Star Trek: Beyond Fragmanından Öğrendiklerimiz

Kaptan Kirk hâlâ Beastie Boys hayranı, Idris Elba çikolata renkli, Bones dertli…

2009’da çıkan film eski hayranları tatmin etme ve yeni fanlar kazandırma konusunda efsaneydi, ancak devam filmi Star Trek: Into Darkness, Star Trek II: The Wrath of Khan (1982)’ın ününü yerlebir etmiş sıkıcı bir yapım olarak değerlendirildi.

Star Trek

Senaryosu, aralarında Scotty karakteriyle dikkat çeken Simon Pegg ve uzun metrajlı filmlerin toy senaristi Doug Jung‘un da olduğu geniş bir ekip tarafından yazılan Star Trek Beyond’da fazlasıyla aksiyona doyacağız gibi görünüyor. Ne de olsa yönetmeni Fast and Furious serisiyle tanınan Justin Lin. Ancak bu ilk fragmanda gördüğümüz aksiyon ve mizahın tüm filme hakim olup olmadığını anlayabilmek için biraz daha beklememiz gerekiyor.

star trek

Fragmanda dikkat çeken ilk şey genç Kirk’ün, amcasının spor arabasıyla giderken dinlediği Beastie Boys‘un Sabotage parçası. (Kirk, Star Trek: Into Darkness‘ın bir sevişme sahnesinde grubun Body Movin’ adlı parçasını da dinletmişti bize, sağolsun) Grubun Intergalactic parçasında “a pinch on the neck from Mr Spock (Mr Spock’tan enseye şaplak)” gibi sözler olduğu düşünülürse, Kirk’ün 20. yüzyılın rap müziğine hayran bir karakter olarak sunulması, güzel bir gönderme niteliği de taşıyor.

Fragmanın ilk saniyeleri müziğe uyumlu bölük pörçük diyaloglarla başlıyor, ancak Kirk’ün “Harbi güzel seçim” dediği sahnede tek görülebilen şey omuzlarındaki dev apolete benzeyen vatkaları. Atılgan personelinin üniforması yıllar içinde sık sık değişti ama hiçbirinin tasarımı bu kadar Freddie Mercury tipinde değildi.

star trek

Atılgan‘ın daha önce akla gelebilecek her türlü düşmanla karşılaştığı bir gerçek; fakat görünüşe göre bu sefer onu alışılmışın dışında bir gezegen ve macera bekliyor gibi. Fragmanda, topyekun saldırıya geçen düşman mekiklerinin Atılgan’ın gövdesine çarparak dev patlamalar yarattığı görülebiliyor. Elbette daha önce de Gomtuu gibi canlı gemiler görmüştük, ama bu seferki bambaşka.

star trek

Bu karede ise iki çarpıcı nokta var: Biri Chris Pine‘a ait o olağanüstü gözlerin yansıması, diğeri ise harap olmuş USS Atılgan! Hatırlayacağınız üzere Kirk, Star Trek III: The Search for Spock filminde de Klingonlar‘ın güverteye çıkarma yapması sonucu Atılgan’ı patlatmıştı. Yine Star Trek: Generations‘da da Atılgan-D’nin Veridian III gezegenine çarparak aynı kaderi paylaştığına şahit olmuştuk. Ancak yere çakılmış halde duran Atılgan’ı daha önce hiç kaçış kapsülünden izlememiştik.

star trek

Star Trek: Beyond’un fragmanı, orjinal serinin bir sezonunda görebileceğiniz toplam aksiyondan daha fazlasını sunuyor diyebiliriz. Üstteki karede, kaçış kapsülü yamaçtan düşmeden hemen önce Scotty’nin atlayıp kurtulduğu anı görüyoruz.

