MS-05B ZAKU I ve MS-06B ZAKU II

MS-05B ZAKU I

Uzunluk: 17.5 m
Ağırlık: 50.3 t / 65.0 t
Sensör Mesafesi: 2900 m
Zırh Kaplaması: Zenginleştirilmiş Çelik
Özel Kalkan: Kol Kalkanı
Kokpit: Standart kokpit ekranı
İtiş Gücü: 0.63 G
Güç Çıkışı: 899 Kw

Silah Donanımı: Heat Hawk Type B Isı Baltası, 105mm Makineli Tüfek (her şarjörde 100 mermi)

Opsiyonel Donanımı: ZMP-47D/120mm Makineli Tüfek (her şarjörde 100 mermi), H&L-SB21K/280mmA-N Zaku Bazooka (backpack’de 4 yedek füze başlığı)

Extra: Gaz saldırısı görevlerinde zehirli gaz başlıklı bir roketatar (2 atımlık) ile donatılabilir.

ZakuI

İlk defa UC0075’de askeri hafriyat departmanı tarafından üretilen Zaku I , Zeon’un ilk seri üretim MS’iydi. Her ne kadar sonradan ön cepheler için dizayn edilmiş bir savaş aracına dönüşse de, kendisinden sonra gelen MS-06F Zaku II sınıfı MS’ler sadece birkaç aylık süre sonunda onun yerine geçti. Bu nedenle bir ölçüde hatalı bir ifade olarak, çoğu Federasyon askeri Zaku II’leri rakam kodu olmaksızın “Zaku” olarak rapor edip bildirirken, Zaku I’ler çoğu zaman “Eski Zaku” olarak adlandırılıyordu. Federasyon ve Zeon arasındaki ilk büyük çaplı uzay savaşı olan Loum aynı zamanda bu bayrak değişiminin bir simgesi olmuştur. Bu noktadan sonra Zaku I’lar sadece malzeme taşıma, hafriyat, inşaat ve lojistik konvoy koruma görevlerinde yer alsalar da, az sayıdaki bir kısmı savaşlarda aktif rol oynadı. Bu roller genellikle kolonilere zehirli gaz sıkmak ya da kolonilere yapay motorlar takıp onları Dünya’ya düşürmek gibi toplu katliam yöntemleriydi. Benzer şekilde Zeon ordusunda uzun süre görev yapmış komutanların bir kısmı Zaku II’lere terfi etmek yerine modifiye Zaku I’lerle savaşta yeralmışlardı. Savaşın son günlerinde doğru azalan MS filolarını güçlendirmek amacıyla Zeon bu araçları Zaku II’lere göre daha ekonomik oldukları gerekçesiyle yeniden üretip cepheye yollamaya başlamıştı. Bazı Zaku I’ler ise Sniper birimlerine dönüştürüldü. Fakat bunlar da savaşın seyrini pek değiştirmeye yetmeyecekti.

Yine de Zaku I’ler şu ya da bu şekilde UC 0088’e, hatta 0096’ya dek savaşlardaki varlığını sürdüren bir MS oldu.

Trivia: Zaku I’in ilk görünüşü klasik serinin 3. bölümüyle olmuştur ve bu bölümdeki lojistik filosu komutanı Yüzbaşı Gadem en bilinen Zaku I pilotu olarak adlandırılabilir. Kendisinin hayatından önemli bir kesit Legacy of Gundam Manga‘sında anlatılmıştır. Bunun yanı sıra Gundam The Origin gibi hikayeler ve MSV dökümanları bizlere Black Ti Stars (Gaia-Mash-Ortega) ve Ramba Ral‘ın da aslen Zaku I pilotu olduğunu göstermiştir.

MS-06B ZAKU II

Uzunluk: 17.5 m
Ağırlık: 58.1 t / 73.3 t
Sensör Mesafesi: 3200 m
Zırh Kaplaması: Zenginleştirilmiş Çelik
Özel Kalkan: Kol Kalkanı
Kokpit: Standart kokpit ekranı
İtiş Gücü: 0.59 G
Güç Çıkışı: 951 kW

Silah Donanımı: Heat Hawk Type 5 Isı Baltası, 105mm Makineli Tüfek (her şarjörde 100 mermi)

Opsiyonel Donanımı: Opsiyonel Silah Donanımı: ZMP-50D/120mm Makineli Tüfek (her şarjörde 100 mermi), H&L-SB25K/280mmA-P Zaku Bazooka (backpack’de 4 yedek füze başlığı), 3x El bombası, baş kısmına takılı 2x Vulcan, göğüs kısmına takılı vulcan

Özel Silahlar: ZIM/M.T-K175C 175mm sahra topu, “Skiure” Mega Bazooka Launcher, Prototip Enerji Tüfeği, Alev Silahı, Kola monteli makineli tüfek, Sniper Silahı, Enerji Atışlı Sniper Silahı

Extra: One Year War sonrası yapılan modernizasyonlardan sonra kokpit panoromik görüntü verecek şekilde geliştirilebilir.

ZakuII

İlk Zaku II test tipleri MS-05B’nin yerini alması amacıyla Ağustos UC0077’de üretildi. Zeon’un seri üretim MS’ini oluşturacak performans testinde Zudah‘ın uğradığı test kazası sonrası ünvanını perçinledi. Seri üretim tipleri ise ilk kez One Week War sırasındaki Loum savaşında görüldüler. Zaku IIF olarak da bilinen bu model Zeon tarafından en çok kullanılan MS’dir. Serinin bu OYW sırasında yapılan bu ilk seri üretim modeli öncelikli olarak uzay savaşları için yapılmış olsa da karada da (yetenekleri biraz azalacak olsa da) kullanılabilir. Her ne kadar savaşın ilk aylarında Zeon bu araçlarla Dünya yüzeyinin 3/2 sini ele geçirmiş olsa da, Gundam‘ın ortaya çıkışı ile bu Zaku’lar da yavaş yavaş hizmetten çekilmeye başlandılar. Sadece savaşın sonuna doğru yeni MS’ler için kaynakları azalan Zeon yeniden seri üretime geçmek zorunda kalacaktı. 0079 boyunca tam olarak kaç Zaku II üretildiği ve Zaku II fabrikalarının savaş sonrası üretimde kalıp kalmadığı hala bir muammadır. Öte yandan Zeon’un çöküşünden sonraki dönemde yer alan Mars savaşları döneminde Zaku’ler varlığını hatırlatmıştır.

Zaku II’lerin önemli tercih sebeplerinden biri de mühendislerin bu modeli kolaylıkla her ortama adapte edebiliyor olması idi. Bu özelliği sayesinde Zaku II 0079 yılı boyunca kişisel varyasyonlar haricinde 10a yakın amaç, özel arazi veya iklim koşulu için özelleştirilmiştir. Ayrıca ünlü Zeon Ace pilotları ve savaşta bizzat yer alan komutan karakterler kendi Zaku II’lerinin özel versiyonlarını kullanıyorlardı. Komutan tipi Zaku’ları normallerinden ayıran en önemli kıstas baş kısmındaki antenleriydi.

Gerçek hayattaki AK 47 tüfeklerinin Varşova Paktı’yla özdeşleşmesi gibi Zaku II’nin de bir anlamda Zeon’un simgesi olduğunu söylemek mümkündür.

Hazırlayan: Hamit Gökalp

Yazar: Konuk Yazar

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayımlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...

İlginizi Çekebilir

Ginias Sahalin

Hırs Sarhoşu Bir Bilim İnsanı: Ginias Sahalin

Yaş : 27 Seri : 08th MS Team Statü: Mühendis / Bilim İnsanı Rütbe : …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et