Patrick Stewart: Roddenberry Beni Sevmezdi!

Star Trek hayranlarının Gene Roddenberry‘ye teşekkür etmek için bir dolu nedeni var. Bu nedenlerden ilki ve belki de en önemlisi serinin yaratıcısı olması. Ancak Roddenberry, kariyeri boyunca dizinin sevenleri arasında anlaşmazlığa neden olacak tartışmalı kararlar da verdi. Orijinal Seri’nin üçüncü sezonundan uzaklaşmayı seçmesi buna örnek gösterilebilir. Onun bu kararı, yapımın kalitesinde gözle görülür bir düşüşe neden olmuştu. Yine bir diğer tartışmalı kararı ise, The Next Generation‘da Patrick Stewart‘ın Jean-Luc Picard karakterini canlandırmasına karşı oluşuydu. Neyse ki bu fikri kabul görmedi ve Stewart, Trek’in en iyi liderlerinden biri olarak bir neslin gönlünde taht kurmayı başardı.

İngiliz tiyatro ustası, The Hollywood Reporter’a verdiği bir demeçte Roddenberry’nin kendisine karşı beslediği kişisel duygularına da değindi. CBS All Access’in Picard dizisi için Star Trek evrenine geri dönen Stewart, dizinin seçmelerine katıldığı dönem Roddenberry’nin kendisinden hoşlanmadığını dile getirdi.

“Bir sabah kendimi Roddenberry’nin oturma odasında organize edilen seçmelerde buldum. Roddenberry oldukça tuhaf davranıyordu. Görüşmemiz yaklaşık altı dakika sürdü. Zaten orada daha uzun süre istenmediğim çok açıktı. Çünkü Roddenberry oldukça net bir şekilde ‘kel ve orta yaşlı bir İngiliz istemiyorum’ demişti.

Yapımcı Robert H. Justman, Stewart’ın arkasında duran ve kaptan rolünü kapmasını sağlayan kişi olarak biliniyor. Ancak Stewart rolü aldıktan sonra bile, Roddenberry ona asla ısınamadı. Ünlü oyuncu, TNG setini ziyaret eden Roddenberry’den aldığı hoş olmayan geri dönüşleri şu sözlerle aktardı:

“Çok hevesli bir ekip vardı ve Roddenberry haftada bir veya iki kez sete gelirdi. Bir defasında yüzünü ekşiterek, ‘Bu adamın setimde ne işi var?’ dedi. Neden orada olduğumu anlayamadığı açıktı. Hatta Paramount Pictures mahzeninde bir yerde, ‘Patrick Stewart adının anılmasını dahi istemiyorum!” notu bulunabilir!”

The Next Generation, Stewart ile olan sorunlarına rağmen Roddenberry’nin Star Trek vizyonundan hiçbir zaman uzaklaşmadı. Geçtiğimiz günlerde Jonathan Frakes, eğer Roddenberry yaşasaydı Picard dizisinin büyük ihtimalle çekilemeyeceğini itiraf etti. Ancak Frakes, her şeye rağmen Picard dizisinin Roddenberry’yi onurlandırdığına inanıyor.

Picard’ın ikinci sezonu önümüzdeki sene yayımlanacak. Ancak o güne kadar Star Trek: Discovery‘nin üçüncü sezonu ile animasyon dizisi Lower Decks ve yine bir başka Star Trek dizi projesi olan Star Trek: Strange New World de görücüye çıkmış olabilir.

Kaynak

Yazar: Can Kaçan

Asimov ve Stargate hayranı...

İlginizi Çekebilir

Stargate’i Sevenlerin İzleyebileceği 11 Dizi

Stargate hayran kitlesi her yıl büyük bir hızla büyüyor; aileye yeni katılanlar Jack O’Neill, John …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et