bilimkurgu kulubu

Dizi

Tarih: 26 Mayıs 2015 | Yazar: İsmail Yamanol

0

Yıldız Geçidi (Stargate) Nedir, Nasıl Çalışır?

Stargate (Yıldız Geçidi); 29 ton ağırlığında, 6.7 metre çapında, çember şeklindeki bir cihazdır. Basitçe amacı, 2 geçit arasında kararlı bir solucan deliği kurarak madde ve enerji iletimi sağlamaktır. Ancak iletim tek yönlüdür ve bu yön çeviren geçitten, çevrilen geçide doğrudur. Buna rağmen radyo dalgaları 2 yönlü hareket edebilir. Stargate, sürekli enerji iletimi durumunda en fazla 38 dakika açık kalabilir. İstisnai olarak, kara delikler veya muazzam enerji akımları cihazın daha uzun süre aktif kalmasına neden olabilmektedir.

Stargate, asıl görevi olmasa da güneş patlaması, solucan deliğinin yolunda bir kara delik bulunması gibi nedenlerle zaman ve evrenler arasında yolculuğa da sebep olabilmektedir.

IcarusBaseDHD

DHD Kumanda Paneli

Geçit, DHD adı verilen bir cihaz tarafından aktif hale getirilebilmektedir. DHD, bir geçidin başka gezegendeki bir geçidi tıpkı bir telefon gibi arayarak oraya bağlanmasını sağlayan ve genellikle Yıldız Geçidi’nin yakınlarından bulunan bir kumanda panelidir. Bu cihaz ilk olarak Abydos‘ta Daniel Jackson tarafından keşfedilmiştir. Çoğu Yıldız Kapısı, DHD cihazı ile açılır. Yıldız Geçidi üzerinde bulunan her sembol, DHD cihazının üstünde de bulunmaktadır. Gidilmek istenilen gezegenin adresi DHD cihazı üzerinde bulunan semboller kullanılarak çevrilir ve adres girme işlemi bittikten sonra, DHD cihazının tam ortasında bulunan büyük-kırmızı daire şeklindeki butona basılır. Ancak girilen adres geçerli bir adres olmalıdır, yoksa Yıldız Geçidi faaliyete girmez.

Stargate adlı cihaz, Kadimler denen ve insanların ilk evrimi oldukları düşünülen bir ırk tarafından yapılıp galaksilere dağıtılmıştır. Kadimler 3 ayrı geçit tasarlamıştır. Bunlar:

10891593_923995100973988_7780252280448575929_n

Görselde 3 geçit türü de birlikte gösterilmiştir. Dışarıdan içe doğru: Kader Gemisi Geçidi, Pegasus Geçidi ve Samanyolu Geçidi.

1-) Samanyolu Geçidi

Samanyolu Gökadası’ndaki yıldız takımlarını baz alarak çevirme yapar. Genellikle yerleştirildiği bütün gezegenlerde DHD bulunur.

2-) Pegasus Geçidi

Samanyolu geçidinin bir bakıma güncellenmiş halidir. Pegasus Gökadası’ndaki yıldızları baz alarak çevirme yapar. Genellikle yerleştirildiği bütün gezegenlerde DHD bulunur.

3-) Kader Gemisi Geçitleri

Kadimler’in tasarladığı ilk geçit türüdür. Bu geçit türü, belli bir bölgedeki yıldız geçitlerini çevirir ve yerleştirildiği hiçbir gezegende DHD bulunmaz.

Süper Geçit

4-) Süper Geçit

Büyük uzay gemilerini, bir yerden başka bir yere çok hızlı nakletmek amacıyla üretilmiş olan devasa boyutlara sahip bir geçit türüdür. Bu geçitler uzay boşluğunda konumlandırılır. Kadimler’in ezeli düşmanları olan Ori‘lar tarafından geliştirilmiştir.

Not: Stargate evreninde galaksi içi seyahatler 7, galaksiler arası seyahatler 8, Destiny gemisine ulaşmak içinse 9 sembol gerekmektedir.

Etiketler: , , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Amatör bir düş gezgini ve saplantılı bir bilimkurgu hayranı. Kuruculuğunu ve genel yayın yönetmenliğini üstelendiği Bilimkurgu Kulübü'nde at koşturmayı sürdürüyor. Daha mutlu, daha yaşanası ve daha özgür bir gelecek için…