star trek

Hikayede neler olup bittiğini fragmandan anlamak zor (bunun için hala Star Trek’in yapımcısı olan JJ Abrams‘a teşekkür etmeli miyiz bilemedik). Görünen o ki bizim tayfa pek de sevecen olmayan bir gezegene düşüyor. Bu da yetmezmiş gibi Atılgan’sız ve mürettebatsız bir şekilde, çok acayip gemiler tarafından kovalanıyor. Bir sahnede Spock ve Bones köşeye sıkıştıklarında, Bones en azından yalnız ölmeyeceğine şükrederken Spock güvenli bir yere ışınlanıyor. İyi de nereye ışınlanıyor? Kim ışınlıyor? Bu soruların yanıtı şimdilik belirsiz.

star trek

Eski Star Trek hayranları bunu görünce hayal kırıklığına uğrayacak ama aslında Kirk’ün BMX Bandit kullanması karakterine gayet uygun bir hareket. Ancak arasına kablo gerilmiş gibi duran tuhaf şeylerin üzerinde ne yaptığına dair bizim de sizin gibi hiçbir fikrimiz yok. Ancak her ne olursa olsun, Kirk’ün bu filmde de şov yapacağı gayet açık…

star trek

Filmde önemli rolü olacağı düşünülen ve Sofia Boutella tarafından canlandırılan karakterse epey hareketli. Boutella, Kingsman: The Secret Service‘te düşmanı ayağıyla biçen Fransız-Cezayirli bir striptizciydi, dolayısıyla bu filmde de bolca aksiyon yaratacağını öngörmek zor değil. Aslında Star Trek: Into Darkness‘ın başlarında gördüğümüz Nibiru insanlarına benzer bir hali var. Belki de akraba türlerdir, tıpkı Vulcanlar ve Romulanlar gibi. Ayrıca şu diğer herifler de kim? Şu soldaki paralel evrenin Farengi’si falan mı? Peki ya sağdaki? Morn’a biraz benziyor gibi ama, kavgada ne işi var?

star trek

Burası her şeyin başladığı yer Kaptan. Sınırın geri püskürttüğü yer burası!” diyor kötü adam ve eğer bize söylenen doğruysa, karakterin rolünü üstlenen kişi Idris Elba. Eric Bana’nın Nero’sundan ve Benedict Cumberbatch’in John Harriman/Khan’ından sonra, Star Trek’in kötü karakteri cidden de bu lastik kafa olabilir mi?

Şu arkadaşın kertenkelemsi bir görünüşü yok mu? Tek derdinin “sınırın geri püskürtmesi” olması, Birleşik Gezegenler Federasyonu‘nun hızla genişlemesinden şikayetçi olduğunu gösterir. Bu durum orijinal dizinin Arena bölümündeki olayları hatırlatmıyor mu? Idris Elba bir çeşit Gorn’u oynuyor olabilir mi?

star trek

Zoe Saldana‘nın Star Trek: Into Darkness’ta sadece bir tane iyi sahnesi vardı. Umarız Star Trek: Beyond’da daha fazlası olur. Karede gri bir uzaylının işkencesine uğradığını görüyoruz.

star trek

Artık Kirk’ün neden o motorsikletli atlayışı yaptığını biliyoruz. Mekik onu ışınlamak üzereyken Kirk, yeni arkadaşına (Nibirun da olabilir) uzanıp onu da kendiyle birlikte kurtarmayı başarıyor. Görünüşe göre Star Trek’teki olaylar Starfleet Akademisi‘ne kadar ilerlemiş ve fragmanı dikkatli izlediğimizde sağda solda diğer başka uzaylılar da görüyoruz. Star Trek Beyond’un eski Star Trek olmadığı bir gerçek, ancak bu yeni halindeki aksiyonun da ilgimizi çekmediği söylenemez.

Hazırlayan: Sibel İnce | Kaynaklar: The Guardian, IMDB, StarTrek.com

Yazar: Konuk Yazar

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayımlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...

İlginizi Çekebilir

Guardians of the Galaxy

Yeni Nesil Uzay Operası: Galaksinin Koruyucuları

James Gunn tarafından yazılıp yönetilen Guardians of the Galaxy (Galaksinin Koruyucuları), 2014 yılında yayımlandı. Hem …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et