Edebiyat Üzerine asimov vakif katir

Tarih: 12 Temmuz 2023 | Yazar: Almıla İkra Akgül

0

Seldon Planı’nı Rayından Çıkaran Mutant: Katır

“Samanyolu tarihindeki önemli kişiler arasında, hakkında Katır kadar az şey bilinen bir başkası daha yoktur. Ününün dorukta olduğu dönemlere ait bilgiler bile rakiplerinin ve büyük ölçüde de genç bir gelinin aracılığıyla elde edilmiştir.” – Galaktik Ansiklopedi

Takvim sistemi hakkında not: Galaktik İmparatorluk’un çöküşüyle birlikte Galaktik Çağ’ın kapandığı, Vakıf Çağı’nın başladığı kabul edilir. Hari Seldon’ın ölüm tarihini de barındıran 12069’üncü Galaktik Çağ (GE) yılı, aynı zamanda birinci Vakıf Çağı (FE) yılıdır.

Vakıf Serisi hakkında not: Bu yazı, Isaac Asimov’un Vakıf romanlarına dair spoiler içerir.

Katır (FE 269-306), Seldon Planı için en büyük tehdidi oluşturan güçlü bir mutant ve telepat, muzaffer bir komutan ve galaktik bir fatihti. İnsanların duygularını değiştirmeye yönelik güçlü telepatik yeteneği, Hari Seldon’ın psikotarih öngörülerindeki temel varsayımlarından biri olan “insan popülasyonlarının belirli uyaranlara tepkileri aynı kalacaktır” ilkesini rayından çıkardı.

Katır, FE 268. yılda Sayshell Sektörü içindeki Gaia‘da doğdu. Zihinsel güçlerini insanları manipüle etmek için kullanmak istemesinden dolayı bir suçlu olarak görüldü. Bir şekilde, genç yaşta gezegenden kaçmayı ve doğuştan gelen güçlerini galaksiye karşı kullanmayı başardı. Galaksiye duyduğu nefreti doğrultusunda, iktidara gelmek için gelişmiş güçlerinden yararlandı. Önce bir korsanın elindeki asteroit üssünü fethetti. Daha sonra kontrolünü devraldığı bir gezegen ile ilerleyişini sürdürdü. FE 295. yılda, Kalgan‘ın hâkimiyetini elinde bulunduran komutanın zihnine nüfuz ederek gezegenini ele geçirmeyi başardı. Bu hamleyle birlikte Birinci Vakıf’ı ele geçirme yolunda önemli bir adım attı, fakat amacına ulaşmak için müttefiklere ihtiyacı vardı. Vakıf’ın onu araştırmak için göndereceği ajanları tespit etmek amacıyla “Katır’ın soytarısı” kılığına girdi. Bu şekilde halkın arasına karışabilecekti. Onunla ilk tanışanlar, FE 296’da Toran ve Bayta Darell oldu. Takip eden süreçte Katır, hem Kalgan’ın Birinci Vakıf’a savaş ilan etmesini sağladı hem de Bağımsız Tüccarlar gezegenlerini kontrolü altına aldı. Ebling Mis’i manipüle ederek İkinci Vakıf’ı bulma girişimleri, gerçekte kim olduğunu anlayan Bayta sayesinde son saniyede engellendi.

Asimov-Vakif

Sonraki yıllarda Katır, gücünü Yeni Trantor merkezli Galaktik İmparatorluk’un son kalıntılarını da temizlemek için kullanmaya devam etti ve “Birliğin İlk Vatandaşı” unvanıyla Dünyalar Birliği‘ni kurdu. Bununla birlikte, yeni bir İmparatorluk yaratma planları, İkinci Vakıf’a duyduğu yoğun korku nedeniyle baskılandı. İkinci Vakıf’ı bulmayı bir çeşit saplantı hâline getirdi. Bu uğurda pek çok keşif gezisi düzenledi. Bail Channis’in liderliğindeki altıncı sefer (301 FE) başarılı gibi görünüyordu, ancak aslında bunların hepsi İkinci Vakıf’ın Birinci Konuşmacısı tarafından planlanmış bir aldatmacaydı. Birinci Konuşmacı, Katır’ın zihnini manipüle etmeyi başararak fikirlerinin değişmesini sağladı. Bunun üzerine Katır, arayışına son verdi ve mutasyonuna bağlı erken ölümünden önce son yıllarını hayırsever bir diktatör olarak geçirdi.

Kendisine uygun gördüğü Katır ismi, genetik kısırlığına bir göndermeydi. Varisi olmayışı nedeniyle imparatorluğu ölümünden sonra uzun süre yaşamadı. Bayta ve Toran Darell ile ilk tanıştığında soytarı kılığındaydı. Kendisine Magnifico Giganticus diyordu. Birinci Vakıf’a hükmetme planının bir parçası olan bu taktiği sayesinde, kolluk kuvvetlerini ve gardiyanları bile Katır’ın soytarısı olduğuna inandırmıştı. Bu erken aşamada ne Toran ne de Bayta, onun psikomanipülatif güçlerinin farkındaydı.

Michael Whelan®

Katır’ın kaçak soytarısı zannedilen Magnifico’ya, Ebling Mis tarafından kendisini eğlendirmesi ve bilgi vermeye daha yatkın hâle gelmesi amacıyla bir Vizisonor hediye edildi. Çünkü Bayta’ya, Katır’dan kaçmak için acele ederken kendi vizisonorunu bırakmak zorunda kaldığını söylemişti. Elindeki Vizisonor sadece enfes melodiler yaratmakla kalmıyor, aynı zamanda renkler, şekiller ve Katır’ın zihinsel yeteneği sonucu yoğun duygular da ortaya çıkarabiliyordu.

Katır, ona bakan çoğu insan tarafından bir ucube olarak değerlendirildi. Yüzünden şekilsizce uzanan uzun bir burnu vardı. Yüzünün geri kalan kısmı ise kafatası boyunca gerilmiş gibi görünüyordu. Vücudu cılız ve inceydi; sadece 45-50 kg ağırlığındaydı. Eklemleri, küçücük kas yapısından dışarı fırlamış gibiydi. Uzuvları garip açılarla birleşiyordu ve görünüşü genel olarak derme çatma bir korkuluk izlenimi veriyordu. Katır’a alay edilmeden bakılamayacağı söylenirdi. Kaba ve absürt görünmeyen tek yeri koyu kahverengi ve daima hüzünlü gözleriydi.

“Katır rejiminin şekillenmesi, Birinci Vakıf’ın çöküşü sonrasına denk gelir. 1. Galaktik İmaparatorluk’un kesin yıkılışından sonra, tarihe gerçekten imparatorluk kapsamına sahip birleşik bir uzay gücü sunan ilk kişi oydu. Vakıf’ın önceki ticari imparatorluğu, psikotarihin kendisine sağladığı desteğe rağmen gevşek bir şekilde örülmüştü. Katır’ın hükmettiği ve sıkı kurallarla yönettiği Dünyalar Birliği ile kıyaslanamazdı, özellikle de sözde arayış döneminde…” – Galaktik Ansiklopedi

Kaynak

Etiketler: , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Ay heyecanlandım, bilemedim şimdi!