Appleseed anime

Muhtemelen İzlemediğiniz 12 Bilimkurgu Anime Filmi

Animeyi, bilimkurguyu seviyor ama anime dizilere yeteri kadar vakit ayıramıyor musunuz? Ya da bilinen anime filmleri izlediniz ve yeni keşiflerin peşinde misiniz? O zaman az bilinen anime filmlerden oluşan bu listemiz tam size göre.

Üstelik android kullanımın son derece yaygınlaştığı Japonya’dan Sağlık Örgütü’nün devletlerden daha güçlü olduğu bir ütopyaya, penguen kolonisinin dünyayı istila ettiği sıradan bir günden mutasyona uğramış Cezbedici’lere kadar geniş bir hikâye paleti sizleri bekliyor…

Eve no Jikan

Geleceğin Japonya’sında android’ler yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bunu artık doğal karşılayan insanlar onlara gündelik eşyaları gibi davranmaktadır. Ancak bazıları da görünümleri sebebiyle onları çekici bulmaktadır. Çünkü android’lerin görünüm olarak insanlardan tek farkları kafalarının üzerindeki dijital halkalarıdır. Android’leri çekici bulan bu insanlar sosyal bir problem hâline gelmiş ve toplum tarafından hor görülmeye başlanmıştır. Hayatı boyunca android’leri hayatı kolaylaştıran araçlar olarak gören Rikuo, ev robotu Sammy’nin ilginç davrandığını fark eder ve etkinlik kayıtlarının içinde saklı garip bir cümle bulur: “EVE geçirdiğin zamandan keyif alıyor musun?”

Rikuo ve arkadaşı Masaki, Sammy’i takip ederek ilginç bir kafeye varırlar; bu kafeyi ilginç kılansa ana kuralın insanlarla android’lerin arasında ayrım olmamasıdır.

Eve no Jikan’ın hikâyeyi daha detaylı işlediği 6 bölümlük bir ONA’sının da (orijinal net animasyonu) olduğunu not düşmemizde fayda var.

Harmonie

Tıbbi nanateknoloji ve güçlü bir sosyal refah sayesinde kimsenin yaşlanmadığı, hasta olmadığı, şiddetin, cinayetlerin yaşanmadığı bir dünya hayali gerçek olmuştur. Bu ütopyada Dünya Sağlık Örgütü, devletlerden daha güçlü konuma gelmiştir. Görünüşte insanlar bu kusursuz toplumun bir parçası olarak son derece mutlu bir hayat sürmektedir. Ancak bu toplumda birey olarak var oluşun kısıtlanmasına isyan eden bir gençliğin sesleri yükselmeye başlamıştır.

15 yaşındayken isyanlarını intihar etmeye kalkarak dünyaya duyurmak isteyen üç genç kızdan biri olan Tuan, 13 yıl sonra Dünya Sağlık Örgütü’nde önemli bir göreve gelmiştir. Sistemle uzlaşmayı reddeden Tuan, görevden uzaklaştırıldığı sırada dünya genelinde eş zamanlı intihar eylemleri gerçekleşir. Bu eylemlerin sorumlusu olduğunu iddia eden terörist grubu, insanlara istedikleri zaman kendilerini öldürtebileceklerini canlı yayınla ilan eder. Geçmişteki intihar girişiminde ölen arkadaşının bu olayın arkasındaki kişi olduğunu keşfeden Tuan, olayı aydınlatmak ve sorularına cevap bulmak üzere tehlikeli bir maceraya sürüklenir.

Penguin Highway

Aoyama yaşıtlarına göre çok zeki ve meraklı bir çocuktur. Satrançta kendisine koçluk yapan diş hekiminin ofisinde tanıştığı ve kendisinden yaşça büyük bir kadına aşık olur. Başındaki bu türlü işler devam ederken yaz kapıya dayanmış ve okullar kapanmaya yaklaşmışken nereden geldiği belirsiz penguen kolonisi Aoyama’nın küçük kasabasının ortasında belirmeye başlar.

Aoyama ve arkadaşları bilimsel yöntem ve metotlarla bu konuda bir araştırma yürütmeye karar verir. Ne var ki bir şeyler öğrendikçe işler daha da karmaşık bir hâl almaya başlar.

Hello World

Yıl 2027. Kyoto, muazzam bir teknolojik ilerleme kaydetmiştir. Naomi Katagaki, sosyal olarak değişik ve kitaplara aşık, içine kapanık bir çocukken, Ruri Ichigyou insanlarla iyi geçinemeyen ve soğuk kişilikli ancak aynı şekilde kitapları seven bir kızdır. Benzer ilgi alanlarına sahip olmalarına rağmen Naomi, arkadaş canlısı olmayan Ruri’ye yaklaşmaktan korkar.

Bir gün, Naomi gökyüzündeki kızıl ışıkları görür. Kısa süre sonra üç ayaklı bir karga ve kendinin 10 yıl sonraki Naomi olduğunu iddia eden kapüşonlu bir adamla karşılaşır. Adam daha yeni çıkmaya başladıkları sırada Ruri’nin başına gelen trajik bir olayı değiştirmeye geldiğini söyler. Gelecekteki benliğinin yönlendirmelerini dinleyen Naomi, Riri’yi kurtarma kararı alır. Naomi, Ruri’yi kurtarıp geleceği değiştirmeyi başarabilecek midir?

Hal

Kurumi ve Hal’ın mutlu hayatları uçak kazası sonucunda bambaşka bir hale gelir.

Hal’ı kaybeden Karumi, beraberinde yaşama isteğini de kaybeder. Karumi’nin bu hâline üzülen dedesi, Q01 isimli insansı bir androidin desteğine başvurur. Hal’ın yerine geçen robot Hal, Karumi tarafından kabul edilip yaşama isteğini ona geri verebilecek midir?

Rakuen Tsuihou

Dünya’da yaşanan bir kıyamet sonrasında insanlar bedenlerini terk etmiş ve yeryüzünün yörüngesinde bulunan DEVA adındaki uzay istasyonunda yaşamlarını dijital olarak sürdürmeye başlamışlardır. Yetenekli bir bilgisayar korsanı olan Frontier Setter sisteme sızana ve topluma yıkıcı mesajlar yayana kadar huzur içinde yaşıyorlardı.

Yetkililer, Frontier Setter’ın ortadan kaldırılması için DEVA’nın kolluk kuvvetlerinin özel bir üyesi olan Angela Balzac’ı görevlendirir. Gerçek bir bedenin kısıtları ile karşılaşan Angela, bilgisayar korsanının sinyali Dünya’ya kadar takip eder ve orada kendisine son derece karizmatik Dingo eşlik eder. Frontier Setter’ın ardındaki gizemi ortaya çıkarma yolculuğu sırasında bazı insanların çorak toprakları hâlâ yuva olarak benimsediklerini ve yukarıdaki cennet DEVA ile ilgili şaşırtıcı gerçekleri keşfeder.

Appleseed

M.S. 2131’de, 3. Dünya Savaşı gazileri Deunan Knute ve savaşta bedeninin büyük bir bölümünü kaybeden siborg partneri Briareros, Olimpus isimli ütopik şehre getirilirler. Olimpus halkı insanlardan ve genetik olarak yeniden yapılandırılmış bioroidlerden oluşmaktadır. Görünüşte mükemmel bir dünya gibi görünen Olimpus, perde arkasında büyük entrikalarla sahne olmaktadır.

Olimpus E.S.W.A.T. kuvvetlerinde göreve başlayan Deunan ve Briareros, kısa bir süre sonra Olimpus’un geleceğine ilişkin gizli planlara tanık olurlar.

Appleseed’in 2004 yapımı Appleseed Movie isimli ve 2015 yapımı Appleseed Alpha isimli alternatif hikâyeli filmleri de bulunuyor.

Dead Leaves

Kırmızı gözlü Pandy ve televizyon kafalı Retro geçmişlerini hatırlamamaktadırlar ve gözlerini açtıklarında Dünya’da ve üstüne üstlük çıplak olduklarını fark ederler. Şehirde yiyecek ve giyecek bulmak için yarattıkları kargaşa sonucunda tutuklanırlar ve parçalanmış Ay yüzeyindeki Dead Leaves hapishanesine gönderilirler.

İkili kısa bir süre sonra unuttukları geçmişlerini ve Dead Leaves ile bağlarına ilişkin gerçekleri gün yüzüne çıkaracak adrenalin yüklü ve bir o kadar da tuhaf bir kaçış hikâyesinin kahramanı olurlar.

Towa no Quon

Hikâye, Quon ve onun Cezbediciler adı verilen arkadaşlarını konu alıyor.

Cezbediciler mutasyona uğramış özel güçlere sahip insanlardır ve henüz uyku durumundadırlar. Quon ise güçlerini yeni kazanan, uyanmakta olan kişilerin hepsini kurtarmakta kararlıdır. Ancak Quon’un aksine onlara Insania adını veren ve araştırmak, kullanmak için avlayan bir organizasyon da vardır. Peki ya Quon gece gündüz demeden çalışıp arkadaşlarını kurtarabilecek midir?

Towa no Quon, 6 filmden oluşan bir seridir ve ilk filmin adı Towa no Quon: Utakata no Kaben’dir.

