Yazarlar

Tarih: 22 Ocak 2024 | Yazar: Şevval Tufan

0

Bol Ödüllü Üretken Bir Yazar: Terry Bisson

Terry Ballantine Bisson, 1942’de Madisonville, Kentucky’de doğdu ve çocukluğunu Owensboro’da geçirdi. Grinnell College, Iowa ve Louisville Üniversitesi’nde eğitim aldı. Louisville’deki kısa dönemin ardından, 1969-1975 yılları arasında Güneybatı ve Güney’deki hippi komünlerini ziyaret etti, otuz yıl boyunca New York’ta yaşadı. Bu süre boyunca oto tamircisi olarak çalıştı, dergi ve kitap dünyasında editörlük yaptı. İlk romanını 1981’de yayımladı ve o tarihten itibaren aktif bir bilimkurgu yazarı olarak kariyerine devam etti. Politik olarak Yeni Sol hareketine yakındı. New Yorklu Deirdre Holst ile olan ilk evliliğinden Nathaniel, Peter ve Zoe adında üç çocuğu; Kristen ve Gabriel adında iki de üvey çocuğu vardı. 50 yıllık eşi, yoldaşı Judy Jensen‘den ise Welcome adında bir kızı dünyaya geldi. Judy ile birlikte 2002 yılındaki ölümüne kadar Oakland, Kaliforniya’da yaşadı. Wyldmaker, Talking Man, Dünya Fantezi Ödülü adayı Fire on the Mountain, Voyage to the Red Planet, Pirates of the Universe gibi çeşitli romanlar kaleme aldı. Çıktığı yıl çok konuşulan bilimkurgu romanları The Pickup Artist ve  Numbers Don’t Lie‘ın yanı sıra İngiliz Bilimkurgu Derneği (BSFA) ödülüne aday gösterilen Dear Abbey ve Planet of Mystery eserleriyle de tanındı.

Bisson’ın kısa kurguları, Playboy, Asimov’s, Omni, Fantasy & Science Fiction, Nature, Harper’s, Socialism & Democracy, Tor, The Baffler, Southern Exposure, Infinite Matrix ve Flurb gibi dergilerde yayımlandı. Çoğu öyküsü çeşitli antolojilerde boy gösterdi. İlk derlemesi olan “Bears Discover Fire,” 1993 sonbaharında Tor tarafından basıldı. Mayıs 2000’de yine Tor etiketiyle okura sunulan “In the Upper Room” derlemesi,  Locus ve Nebula ödüllü “macs” öyküsünü de içeriyordu. Aynı zamanda kitap, Fransa’nın “Gran Prix de l’Imaginaire” ödülünü de kazandı. TACHYON, 2005 yılında “Greetings” adlı ciltli bir koleksiyonunu yayımladı. PS of England, 2009’da yazarın “Billy’s Book” eserini okurla buluşturdu. 2011’de ise PM başlığı altında yayımlanan “TVA Baby” adlı eseriyle dikkat çekti.

Kısa hikâyesi “Bears Discover Fire(Asimov’s’ta yayımlanan), 1990-91’de bilimkurgu alanında birçok ödül topladı, bunlar arasında Asimov’s ve Locus okur ödülleri, hem Nebula hem Hugo ve Theodore Sturgeon kısa hikâye ödülü de bulunuyordu. 1993’te Bisson’a, Güneyli Bilimkurgu Yazarı olarak yaptığı çalışmalarından dolayı Phoenix Ödülü (DeepSouthCon) verildi. 1998’de New York Foundation for the Arts tarafından Senaryo ve Oyun Yazarlığı bursu ile ödüllendirildi. 2000’de “macs“, başka bir kısa hikâyesi ile birlikte Nebula ödülü kazandı. 2001 Nebula adayı olan “They’re Made out of Meat” de beğenilen çalışmaları arasına girdi. Yazarın “They’re Made out of Meat” eseri, 2006’da Stephen O’Regan tarafından sinemaya uyarlandı ve Seattle’daki Bilimkurgu Kısa Film Festivali’nde Büyük Ödül kazandı. Bir başka çalışması olan “Necronauts” ise Blumhouse Productions tarafından geliştirme listesine alındı. Hikâyelerinden birkaçı, özellikle Donna Gentry tarafından 42. Cadde’deki West Bank’te sahneye uyarlandı.

Bears Discover Fire,” Scott Riehs ve Ben Leonberg tarafından kısa filme uyandı ve yapım 2016’da Philadelphia Independent Film Festivali’nde En İyi Öğrenci Film ödülünü kazandı. Bazı hikâyeleri, internet üzerinde The SciFi Channel’ın “Seeing Ear Theater” programında radyo oyunları olarak yayımlandı. Seeing Ear için yapılan çalışmalar arasında, 1998’de Rockefeller Center’daki Television and Radio Müzesi’nden canlı gösterilen “The War of the Worlds“ün 60. yıl anma etkinliği “Orson the Alien” da bulunuyordu. Öte yandan Bisson, “Johnny Mnemonic“, “Virtuosity”, The Fifth Element”, Alien Resurrection”, Galaxy Quest“, “The Sixth Day” gibi birçok filmin romanlaştırmalarını üstlendi. “Brad Quentin” adı altında, HarperPrism için üç “Jonny Quest” romanı (Demon of the Deep, Peril in the Peaks, and Attack of the Evil Cyber-God) kaleme aldı. “T.B. Calhoun” takma adıyla, NASCAR imzalı Pole Position Adventures serisinin ilk altısını bizzat yazdı. Scholastic için yazdığı “Tradin’ Paint: Stock Car Rookies and Royalty“, 2001 yılında yayımlandı. Ödüllü genç yetişkin yazarı Stephanie Spinner ile Dell için “Be First in the Universe” ve “Expiration Date: Never!” adlı eserlere imza attı. Lucasfilm için yazdığı iki genç yetişkin romanından ilki “Boba Fett: The Fight to Survive,” 2002’de Scholastic tarafından yayımlandı. Onu, “Boba Fett: Crossfire” izledi.

Bisson’ın makaleleri ve eleştirileri, The Nation, Monthly Review, Glamour, SF Age, Automotive News, New York Newsday, Writer’s Digest, Common Ground, Covert Action Information Bulletin, Los Angeles Times, The Washington Post, The Whole Earth Catalog, Linewaiter’s Gazette gibi birçok yayında yer aldı. 1960’ların sonlarına doğru, yazma ortağı Clark Dimond ile Creepy ve Eerie dergileri için kısa öyküler kaleme aldı, ardından Web Of Horror adlı kısa ömürlü bir derginin editörlüğünü yaptı. Bu dergide Ralph Reese, Berni Wrightson, Mike Kaluta ve Dennis O’Neill gibi isimlerin erken dönem eserlerini okurla buluşturdu. Aynı zamanda William Gibson, Greg Bear, Jane Austen, Joel Rosenberg, William Shakespeare, Roger Zelazny ve Anne McCaffrey’nin eserlerini çizgi romanlara uyarladı. Bu çalışmalar arasında Roger Zelazny’nin ilk iki Amber romanının altı bölümlük çizgi roman uyarlaması, DC için yapılan çalışma ve Classics Illustrated için hazırlanan ancak ne yazık ki hiç yayımlanmayan Pride and Prejudice, Emma ve Henry V de yer alıyordu.

1981’de The No-Frills Books‘u üretti ve National Public Radio’da çalışan  Tom ve Ray Magliozzi ile birlikte Car Talk with Click and Clack, The Tappet Brothers adlı kitabı yazdı. 1992’de, Batı Kentucky günlerine dair bir anı kitabı olan A Green River Girlhood‘u halası Elizabeth Ballantine Johnson ile birlikte kaleme aldı. Ayrıca, A Canticle for Leibowitz‘un uzun zamandır beklenen devam kitabı Saint Leibowitz and the Wild Horse Woman’ı bitirerek Walter M. Miller, Jr.’ın mirasını yaşattı. Uzun süreli partneri Judy Jensen ile 1985-1990 yılları arasında posta siparişi ile kitap satışı yapan Jacobin Books‘un sahipliğini üstlendi. 1988’de Chelsea House ve Holloway House tarafından yayımlanan genç yetişkin biyografisi Nat Turner: Slave Revolt Leader‘ı yazdı. Tim Blunk ve Ray Levasseur ile birlikte (“Jacobin” olarak), Hauling Up the Morning adlı ABD’deki devrimci siyasi mahkûmların yazılarından oluşan bir antoloji hazırladı. 1996’da aktivist film yıldızı Peter Coyote’un 1960’lar anılarını içeren Sleeping Where I Fall‘u piyasaya sürdü (Counterpoint, İlkbahar 98). Ayrıca, Coyote’un en son çalışması olan The Rainman’s Third Cure üzerinde de çalışmalar yürüttü.

Diğer editörlük projeleri arasında, Bebop gitaristi Bruce Forman’ın gizem romanı Trust Me, Dan Berger’ın Weather Underground tarihini anlattığı kitabı Outlaws of America, Diana Block’ın anılarını anlattığı eseri Arm the Spirit ile romanı Clandestine Occupations ve David Gilbert’ın Love and Struggle çalışmaları da bulunuyordu. Bisson, 1995 yılında Mumia Abu Jamal’a Live from Death Row adlı eserini hazırlamada yardımcı oldu ve On a Move: The Story of Mumia Abu-Jamal‘ı yazdı. Ayrıca, bağımsız yapımcı Joshua Leonard için bir film senaryosuna da imza attı. PM Press etiketiyle yayımlanan ve Michael Moorcock, Ursula K. LeGuin, Rudy Rucker, Eleanor Arnason, Kim Stanley Robinson gibi bilimkurgu yazarlarının novellalarına yer verilen Outspoken Author serisinin de editörüydü. Bu serideki eserler, Ayrıntı Yayınları Bilimkurgu Dizisi kapsamında dilimize de çevrilmeye başlandı.

Üretken ve duyarlı kişiliğiyle hafızalara kazınan yazar, konulan kanser teşhisinin ardından 10 Ocak 2024’te Berkeley, Kaliforniya’daki evinde hayatını kaybetti. Vefat ettiğinde 81 yaşındaydı.

Kaynak

Etiketler: , , , , , ,


Yazar Hakkında

2000 yılında Ankara'da doğdu. 2022'de Hacettepe Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Yine aynı üniversitede, Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümünde yüksek lisans eğitimine başladı. Bilimkurgudan video oyunlarına, tarihten dil öğrenimine kadar pek çok farklı alanla ilgileniyor. Yeni fikirler edinmeyi, üzerine düşünmeyi seviyor.
Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et