‘da kurduğu bu üssün yakınlarına göndermektedir. Alfa’da görevli personelin en önemli işleri bu nükleer atıkları bir tehlike oluşturmayacak şekilde düzenlemektir. Fakat bir terslik olmuş, nükleer patlama meydana gelmiş ve bu patlama Ay’ı Dünya yörüngesinden çıkarmıştır. Alfa’daki 300 personellik Dünya Kolonisi, bir anda uzay gezginleri haline gelmişlerdir.

Dizinin ünlü oyuncuları Ay Üssü Alfa’nın önemli karakterlerini canlandırmaktadırlar. Daha önce Görevimiz Tehlike‘den tanınan Martin Landau ve Barbara Bain çifti, sırasıyla Komutan John Koenig (Alfa’nın komutanı) ve Dr. Helene Russell’ı (Üssün doktoru), Kaçak‘ın ünlü komiseri Gerard yani gerçek adıyla Barry Morse da takma mekanik kalpli Profesör Bergman’ı oynamaktadırlar. Diğer rollerde ise şu oyuncular vardır: Alan Carter rolünde Nick Tate, Paul Morrow rolünde Prentis Hancock, Sandra Benes rolünde Zienia Merton, Dr. Mathias rolünde Anton Philips, David Kano rolünde Clifton Jones. Ayrıca her bölümde ünlü konuk oyuncular da bulunmaktadır.

Space-1999-Series-1-29568_2

Uzay: 1999, İngiltere’de ünlü Uzay Yolu‘nun başarısını tekrarlamak için çevrilmiş; ancak Uzay Yolu ile aynı akıbete uğramıştır. Yani aynı onun gibi yanlış saatlere konmuş ve bu yüzden de yeterli rating’e ulaşamamıştır. 22 bölümden sonra dizinin yenilenmesine karar verilmiş ve Uzay Yolu’nun editörü Freddie Freiberger yardıma çağrılmıştır. Tamamen değiştirilen jenerik ve konu yapısından sonra kadroda eksiltme ve artırmalar yapılmış, Profesör Bergman, Paul Morrow, Dr. Mathiasve David Kano karakterleri çıkarılıp, yerine Maya, Tony Verdeschi karakterleri getirilmiştir. Diğer roller ise sabit kalmıştır.

Maya rolüne Catherine Schell ve Tony Verdeschi rolüne de Tony Anholt transfer edilmiştir. Bu karakterlerin en ilginci Maya olup, yenilenmiş dizinin ilk bölümü The Metamorph‘da patlayan Psychon gezegeninden kurtarılan bir yabancıdır. İstediği her canlının görünüşüne bürünebilmektedir. Tony Verdeschi ise Prof. Bergman’dan boşalan yere konmuştur ve Komutan Koenig’in yardımcısıdır. Bütün konu tamamen “action-adventure” eksenine dayandırılan bu yeni bölümlerde yine istenilen başarı yakalanamamış ve dizi yayından kaldırılmıştır.

Hazırlayan: Sezen Kaymak

Yazar: Konuk Yazar

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayımlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...

İlginizi Çekebilir

X-Men '97

Küllerinden Doğan Animasyon: X-Men ’97

Karakter derinliğinden sarsıcı olay örgüsüne ve ayrımcılığa karşı duruşuna kadar X-Men, tarihteki en önemli çizgi …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin