bilimkurgu kulubu

Anime Mobile Suit Gundam Thunderbolt

Tarih: 29 Haziran 2016 | Yazar: Konuk Yazar

0

Mobile Suit Gundam Thunderbolt

Gundam Thunderbolt, 2012 yılında yayına başlayan 7 + 1 ciltlik bir Manga’dır. Seinen (yetişkin) hedef kitleli bilimkurgu Manga’lar üreten ve daha önce Front Mission ve Moonlight Mile Manga’larıyla tanınan Yasuo Ohtagaki‘nin hazırladığı yapım, gördüğü ilgi üzerine önce bir maket line’ına sahip olmuş, ardından Manga’nın ilk 3 cildindeki olayları kapsayan 18 dakikadan oluşan 4 bölümlük bir internet miniserisine dönüştürülmüş, bu yapımın da ulaştığı yüksek izlenme oranları sonucu uzun metrajlı bir Anime filme uyarlanarak vizyona sokulmuştur. Ayriyeten 2017 içerisinde 4. cilt sonrasındaki olayları kapsayan yeni bir Anime adaptasyonuna yeşil ışık yakılmıştır.

Klasik Mobile Suit Gundam ile aynı döneme rastlayan seri, büyük ölçüde bir şirket gibi yönetilen Side 4 koloni sistemi Moor‘un Federasyon ile Zeon arasındaki gerilimi fırsat bilerek bağımsız olmaya kalkışması, bu olay sonucunda Zeon tarafından kullanılan taktik bir nükleer başlık ile civardaki kolonilerinden birisinin kaybedilmesi ve Federasyon tarafından gayriresmi olarak ilhak edilip savaşa dahil edilmesi ile başlamaktadır.

Mobile Suit Gundam Thunderbolt

İlhaktan hemen sonra intihar etmek zorunda kalan eski Side 4 başkanının oğlu olan ve çocukluk arkadaşları ile birlikte aynı birliğe verilmiş Io Fleming, müziğe ve özgürlüğe tutkun asi ruhlu bir askerdir ve Moor’un ilhak edilmesinden sonra Zeon’un asteroid kalelerini barındıran koridor için stratejik önemde olan Thunderbolt koridorunu geçmekle görevli harcanabilir bir time yerleştirilmiştir. Timden hayatta kalan tek kişi olan Io, sadece tek bir tabanca ile koridoru tutan sniper birliğinin yerlerini tespit edip üyelerini tek tek öldürür. Bu sırada kaderi Yaşayan Ölü birliğinin bir mensubu olan Daryl Lorenz ile kesişir. Daryl Zeon, bağımsızlık savaşının ilk peryodunda bir kara mayınına basarak iki bacağını da kaybetmiştir. Öte yandan vatanının ondan beklediği sorumluluk hala bitmiş değildir ve kendisi gibi ampüte gazilerden oluşan timleri ile Thunderbolt sektörünü tutmakla görevlendirilmiştir.

Io ile yaşadığı karşılaşmanın hemen ardından, yeni tip protez teknolojileri konusunda çalışmalar yürüten Profesör Karla ve Zeon askerlerinin tepki süresini kullandıkları makinelerle aynı seviyeye çıkartacak bir kontrol sistemi geliştirmeye çabalayan Profesör Sexton‘un çalışmalarında kobay olarak kullanılır ve çatışma sonrası daha kendisine bile gelmemişken her iki kolunun da birimin bir parçası haline gelmesi için kesildiğini fark eder. Savaşlarla örülü kaderinden kaçamayacağını gören Daryl, bu yazgıyı kabullenir ve bu da onu Io ile çıkacağı bir sonraki düelloya iter. Onların bu çatışması uzayda da sona ermeyecek, savaşın sona ermesinden sonra aktif hale gelen dışarıya kapalı ve silahlı bir fanatik dini tarikatın Güney Asya’da hakimiyet alanı kurma çabalarına yapılan müdahele sırasında bir kez daha tekrarlanacaktır.

Mobile Suit Gundam Thunderbolt

Kanlı, sert, kaotik ve yer yer iç acıtıcı bir hikaye olarak özetleyebileceğimiz Thunderbolt, 36. yılını geride bırakan efsanevi bir bilimkurgu serisinin arka planına yeni bir bakış açısı kazandırmanın yanı sıra; nefret döngüsüne, savaşın her şeyi olduğu gibi bilimi de dejenere edişine ve tüm bu hengamede hayatları ellerinden kayıp giden sıradan insanların ırk ve sınır tanımayan trajedilerine de ayna tutmakta. Tüm bunların arka planına hakim olan jazz ritmleri ise benzersiz bir atmosfer yaratmakta…

Hazırlayan: Hamit Gökalp

Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayınlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...