Giniro no Kami no Agito

300 yıl önce parçalanan Ay üssünde genetik bir deney yapılır. Ancak deney ormanların mutasyona uğramasına neden olur. Bilinçle donanan bitki örtüsü insanlığı yok etmeye başlar ve gezegen tam bir cehenneme döner.

Bu büyük savaşın ardından hayatta kalabilen çok az sayıdaki insan topluluğu, yıkıntılar arasındaki yaşam mücadelesine devam eder. Bu insanlardan biri olan Agito’ya yasakları çiğnemek her zaman için cazip gelmiştir. Agito, eski bir medeniyete ait bir kalıntı bulur ve Tula’yı 300 yıllık uykusundan uyandırır. Ancak Tula yerine getirmesi gereken bir görevi olduğunu hatırlamaktadır. Görevini gerçekleştirmek için Agito’dan ve topluluktan ayrılır. Agito kolay pes edecek biri değildir ve Tula’ya yardım etmek için orman ile bir anlaşma yapar; ormanın gücünü alır ve Tula’nın peşine düşer.

Pale Cocoon

Uzak bir gelecekte tarihin mantıksal bağı yok olur ve insanlar yapay, çevrelenmiş bir dünyada sağlık durumları günbegün kötüye giderek yaşamayı sürdürürler. Deniz ve gökyüzü kaybolmuştur ve ‘yaşamak’ denilen şeye açılan tek pencere; eski eser kalıntılar, geçmişte tutulan kayıtlardır. Kalıntı kayıtları bürosu bu konu ile ilgili oluşturulmuş bir organizasyondur. Ura, büronun 92. ofisinde çalışmaktadır. Kendisini çeşitli kayıtların yenilenmesine adamış ve dünyanın geçmişine kendini kaptırmıştır ve bir gün Ura son derece rahatsız edici bir videoyu yenilemeyi başarır.

Pale Cacoon, Sakamasana no Patema’nın geliştirilmesinde yönetmen Yasuhiro Yoshiura’ya yaratıcı zemin olmuştur. Bu iki film, aynı yönetmen dışında ayrılmış dünyalar, insanlığın kaderi ve dış dünyanın keşfi gibi ortak pek çok temayı paylaşırlar.

Captain Harlock

Galaksiyi fethettikten sonra insanlık zirvesine ulaşır ve şimdi istikrarlı bir düşüş yaşamaktadır. Evrenin kaynakları azalmıştır ve yaklaşık 500 milyar insan Dünya’ya dönmeye başlamıştır. Gezegenin kontrolü için çeşitli insan grupları arasında savaş başlar. Sonunda, Gaia Yaptırımı olarak bilinen otoriter bir hükümet Dünya’nın yeniden nüfuslanmasını engeller. Kaptan Herlock, Gaia Yaptırımı tarafından Dünya’yı savunmakla görevlendirilen Elit Kanat’tan biriydi. Gemi filosu onun komutası altında durdurulamazdı. Gaia Yaptırımı Dünya’nın yeniden nüfuslanmasını istemezken diplomatik bir elitin Dünya’ya göç etmesine izin verir ve bu da Herlock’u kızdırır. Gezegendeki karanlık maddeyi serbest bırakmaya karar verir, ancak işler pek de planladığı gibi gitmez.

Aradan 100 yıl geçer ve efsanevi Kaptan Herlock hâlâ serbesttir, kontrolünde sadece Arcadia vardır. Bu geçen 100 yıla rağmen Gaia Yaptırımı, Dünya’yı kontrol etme planlarına devam etmektedir ve Kaptan Herlock, onlarla Dünya’nın kaderini belirleyecek son bir hesaplaşma için hazırlanmaktadır.

Captain Herlock’un 78’li yıllara ait Uchuu Kaizoku Captain Herlock isimli 42 bölümlük bir serisinin ve bu serinin pek çok yan hikâyelerinin, spin-off’larının da olduğunu belirtelim.

Yazar: Serpil Şahin

"Eşek kadar kadın çizgi film mi izlermiş?" isyanına cevap olarak doğdum. Radyo ve TV ile başlayan iş hayatı, dergi ile devam etti ve 2006'dan bu yana dijital reklam sektöründe çalışıyorum. Hikâye kitapları (Aşk Yemeği Acılı Sever ve Yakıngörmez) yazdıktan sonra, şimdilerde bir roman üzerine çalışıyorum.

İlginizi Çekebilir

sign

Popüler Bilimkurgu Filmlerinden Bazı Mantık Hataları

Karmaşık konular ve karakterler, birçok bilimkurgu eserinde bazen görmezden gelinen bazen de şaşkınlıkla karşılanan mantık …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin