titan a.e.

Gişede Hüsrana Uğrayan Bir Animasyon: Titan A.E.

Titan: After Earth, 2000 yılında 20th Century Fox stüdyosu tarafından hazırlanan bir bilimkurgu animasyon filmidir. O döneme dek neredeyse hiç örneği olmayan sert bilimkurgu ve Space Opera türlerinde bir animasyon olan Titan A.E, aynı zamanda ayrıksı büyüklükte bir prodüksiyondu. Başta sanal kamera tekniğini kullanan ilk film olması amaçlansa da, daha başında bütçenin zorlanacağının farkedilmesi üzerine el çizimi animasyonlara dönüldü ve bu ünyan ertesi yıl çekilen Final Fantasy: Spirits Within‘e kaptırıldı. Tahmini olarak 90 milyon dolara mal olan film, gişede büyük bir hayal kırıklığı yaratttı ve ancak 37 milyon dolara yakın bir hasılat elde edebildi. Öte yandan filmin sahip olduğu ayrıksı özellikler oldukça ilgi çekiciydi.

Matt Damon, Bill Pullman, John Leguizamo, Ron Perlman ve Drew Barrmore‘un seslendirdiği yapımın yönetmenliğini, her ikisi de eski Disney çalışanı olan Don Bluth ile Gary Goldman üstlendi. Senaryosu ise, yakından tanıdığımız bir isim olan, Firefly‘ın (sonradan da Marvel Sinematik Evreni’nin) yaratıcısı Joss Whedon‘a ait. Filmin tema şarkısı Larger Than Life, dönemin en ünlü boyband’ı Backstreet Boys imzalı. Bir diğer tema şarkısı olan ve The Matrix’de de kullanılan Leave You Far Behind ise, Lunatic Calm grubu tarafından hazırlandı. Filmin arka plan hikayesini derinleştirmek için 3 ciltlik bir roman serisi de kaleme alındı. Bu romanlar, çeşitli Star Wars kitaplarının yanı sıra, Dune prequel’lerinin yaratıcısı ve X Files’ın da baş yazarı olan Kevin J Anderson tarafından yazılmıştır.

lI6R8YE

3028 yılında insanlık, güneş sisteminin dışına çıkmayı ve yabancı ırklarla ilk teması gerçekleştirmeyi başarmıştır. Fakat insanlığın yeni galaksilere ulaşmak için yarattığı nihai projesi olan devasa uzay gemisi Titan, bilinen evrenin dışından gelen ve enerji tabanlı yaşam formları olan Drej ırkının alarma geçmesine ve insanlığı hedef almasına sebep olur. Oluşan ilk çatışma Dünya’nın yok olması ve son anda koloni gemilerine tahliye edilen insanlığın son üyelerinin mülteci durumuna düşmesine yol açar.

Olaydan 15 yıl sonra, ilk karşılaşma sırasında ölen bir uzay mühendisinin oğlu olan Cale Tucker, bir asteroid madeni ve Tau 14 uzay tersanesinde çalışarak hayatını kazanmaktadır. Fakat birden bire Joseph Korso adlı bir kaptan tarafınca hedef alınır. Görünüşe göre babası ölmeden önce oğluna verdiği yüzüğe insanlığın son umudu olan Titan’ın koordinatlarını gizlemiştir. Öte yandan Drej’lerin onu hedef almak için gelip tersaneye saldırı düzenlemesiyle Cale, zoraki de olsa Korso’nun müretebatına katılmak zorunda kalır. Ancak mücadele etmek zorunda kalacakları tek şey Drej ırkı olmayacaktır.

Tau_14

Yapım her ne kadar devasa bir ticari hayal kırıklığı yaratmış olsa da, denediği şeylerin farklılığı, dönemin tüm animasyonlarına göre sahip olduğu tema ve atmosferi ile tüm bunları bir animasyon için devasa denebilecek bir prodüksiyon kapsamında yaparak, en azından izlenmeyi ve gösterilen emeğe saygıyı haketmekte.

Hazırlayan: Hamit Gökalp

Yazar: Konuk Yazar

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayımlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...

İlginizi Çekebilir

Dune: The Lady of Caladan

Frank Herbert‘in dünyaca ünlü orijinal Dune Serisi, uzak gelecekte geçen ve derin içeriği olan karmaşık …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et