2016nın bilimkurgu filmleri

2016’nın Öne Çıkan Bilimkurgu Filmleri

2016, bilimkurgu hayranları için çok da cezbedici bir yıl olmayacak gibi görünüyor. Buna rağmen kısır bir yıl geçireceğimizi söylemek de haksızlık olur. Özellikle birkaç efsane yapımın devam projeleriyle karşımıza gelecek oluşu şimdiden milyonlarca bilimkurgu severi heyecanlı bir bekleyişe sokmuş durumda. Öte yandan listeye şöyle bir göz attığımızda ağırlıklı olarak aksiyon ve gerilim yan türlerini işleyen filmlerle karşılaşıyoruz. Jennifer Lawrence, Emma Watson, Keanu Reeves gibi ünlü oyuncuların yer aldığı filmler arasında Stephan King imzalı bir senaryonun bulunduğunu da peşinen belirtelim.

İşte sizler için seçtiğimiz bu yıl vizyona girecek 20 bilimkurgu filmi:

Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman-V-Superman-2016

2016’da Batman ve Superman karşı karşıya gelecek. Man of Steel (2013)’in devamı niteliğindeki Batman v Superman: Dawn of Justice bir Warner Bros yapımı. Senaryonun kısmen Frank Miller‘ın Kara Şövalye’nin Dönüşü (1986) adlı kitabından uyarlanacağı açıklandı.

Superman’in son zamanlardaki denetlenemez davranışlarından endişe duyan halk, Batman’ı kurtarıcı kahramanları olarak tercih etmeye başlamıştır. Bu haklı endişenin önüne geçmek isteyen Batman, kaçınılmaz olarak Superman’le karşı karşıya gelir. Ancak bu iki gücün karşılaşması halkın güvenliği için bambaşka bir tehdittir: Şehrimizi kontrolsüz bir karaman mı yok etsin, yoksa iki kahraman mı?

Independence Day : Resurgence

independenceday

→İncelemesini Oku

20 yılın ardından Kurtuluş Günü sinemaya dönüyor. Evet, uzaylılar Dünya’ya yeniden saldıracak.

“Geri döneceklerini her zaman biliyorduk. Dünya milletleri 1996’daki savaştan kalan uzaylı teknolojilerinin kurtarılan kısmıyla gezegenimizi koruyacak bir savunma programı üretmişlerdir. Ancak geliştirilmiş teknolojileriyle ve eşi benzeri görülmeyen kuvvetleriyle geri dönen uzaylılara karşı hiçbir savunma sistemi etkili olamayacaktır. Dünya’nın bir kez daha yok olmanın eşiğinden kurtulma ihtimali yalnızca bir avuç cesur erkek ve kadına bağlıdır. “

The 5th Wave

Fifth Wave

→İncelemesini Oku

Film, Rick Yancey’in The 5th Wave (2013) adlı üçlemesinden uyarlanmış. Columbia Pictures‘ın yapımcılığını üstlendiği film, üçlemenin başlangıcı olacak.

Yeryüzünde medeniyet uzaylı saldırılarının ardından neredeyse taş devrine gerilemiş, popülasyon büyük ölçüde azalmıştır. 4 saldırı dalgasını güçlükle atlatan Dünya,  beşinci dalganın kapıda olduğunu bilmektedir. Filmde 16 yaşındaki Cassie’nin, kardeşini kurtarmak ve hayatta kalmak için belki de tek umudu var: Evan Walker adında bir yabancı…

“Birinci dalgadan sonra, sadece karanlık kaldı. İkinciden sonra, sadece şanslılar kaçabildi. Üçüncüden sonra ise sadece şanssızlar kurtuldu. Dördüncü dalgadan sonra tek bir kural geçerliydi: Kimseye güvenme.

Şimdi beşinci dalga geliyor ve Cassie tek başına onlardan kaçıyor. İnsan görünüşündeki yaratıklar, gördükleri herkesi öldürüyor, dünyada kurtulmayı başarmış son kişilerin peşine düşüyor. Cassie, Evan Walker ile tanışana kadar yalnızlığın hayatta kalmak olduğuna inanmıştı. Ancak gizemli karakter Evan, Cassie’nin kardeşini kurtarmak ve hayatta kalmak için tek umudu olabilir. Cassie, güven ve ümitsizlik, karşı koyma ve teslim olma, hayat ve ölüm arasında seçim yapmalı. Ya vazgeçecek ya da mücadeleye devam edecektir.”

The Divergent Series: Allegiant

The Divergent Series: Allegiant

Veronica Roth’un aynı adlı kitabından uyarlanan Allegiant, Divergent (2014) ve Insergent (2015)’ın devam filmi olarak vizyona giriyor ve iki bölüm olarak yayınlanacak. Sonraki bölüm Ascendant ise 2017’de gösterime girecek.

“Tris ve Four, doğup büyüdükleri şehri daha iyi bir yer haline getirme umuduyla duvarların arkasında tehlikeli bir göreve çıkar. Yaşadıkları dünya hakkında yeni gerçekler ortaya çıkarken, Tris ve arkadaşları kime güveneceklerine karar vermelidir. Jeanine (Kate Winslet)’nin ölümünden sonra özgürlüğe kavuştuklarını düşünen Tris için işler hiç olmadığı kadar zordur.”

Star Trek: Beyond

Star-Trek-Beyond

→İncelemesini Oku

Paramount‘un yapımcılığını üstlendiği Star Trek serisinin son filmi Star Trek: Beyond, Star Trek: Into Darkness (2013)’ün devamı niteliğinde. Serinin hayranlarından geçer not alamayan Into Darkness’ın ardından, yapımcıların sıkı çalışmaları sonucu Fast and Furious serisiyle bilinen Justin Lin yönetmenliğe seçildi. Dolayısıyla Star Trek: Beyond’da bolca aksiyon göreceğimizi tahmin etmek zor değil. Ancak aksiyona alışkın olmayan geleneksel Star Trek hayranlarını şimdiden duyar gibiyiz: “Yapımcı sen deneysel çalışma”

Passengers

passengers 2016

→İncelemesini Oku

İnsanlık, uzak bir gezegeni kolonileştirmeyi amaçlayan bir proje sürdürmektedir. Yolcular bu uzun yolculuklarında uykuya yatırılırlar. Gemide çıkan teknik bir arıza sonucu vaktinden 60 yıl erken uyanan bir yolcu yalnız yaşlanmamak ve tek başına ölmemek için diğer yolculardan birini daha uyandırmaya karar verecek.

“Romantik bilimkurgu” gibi çakma bir tür adıyla tanımlanan bu filmin yapımcılığını Sony Pictures üstleniyor.

How to Talk to Girls at Parties

How to Talk to Girls at Parties

Galaksiyi gezen keşif grubundan ayrılarak Londra’ya gelen bir uzaylının maceraları anlatılıyor. Film, Neil Gaiman’ın aynı adlı hikayesinden uyarlanmış. Romantik komedi-bilimkurgu türünde olan yapımın yönetmenliğini John Cameron Mitchell üstleniyor. 

Passage To Mars

passage to mars

NASA‘nın kutup keşfi projesinin gizli günlükleri, Mars’a yapılacak ilk insanlı keşif gezisinin hazırlıklarını ortaya çıkarır. 6 kişilik bir ekip için deneysel bir uzay aracı tasarlanmıştır. Bu kayıtlarda görünen, iki dünyanın  güzellikleri ve ölümcül tehlikeleri arasında, korkuların ve hayatta kalma mücadelesinin, umudun ve hayallerin yolculuğudur. Belki de Mars, kökenlerimizin sırlarına sahiptir.

Filmin seslendirmelerinde Apollo 11 göreviyle Ay’a ayak basan ikinci insan olma ünvanına sahip olan Buzz Aldrin‘in adını da görüyoruz.

Rupture

Noomi

12 yaşındaki oğluyla yaşayan bir yalnız anne, varoşlardaki yaşantısını sürdürürken takip altında olduğunun farkında değildir. Bir gün arabası arızalanır ve tanımadığı kişilerce kaçırılır. 24 saatin sonunda bilmediği bir laboratuvarda eli kolu bağlı bir halde sorguya çekilir. Hastalık geçmişini, hatta örümcek fobisini detaylarıyla öğrenmek isteyen yabancılar, sonunda kadının kendisi hakkında beklenmedik bilgiyi verirler: Kadındaki bir genetik bozukluk uzaylı doğasını ortaya çıkaracak bir kırılmaya sebep olma potansiyelindedir. Bu filmde içimizdeki en derin korkuların, farkında olmadığımız gerçek kimliğimizi ortaya çıkarabileceğini göreceğiz.

Rogue One: A Star Wars Story

darth vader

→İncelemesini Oku

Star Wars‘un hikayesinden bağımsız bir serinin ilk filmi olan Rogue One, Luke Skywalker‘ın henüz içindeki gücü fark etmediği zamanlarda geçiyor ve Death Star‘ın planlarını çalmaya çalışan bir grup direnişçinin maceralarını anlatıyor. Walt Disney, tüm haklarını satın aldığı Star Wars’tan sonuna kadar yararlanacak gibi görünüyor.

Yazar: Konuk Yazar

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayımlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...

İlginizi Çekebilir

Bilimkurguda Portatif Telefon ve Tabletler

Bilimkurgu eserlerinde, özellikle film ve dizilerde kullanılan cihaz, aksesuar ve gereçler her zaman ilgi çekmiştir. …

2 Yorumlar

  1. Kısır bir yıl geçicek desenize filmler ve bütçe olarak baktığımda filmlerin beklentisini düşürdüğünü tahmin ediyorum. Marslı, İnterstellar gibi filmlerden sonra bizim de beklentimiz tavan yaptı

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et