bilimkurgu kulubu

Edebiyat Ayrıntı Bilimkurgu

Tarih: 9 Mart 2018 | Yazar: İsmail Yamanol

0

Ayrıntı Yayınları Bilimkurgu Dizisi

1988’de piyasaya sürdüğü Şenlikli Toplum kitabıyla neşriyat macerasına yelken açan Ayrıntı Yayınları, geride bıraktığı otuz yılda 1000’den fazla eseri okurla buluşturarak yazın dünyamıza önemli katkılar sağladı. Michel Foucault ve Jean Baudrillard gibi düşünürlerin seçme eserlerinden Jean Genet, Chuck Palahniuk, John Fowles, Philip Roth, Julian Barnes ve Tom Robbins gibi büyük edebiyatçıların külliyatlarına kadar pek çok zorlu projeye imza atan yayınevi, şimdi de bir bilimkurgu dizisiyle karşımıza çıkıyor.

Ayrıntı, daha önce dilimize kazandırdığı Ursula K. Le Guin eserleriyle bilimkurgu ve fantastik tutkunlarının zaten yakından takip ettiği bir yayıneviydi, ancak bugüne dek herhangi bir bilimkurgu dizisine girişmemişti. Öyle görünüyor ki, çeyrek asrı deviren yayın tecrübesiyle bu açığını da kapatmaya kararlı. Karanlığın Sol Eli, Rüzgarın On İki Köşesi, Hep Yuvaya Dönmek, Başlama Yeri, Rüzgar Gülü gibi Ursula K. Le Guin kitaplarını bizlerle buluşturan Ayrıntı Yayınları, hayata geçirdiği bilimkurgu dizisinin açılışını da yine bir Ursula K. Le Guin kitabı olan Vahşi Kızlar ile yaptı.

Kısa süre önce Nalo Hopkinson’ın Gece Yarısı Gezegeninden Raporları’yla ikinci kitabını da yayımlayan dizinin, Türkçede pek fazla eserini okuma şansı bulamadığımız yazarlara yer vereceğini söylemek mümkün. Bu da diziyi, bilimkurgunun çeviri eser havuzunu zenginleştirmesi bakımından bir hayli önemli kılıyor. Dizinin toplamda kaç kitaba ulaşacağını söylemek için henüz erken, ama öykü, novelette ve novella gibi eserlerden oluşacağının bilgisini verebiliriz. Dolayısıyla ortalama yüzer sayfalık ince kitaplar okuyacağımızı tahmin etmek güç değil.

Serideki kitapların en önemli özelliği, içlerinde çeşitli makaleler ve yazarlarıyla yapılmış röportajlar barındırması. Amerikalı bilimkurgu ve fantastik yazarı Terry Bisson tarafından hazırlanmış röportajların son derece samimi ve bilgilendirici olduğunu söylemek lazım. Görüşlerinden gündelik yaşamlarına kadar, sevdiğiniz yazarlar hakkında pek çok ayrıntıyı öğrenip mutlu oluyorsunuz. Ayrıca eserlerin sonundaki kurgu dışı bu bölümler, dizinin genel uyumunu da pekiştirip güçlendiriyor.

Ayrıntı Yayınları’nın bu girişimi, ülkemizde bilimkurgu yazınının gelişip yaygınlaştığını göstermesi bakımından dikkate değer bir hamle olarak değerlendirilebilir. Hali hazırda devam eden İthaki Bilimkurgu Klasikleri Dizisi’nin yanı sıra, biz bilimkurguseverler için takip edilmelik bir dizi daha ortaya koyduğu için Ayrıntı Yayınları’na şükranlarımızı sunuyoruz. Sizin de fark ettiğinizi sandığım üzere, eskiden okuyacak kitap bulmakta sıkıntı çekerken, şimdi çıkan kitaplara yetişmekte zorlanır hale geldik. Her ne kadar mali dengemizi bozsa da, bu durumun hepimiz için mutluluk verici olduğunu belirtmek gerek. Artık seçeneklerimiz hiç olmadığı kadar fazla ve ortaya çıkan göstergeler daha da fazlalaşacağına işaret ediyor.

Ayrıntı Yayınları Bilimkurgu Dizisi’nin güncel bir listesini aşağıdan bulabilir, dizideki kitapların konularına ise yazının devam sayfalarından ulaşabilirsiniz.

NoKitapYazar
1Vahşi KızlarUrsula K. Le Guin
2Gece Yarısı Gezegeninden RaporlarNalo Hopkinson
3Yeni TabularJohn Shirley
4Modem Zamanlar 2.0Michael Moorcock
5Lucky StrikeKim Stanley Robinson
6İnsan CephesiKen Macleod
7Komadan NotlarMike McCormack
8YakınlaşmalarSteven Erikson

Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Amatör bir düş gezgini ve saplantılı bir bilimkurgu hayranı. Kuruculuğunu ve genel yayın yönetmenliğini üstelendiği Bilimkurgu Kulübü'nde at koşturmayı sürdürüyor. Daha mutlu, daha yaşanası ve daha özgür bir gelecek için…