Monterverse

Godzilla’dan King Kong’a: MonsterVerse İzleme Sırası

2024’te start verilen MonsterVerse evreni, Gareth Edwards yönetimindeki “Godzilla” ile deyim yerindeyse eli yüzü düzgün bir çıkış yaptı. Film, özenli yönetimi ve etkileyici ana tema müziği ile dikkat çekiciydi. 2017’de Kong: Skull Island her ne kadar karışık yorumlar alsa da, Godzilla vs. Kong için bir hazırlık projesiydi. 2023’te Netflix ve Apple TV platformlarına gelen animasyon ve canlı aksiyon dizileri, söz konusu evreni genişletmeye yönelikti; başarılı olan taraf Monarch: Legacy of Monsters ile Apple TV oldu. MosterVerse yapımları, grafik olarak inişli çıkışlı bir yol eğiliminde. Godzilla x Kong: The New Empire ise şimdilik bu evrenin son halkası. Öte yandan Japon sineması da Gojira -1.0 ile âdeta yapımlarını sıfırlayarak yeni bir serinin kapısını araladı. Japonya’nın yeni Godzilla’sı, ortalama bir bütçeyle kotarılmasına rağmen hem kendi topraklarında hem de Batı’da çok büyük bir başarı elde etti. Eğer taze Godzilla filmi beklentileri karşılarsa, iki ülke sineması arasında yeni bir rekabete şahit olabiliriz.

Bu yazıda, MonsterVerse yapımlarının kronolojik olarak hangi sırayla izlenmesi gerektiğini anlatacak ve sizlere yapımlar hakkında kısa bilgiler sunacağız. Dilerseniz önce listemizi bir görelim:

  1. Kong: Skull Island (2017)
  2. Skull Island (2023, Animasyon Dizisi)
  3. Godzilla (2014)
  4. Monarch: Legacy of the Monsters (2023, 2024, Dizi)
  5. Godzilla: King of the Monsters (2019)
  6. Godzilla vs. Kong (2021)
  7. Godzilla x Kong: The New Empire (2024)

Listemizi de verdiğimize göre artık filmlerin konularına geçiş yapabiliriz.

Kong: Skull Island

kong-skull-island

Yapım Yılı:  2017
Yönetmen: Jordan Vogt-Roberts
Oyuncular: Tom Hiddleston, Samuel L. Jackson, Brie Larson, John C. Reilly, John Goodman, John Ortiz
Yayıncı: Warner Bros. Pictures

Zaman dilimi olarak Vietnam Savaşı’nın son dönemlerinde (1973) geçen film, yeni keşfedilen bir adada askeri bir keşif organizasyonunu konu ediniyordu. Askeri yapılanmanın içinde oluşturulan Monarch oluşumu, İkinci Dünya Savaşı’ndan kısa süre sonra çıkagelen Godzilla ve benzeri titanları araştırma ve yok edebilme amacıyla kurulmuştu. Bu kuruluş adına operasyonu düzenleyen araştırmacı Bill Randa (John Goodman) ve Albay Preston Packard (Samuel L. Jackson) önderliğindeki askeri ekibin görünürdeki amacı, Kafatası Adası’nda bulunma olasılığı yüksek ilkel canlıları araştırmaktı.

Helikopterleriyle adaya giriş yapan ekip, King Kong’un ölümcül direnişi ile karşılaşır. Koruma içgüdüsüyle helikopterleri tek tek avlayan Kong, Packard’a yeni bir savaşın kapısını açmasına sebep olur. Yıkıcı olayın sonuçlarını kişisel bir meseleye dönüştüren Albay, Monarch’ın hedefinden farklı bir yola sapar. James Conrad’ın (Tom Hiddleston) kılavuzluğunu yaptığı ekipte Mason Weaver (Brie Larson) savaş fotoğrafçısı olarak yer alır. Adanın bazı sırlara da ev sahipliği yaptığını keşfeden Randa, Conrad ve Weaver, kendilerini bir anda hayatta kalma savaşının içinde bulur. Albay’ın başlatacağı karşı hamle ise durumu daha da korkunç hâle getirecektir…

Sinema tarihinin en büyük King Kong’unu beyazperdede arzı endam ettiren Kong: Skull Island, Godzilla vs. Kong (2021) filmine bir hazırlık niteliğinde… Görsel efektleri üst düzeyde olsa da karakterler ile özdeşleşmemizi sağlayamıyor. Özellikle Samuel L. Jackson’ın canlandırdığı karaktere zorlama bir motivasyon verildiği görülüyor. Dolayısıyla Peter Jackson imzalı King Kong (2005), hâlihazırdaki en iyi Kong filmi olma unvanını koruyor.

Skull Island

Yapım Yılı:  2023
Yönetmen: Julie Olson, Amanda Sitareh B., Daniel Araya, Willis Bulliner
Oyuncular: Benjamin Bratt, Nicolas Cantu,Darren Barnet, Mae Whitman
Yayıncı: Netflix

Cap (Benjamin Bratt), Charlie (Nicolas Cantu) ve Mike’dan (Darren Barnet) oluşan denizci ekibi çıktıkları keşif yolculuklarında dev bir deniz mürekkebinin saldırısına uğrar. Kaptan, eski bir donanma mensubundan satın aldığı harita ile gizemli bir adaya gitme niyetindedir. Adanın yakınlarında uğradıkları korkunç bir olay sonucu bilinmez topraklara düşerler. Ekip, vahşi yaratıkların hüküm sürdüğü bu diyardan kurtulmak zorundadır…

Charlie ve Mike, adada yaklaşık on yıla yakın bir süredir yaşayan Annie (Mae Whitman) ile karşılaşır. Annie, evcilleştirdiği dev köpek benzeri yaratığın yardımıyla düşmanlarla nasıl mücadele edeceğini öğrenmiştir. Devasa goril Kong ile kaçınılmaz olarak karşılaşacak olan ekip, Annie’nin de yardımıyla adadan kurtulmanın yeni yollarını arayacaktır.

Zaman dilimi olarak 90’ların başında geçen yapım, Netflix özel animasyonu olarak yayımlandı. Senaryodaki kimi aksaklıklar ve animasyon kalitesinin üst düzeyde olmaması eserin en büyük handikabı.  

Godzilla

godzilla-2014

Yapım Yılı:  2014
Yönetmen: Gareth Edwards
Oyuncular: Aaron Taylor-Johnson, Elizabeth Olsen, Bryan Cranston, Ken Watanabe, Juliette Binoche
Yayıncı: Warner Bros. Pictures

1999’da Filipinler’de çöken uranyum madeninde dev yaratık kalıntıları bulunur. Monarch adına çalışan Dr. Ishiro Serizawa (Ken Watanabe) ve Vivienne Graham (Sally Hawkins), bölgede ortaya çıkan kemiklerin Godzilla ile olan benzerliklerini keşfeder. Ayrıca uykudan yeni çıkmış gibi görünen içi boş iki dev spor bulurlar. Ne oldukları bilinmeyen iki varlığın yolu denizde son bulmuştur. Hâlen uykuda olduğu belli olan dev bir spor da bölgede beklemektedir. Kısa süre sonra Japonya’da, Janjira Nükleer Santrali’nde olağan dışı sismik hareketler meydana gelir. Denetleyici Joe Brody (Bryan Cranston) ve teknik ekipten sorumlu Sandra Brody (Juliette Binoche), acilen santrale gönderilir. Reaktörde meydana gelen büyük sarsıntı, tesisin çökmesine ve Sandra’nın yaşamını yitirmesine neden olur.

On beş yıl sonra, Joe ve Sandra’nın donanmaya mensup oğlu Ford (Aaron Taylor-Johnson), babasının Janjira’ya izinsiz girdiği için gözaltına alınmasıyla Japonya’ya gitmek zorunda kalır. Yıkım görmüş eski tesisin reaktörlerinden beslenen bir krizalitin varlığını fark ettiklerinde, böceğe benzer devasa bir yaratık ortaya çıkar ve Ford’un ölmesine yol açar. Devasa yaratık Muto’nun ekolokasyon sinyalleri Godzilla’yı tekrar uyandırır. Dost mu düşman mı olduğu henüz bilinmeyen Godzilla, nükleer enerji santrallerinin peşine düşen Muto’yu durdurmak için yola çıkar. Serizawa ve Vivienne Graham’ın (Sally Hawkins) tüm itirazlarına rağmen Albay Stenz (David Strathairn), üç canavarı okyanusa çekmek için nükleer savaş başlığı kullanılması fikrini onaylar. Ford’un ekibine saldıran Muto, başlıkları ele geçirir ve San Francisco’ya doğru yol alır. Ekibimize Godzilla da dolaylı olarak yardım edecektir…

MosterVerse evrenin ilk yapımı olan film, başarılı bir başlangıç yapıyor. Düşük bir bütçeyle kotardığı ve gene bir canavar istilasını konu edindiği Monsters eseri ile dikkatleri üzerine çeken Gareth Edwards, Rogue One: A Star Wars Story (2016) ile işin ehli bir yönetmen olduğunu kanıtlamıştı. Tanınmış oyuncu kadrosuyla dikkat çeken yapım efektleri, özenli yönetimi ve tutarlı hikâyesiyle izlemeye değer.

Monarch: Legacy of Monsters

Yapım Yılı:  2023
Yönetmen: Mairzee Almas, Julian Holmes, Hiromi Kamata, Matt Shakman, Andy Goddard
Oyuncular: Anna Sawai, Kiersey Clemons, Ren Watabe, Kurt Russell, Wyatt Russell, Mari Yamamoto
Yayıncı: Apple TV

Apple TV+ çatısı altında yayımlanan Monarch, Godzilla (2014) ve Godzilla: King of the Monsters (2019) arasındaki zaman dilime oturtuluyor. 1973’te, Kafatası Adası’nda askeri birliklerin King Kong ve diğer canavarlar arasındaki korkunç savaşı esnasında Bill Randa’nın (John Goodman), kaybolmadan önce Monarch adına yapılmış önemli araştırmaların yer aldığı çantasını okyanusa atmasına şahit oluyoruz. Hızlı bir kesmeyle 2013’e yönlenip genç bir öğretmen olan Cate Randa’nın (Anna Sawai) Japonya’ya gelişini ve orada ailesi ile olan gizli bir gerçeği öğrendiğini görüyoruz: Babasının okyanusun öte tarafında ikinci bir eşi ve bir de oğlu vardır. Gene zaman geçişiyle Kazakistan’a (1959) gelindiğinde ise genç Bill Randa’yı (Anders Holm), bilim insanı Dr. Keiko Miura’yı (Mari Yamamoto) ve onlara eşlik eden askeri yetkili Lee Shaw’ı (Wyatt Russell / Kurt Russell), bir tesisteki anomaliyi araştırmak için yoldayken izliyoruz. Titanların dünyasına açılan geçitler yerkürenin birçok yerine dağılmış durumdadır. Miura, trajik bir olay sonucu tesisteki geçidin içine düşer.  Geçmişteki ve gelecekteki olaylarla önemli bir bağı bulunan Miura, olay örgüsünün de kilit ismi hâline gelir. Çünkü hem Monarch çalışanı hem de ana karakterler ile güçlü akrabalık bağları vardır.

Askeri bir projenin girişimi olan Monarch, 50’lerde titanları yok etme ve kökenlerini araştırma üzerine kurulmuştur. Lee Shaw’ın liderliğindeki yapı, zamanla özel bir şirket hâline gelmiştir. Anna ve Kentaro, eski bir Monarch çalışanı olan babalarının gizli kasasında Bill Randa’nın gizemli çantasını bulunca soluğu bir hacker olan May’in (Kiersey Clemons) evinde alır. May, çantadaki kripto bilgileri çözmeye çalıştığında ise kısa sürede fark edilirler. Dünya üzerindeki gizli portallarla ilgili önemli bilgilerin bulunduğu bu harita şirket için çok önemlidir. Monarch çalışanlarının peşlerine düşmesiyle üç genç karakterin yolu yaşlı Shaw ile kesişir. Hâlen Keiko’nun yasını tutan Shaw, bu sayede Dr.’un yarım kalan işini tamamlayabilecektir…

Apple TV+ özel yapımı olan dizi, ikinci sezon hazırlıklarına kısa sürede başlayabilir. MonsterVerse evrenine dâhil olan ve iki canavarın hikâyesinde köprü vazifesi gören yapım, 50’lili yıllarda geçen sahneleriyle de Ishirô Honda’nın orijinal Godzilla’sına (1954) da selam göndermeyi ihmal etmiyor.

Godzilla: King of the Monsters

Godzilla King of the Monsters

Yapım Yılı: 2019
Yönetmen: Michael Dougherty
Oyuncular: Kyle Chandler, Vera Farmiga, Millie Bobby Brown, Ken Watanabe, Charles Dance, Ziyi Zhang
Yayıncı: Warner Bros. Pictures

“Titanlar” adı verilen dev canavarların San Francisco’daki yıkıcı savaşlarından bu yana beş yıl geçmiştir. Titanları araştırmak için kurulan Monarch çalışanlarından paleobiyolog Dr. Emma Russell (Vera Farmiga) ve kızı Madison (Millie Bobby Brown), Mothra adlı bir larvanın doğumuna tanık olur. Titan davranışlarını incelemek ve iletişim kurabilmek için frekans yayıcı “Orca” adlı cihaz, o esnada Mothra’yı sakinleştirme amacıyla kullanılır. Eski İngiliz Ordusu Albayı Alan Jonah (Charles Dance) liderliğindeki bir grup eko-terörist üsse saldırır ve Emma ile Madison’ı kaçırır. Bu esnada Mothra da kaçmanın yolunu bulur ve yakınlardaki bir şelalede pupa durumuna bürünür.

Tecrübeli Monarch bilim insanları Dr. Serizawa (Ken Watanabe) ve Graham (Sally Hawkins), kaçırılan kişileri bulmaya yardım etmesi için Emma’nın eski kocası Dr. Mark Russell’a (Kyle Chandler) başvurur. San Francisco’daki olaylar nedeniyle oğlunu kaybeden Russell, Godzilla’ya karşı nefret beslemektedir. Monarch ekibi Godzilla’yı, Jonah’ın “Monster Zero” adlı bir Titan’ı serbest bırakmayı planladığı Antartika’ya kadar takip eder. Emma, “Monster Zero”yu uyandırmak için kullanılır ve bu da yıkıcı sonuçlara sebebiyet verir. Terörist olduğundan şüphelenilen Emma, Monarch ile temasa geçer ve Titanların ekosistemleri yeniden şekillendirip yenileyebileceğini gösteren Monarch araştırmasına işaret ederek Dünya’yı insanların çevre üzerindeki etkisinden kurtarmak için Titanların uyandırılması gerektiğini savunur…

Michael Dougherty yönetiminde devam ettirilen ikinci proje, ilk yapımın gölgesinde kalmaktaydı. Önceki yapıma göre daha çok Titan kavgasına sahip olan film, canavar savaşı görmek isteyenleri mutlu etti. Monster Zero gibi Japon yapımlarında yer alan bir canavarın çıkagelmesi, eski filmlerin hayranlarını çekmeyi başardı. King of the Monsters, MonsterVerse evreni içerisinde ortalama bir “iş” olarak kendine yer buldu.

Godzilla vs. Kong

Yapım Yılı:  2021
Yönetmen: Adam Wingard
Oyuncular: Alexander Skarsgård, Millie Bobby Brown, Rebecca Hall, Brian Tyree Henry
Yayıncı: Warner Bros. Pictures

Kafatası Adası’ndan alınan Kong, Monarch’ın yapay yaşam alanına sahip bir araştırma üssüne yerleştirilmiştir. Yüzeyde iki alfa Titan’ın tehlikeye yol açacağına inanan Monarch, mümkün olduğunca Kong’un varlığını Godzilla’dan gizlemeye çalışmaktadır. Ancak Kafatası Adası’nın yapay bir kopyası olan devasa tesis, Kong için artık “yetersiz” gelmeye başlar. Dr. Ilene Andrews’un (Rebecca Hall) evlatlık kızı Jia (Kaylee Hottle), Son Iwi yerlisidir ve Kong’un da iletişim kurabildiği en yakın arkadaşıdır. Duyma engelli olan Jia, işaret dilini kullanarak dev dostuyla anlaşabilmektedir. Eski hâline nazaran hayli uysal görünen Kong’un dengeleyici unsuru da bu küçük kızdır.

Oyuk Dünya (Hollow Earth) teorisinin gerçek olduğunu keşfeden Apex Cybernetics, Monarch’a bağlı bilim insanları ile bu gizemli dünyaya keşif yapma peşindedir. Kökenlerinin Oyuk Dünya’nın derinliklerinde olduğuna inanılan Kong, bu tehlikeli yolculuk boyunca insanlara eşlik edecek ve koruyacaktır. Oysa Apex Cybernetics’in asıl niyeti iç dünyadaki değerli güç kaynaklarını ele geçirmektir. Öte yandan, Godzilla’nın Ghidorah’ı yenmesinin üzerinden yaklaşık beş yıl geçmiştir. Uzun yıllar insanlık için bir tehdit oluşturmayan Godzilla, bir gün Apex Cybernetics’in Pensacola’daki tesislerine yıkıcı bir saldırıda bulunur. Bu saldırının asıl sebebi ise Apex Cybernetics‘in kirli emellerinde saklıdır. Zira şirketin desteğiyle iç dünyaya keşif yolculuğu yaptıklarını zanneden Nathan Lind (Alexander Skarsgård) ve Ilene Andrews, çok geçmeden kendilerini büyük bir komplonun içinde bulacaktır.

Gülünç bir biçimde Oyuk Dünya komplo teorisini ana eksenine koyan yapım, doğal olarak ciddiye alınmama problemi ile karşılaştı. Durumun vahametinin farkına varan yapımcılar, Godzilla: King of the Monsters dizisi ile aslında bu geçitlerin başka diyarlara açılan birer “portal” olduğu yönünde çözüm bulmaya çalıştı. Her ne kadar bir şekilde yanıt bulsalar da, bu film için iş işten geçmişti. MonsterVerse evreninin hayranları sırf iki Titan’ın dövüşü için bu yapıma katlandı desek yeridir.

Godzilla x Kong: The New Empire

Yapım Yılı:  2024
Yönetmen: Adam Wingard
Oyuncular: Rebecca Hall, Dan Stevens, Brian Tyree Henry, Rachel House, Kaylee Hottle
Yayıncı: Warner Bros. Pictures

Bir önceki yapımda epik bir mücadele içine giren Kong ve Godzilla, daha sonrasında ortak düşmanlarına karşı ittifak kurmuştu. Dünyamızda saklı, heybetli ve keşfedilmemiş bir tehdit, iki Titan’ı tekrar bir araya getiriyor. Godzilla’nın yeni bir güce ve Kong’un da yeni yeteneklere kavuştuğu filmde, insanlık yine bir tehlikenin içine çekiliyor. Bu yeni dünyanın keşfedilmesi, Titanların geçmişlerini, kökenlerini ve Kafatası Ada’sının ve ötesinin gizemlerini daha iyi anlamamızı sağlıyor. Bir kez daha ittifak kuran iki eski düşman, günün sonunda yine insanlık için savaş veriyor.

Yeni yapımda tekrar yönetmen koltuğuna geçen Adam Wingard, MonsterVerse evrenindeki üçüncü işine yelken açıyor. Kong: Skull Island ve Godzilla vs. Kong‘un çok eleştirilmesi bu yapıma karşı olan beklentileri de aşağı çekmiş durumda. Mart ayı sonlarında gösterime girecek film, bakalım gişede istediğini alabilecek mi? Rebecca Hall ve Kaylee Hottle, bir önceki filmde olduğu gibi rollerini tekrarlıyor. Alexander Skarsgård ve Millie Bobby Brown ise yeni projede yer almıyor. Eğer proje başarısız olursa MonsterVerse evrenin kaderi  ciddi biçimde etkilenecek…

Yararlanılan Kaynaklar:

Yazar: Buğra Şendündar

1979 İstanbul doğumlu. Sinemaya olan ilgisi daha yedi yaşındayken dedesiyle sabahlara kadar film izlemekle başlar. Daha önce çeşitli mecralarda sinema üzerine makale ve eleştiriler kaleme aldı. Günümüzde, Bilimkurgu Kulübü'nde yazarlık serüvenine devam ediyor. Ona göre sinema, insanın kendini keşfetmesidir.

İlginizi Çekebilir

marvel izleme sirasi

Marvel İzleme Sırası

Süper kahraman anlatılarının kökeni mitsel metinlere kadar dayandırılabilir. Herkül, Aşil gibi figürlerin insanüstü başarıları dilden …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et