bilimkurgu kulubu

Araştırma

Tarih: 5 Ocak 2019 | Yazar: Murat Yıldırım

0

Bilimkurgusal Heykel Örnekleri

Yazarların yanı sıra bilimkurgu yapımlarından hafızalarımıza kazınan bazı karakterler de kamusal alanlara dikilen heykellerle ölümsüzleştirilmiş. Hadi, bunlardan birkaçına beraber bakalım.

Tripodlar

Yüksekliği 7 metre olan Tripodlar, H.G. Wells‘in Dünyalar Savaşı‘ndan çıkma. Bu heykel Michael Condron tarafından, yanında onu Dünya’ya getiren kapsülle birlikte 1998’de İngiltere Woking‘e dikildi. Neden mi Woking? Çünkü Woking, H.G. Wells’in romanında uzaylıların yeryüzüne ilk ayak bastıkları şehir.

Dünyalar Savaşı Anıtı

Woking, H.G. Wells’in hikayesini anmak için heykel dikilen tek yer değil. Dünyalar Savaşı Anıtı’nın dikildiği ABD’deki Grover’s Mill, romandan bir yer değil; Orson Welles‘in sunduğu ve tüm Amerika’da paniğe yol açan 1938 tarihli o meşhur radyo yayınında uzaylıların iniş noktası. 1988 yılında inşa edilen bu anıt, Orson Welles ve tripodları betimliyor.

Yoda

Star Wars serisinin en ikonik karakterlerinden biri olan Yoda, San Francisco, Letterman Dijital Sanatlar Merkezi’ndeki çeşmenin bir parçası olarak, Industrial Light & Magic, LucasArts ve diğer Lucasfilm Limited şirketlerine ev sahipliği yapıyor.

Supermen

Filmlerde ve çizgi romanlarda Metropolis, Supermen‘in evidir. Bu nedenle Metropolis, Supermen heykelinin dikilebileceği en ideal lokasyonlardan biri. Heykel Süpermen’in lakabı Çelik Adam’a (Man of Steel) atıfta bulunan birkaç yerel işletmeye ek olarak, 1986’da şehir meydanına dikildi. Ne yazık ki ilk heykel vandallar tarafından ateş edilerek parçalandı. Muhtemelen Çelik Adam’ın gücünü test etmek istiyorlardı. Onun yerini 1993’te bronzdan yapılmış 4,5 metrelik yeni bir heykel aldı. Bu arada heykelin tam karşısında Supermen temalı Süper Müze var.

 Gundam (Tokyo & Çin)

Tokyo’daki dev Gundam heykeli (sağda), serinin 20. yıl dönümü için 2009’da dikildi ve büyük ses getirdi. 20 metrelik robot, sadece Temmuz-Ağustos ayları arasında halka açıktı ve geçici olarak inşa edilen heykelin kalıcı hâle gelmesi için pek çok kampanya başlatıldı.

Japon Gundam heykelinin çakması olarak adlandırılan bir başka heykel de Çin’de inşa edildi. Chengdu’daki bir eğlence parkında bulunan heykel, Gundam’ın haklarını elinde tutan Sotsu Company tarafından telif hakkı yasalarını ihlal etmekle suçlandığı için tartışmalara neden oldu.

Dev Zırhlı Asker VOTOMS

Yine Japonya’dan başka bir dev robot anime karakterinin heykeli. 4 metrelik bu heykel, Dev Zırhlı Asker VOTOMS, Japon Demir Çelik Federasyonu’nun 150. yıldönümü için, bir TV dizisinden esinlenilerek inşa edildi.

Optimus Prime

10 metre yüksekliğindeki bu Optimus Prime heykeli, Temmuz 2010’da, Kuş Yuvası olarak bilinen Bejing Olimpiyat Parkı’nın hemen kuzeyinde, metal hurdalarından ve atık malzemelerden inşa edildi.

Gigantor

Gigantor‘un bu dev’heykeli, Kobe’deki Wakamatsu Park’ında yer alıyor ve yaklaşık 18 metre yüksekliğinde. 2009 yılında tamamlanan heykel, karakterin yaratıcısı Mitsuteru Yokoyama‘yı onurlandırmak için dikilmiş.

Atılgan

Atılgan’ı duymamış olanınız var mı? Kanada Alberta’daki Vulcan kasabası halkı, kasabanın ismi ve seri arasındaki bağlantının bilicinde ve kasaba artık Kanada’nın Star Trek başkenti olarak adlandırılıyor. Her yıl Star Trek toplantıları yapılan kasabada, Atılgan heykeline ek olarak Star Trek temalı görülecek birçok yer daha var.

Godzilla

Tabii ki Japonya’da bir Godzilla heykeli var. Bu heykel Japonya, Chiyoda’da bulunuyor. Ironik bir şekilde gökdelenlerin arasında kaybolan heykel, efsanevi Godzilla’nın filmlerdeki korkunç hatırasını canlandırmaktan uzak.

Edgar Allan Poe

Ünlü yazarlardan Edgar Allan Poe‘nun heykeli 1921’de Baltimore’daki Wyman Park’ta dikildi; ancak 1983’te Baltimore Üniversitesi’ne taşındı. Sir Moses Jacop Ezekiel tarafından yapılan heykel, bazen yakasında bir çiçek veya eline bağlı bir balon ile görülebilir.

Jules Verne

Verne’ün Heykeli, Vigo’nun edebi elçisi. Vigo’da önemli bir anıt varsa, o da bu Jules Verne anıtıdır. Bu büyük yazar, ünlü Denizler Altında 20000 Fersah kitabının bir bölümünü Vigo Körfezi’ne ayırmıştır. Nautilus’u ve popüler karakteri Kaptan Nemo’su ile Rande hazinesi efsanesini onurlandırmıştır. Hatta romanı yazdıktan yıllar sonra şehri ziyarete de gelmiştir. Pontevedra Kadın Girişimciler Derneği ise minnetinin göstergesi olarak ölümünün yüzüncü yıldönümünde (2005) sanatçı José Molares‘e bu bronz heykeli yaptırıp şehre bağışlamıştır. O günden beri bu büyük yazar, Montero Rios bahçelerinin yakınında dev bir mürekkep balığının dokungaçlarında oturmaktadır.

Kaynak

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Bilim veTeknik dergisinde popüler bilim yazarlığı ve editörlük yapmışlığım var. Bilimkurgu Kulübü websitesinde yazı yazmaya ve çeviri yapmaya devam ediyorum. Amatör olarak yazdığım hikayelerim yine Bilimkurgu Kulübü websitesinde, Yerli Bilim Kurgu Yükseliyor e-dergiside, Kayıp Rıhtım aylık öykü seçkisi ve Lagari Fanzin'de yayımlandı. Elime geçen, hoşuma giden herşeyi okurum ama özellikle bilimkurgu, fantazi ve korku edebiyatına bayılırım. Eğitim hayatımda yolum Istanbul Atatürk Fen Lisesi, Boğaziçi Üniversitesi, University of Iowa ve University of Ottawa'dan geçti. Şu anda hayatımı ultrahızlı lazer laboratuvarlarında THz bandında foton toplayarak kazanıyorum.