bilimkurgu kulubu

Edebiyat gizli göz

Tarih: 17 Şubat 2018 | Yazar: Bahri Doğukan Şahin

0

Bilimkurgusal Polisiye Öyküleri: Gizli Göz

Charles G. Waugh ve Martin H. Greenberg tarafından oluşturulan bu derlemenin orijinal dildeki basım tarihi 1997. Kısa bir süre sonra dilimize kazandırılan ve Karizma Yayınları tarafından 1999 yılında kitapseverlere buluşturulan bu derlemede 9 öykü bulunuyor.

Bilimkurgu türünün önde gelen yazarlarını bir araya getiren derlemede bilimkurgu temasının içine polisiye unsurlarının girdiğini görüyoruz ve iki türün kesişiminden ortaya çıkan kaliteli öykülere rastlıyoruz. Öyküler okura sunulmadan önce konuları ve yazarları hakkında ufak çaplı bilgiler de bulunuyor. Öykülerin çevirmenliğini üstlenen kişi ise Levent Kaya.

1. Çalan Çan – Isaac Asimov

Albert Cornwell, Ay’da bulunan ve çok değerli olan “çalan çan”ları çalarak Dünya’da satmak için Louis Peyton’dan yardım ister. 4 ay sonra, ağustos ayında yardımcı olabileceğini söyleyen Peyton, o zamana kadar iyi bir plan oluşturur. Plan uygulanmaya başladığında Davenport isimli dedektif ise olayı aydınlatmak için çalışacaktır.

2. Mars Tacı Mücevherleri – Poul Anderson

Dünya’dan hareket ederek Mars’a doğru yola çıkan bir geminin içinde gizli bilgi olarak “mars tacı mücevherleri” vardır. Mücevherlerin çalınması Dünya ile Mars arasında gerilime yol açacaktır. Mars’ın uydusu Phobos’un da dahil olduğu öyküde her şey mücevherlerin bulunmasına bağlıdır.

3. Bir Scarletin Çalışması – Philip Jose Farmer

Alman bilim insanlarının çalışmaları sonuç verir ve bir köpeğe insansı özellikler yüklenir. Zekası sayesinde dedektiflik yapan ve Ralph von Wau Wau ismini alan köpeğin sıradaki dosyası kaçırılan ressam Aldred Scarletin hakkındadır. Ünlü bir ressam olan Scarletin’in resimleri yüksek fiyatlarla alıcı bulmaktadır. Hırsızların amacı ise kaçırdıkları ressama yeni resimler çizdirmek ve onları satmaktır. İnsan dedektif Weisstein ve Wau Wau sırt sırta vererek Scarletin’in eşinin de yardımlarıyla davayı sonuçlandırmaya girişiler.

4. Kazanan – Donald Westlake

“Gardiyan Projesi” adı verilen proje ile gelecekte mahkumların hapishaneden kaçmalarını engellemeye yönelik bir adım atılmıştır. Ameliyat ile bedenlerine ufak bir çip yerleştirilen mahkumlar kaçmaya yeltendiklerinde acı sinyalleri ile boğuşmak zorunda kalırlar. Tanınmış bir şair olan Revell, hapishane müdürüne olan kişisel nefretinin de etkisiyle bir kaçış planı ayarlar.

5. Küçük Detweiler – Tom Reamy

Detweiler ismiyle bilinen adamın çevresinde yaşanan ölümler Bertram’ın dikkatini çeker. Ölen insanlar, ölüm şekilleri ve Detweiler arasında bir bağ kurmaya çalışan Bertram onun davranışlarını yakından gözlemeye karar verir. Sessiz ve iyi bir görünüşe sahip olan Detweiler hakkında kimse şüphelenmese de Bertram için bir numaralı şüpheli konumundadır.

6. Zamanlamalı Pozlar – Wilson Tucker

Silahların yasaklandığı yakın bir gelecekte suçluların bulunması için etkili bir yöntem vardır. Geçmiş birkaç saatin fotoğraflarını çekebilen kameralar ile suçlular kısa bir süre içinde tespit edilirler. Çavuş Tabbot bir otelde işlenen cinayeti aydınlatmak için olay yerine gider ve kamerasını ayarlayarak “zamanlamalı pozlar”ını çekmeye başlar.

7. Sınırı Geçmek – Robert Silverberg

Kıyamet sonrası bir gelecekte, yerleşim yerleri ve toplumlar hakkında çıkarımların yer aldığı öykü, işleyen bir sistemin bir birey tarafından bozulmasını konu ediniyor. Garnfield, Mill, Conning Town ve Morton Court gibi bölgelerde insanlar bilgisayar programlarının varlığı sayesinde hayatta kalmaktadırlar. Program, Silena Ruiz tarafından çalınır ve onu bulma görevi ise evli olduğu adama verilir.

8. Savaş Oyunu – Philip K. Dick

Dünya dışındaki yerleşim yerlerinden gelen oyuncakların test edilmesinden sorumlu Leon Wiesman, Terran İthal Standartları Bürosu’nda çalışmaktadır. Ganymede’den gelen bir oyuncak test edilirken oldukça ilginç bir şekilde tasarlanmış olduğu anlaşılır. Savaş askerlerinden oluşan oyunun üreticilerinin asıl amacı Dünya’yı ele geçirmektir ve bunun için de çocuklar hedef alınır.

9. ARM – Larry Niven

Dünya nüfusunun 18 milyarı aştığı bir gelecekte artan nüfus doğurganlık yasalarıyla kontrol altına alınmaktadır. Zamanı sıkıştırabilen bir makine icat eden Raymond Sinclair henüz bu bilgiyi çok fazla kişiye yaymamışken bir cinayete kurban gider. Makinenin farkında olan biri tarafından öldürülen Sinclair’in katilini bulmak için uzun bir araştırma süreci başlar.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

1995, Erzurum. Adrianist hayalperest. Kitap okur, belgesel izler, sinema ve bilimkurguyla ilgilenir, öykü yazar. Kayıp Rıhtım'da başladığı yazarlık serüvenine, Fantastik Canavarlar ve Bilimkurgu Kulübü'nde devam etmekte. bahridogukan@gmail.com