bilimkurgu kulubu

Anime Mobile Suit Gundam Age

Tarih: 7 Mart 2017 | Yazar: Konuk Yazar

0

Mobile Suit Gundam Age

Yayın Tarihi : 9 Ekim 2011 – 23 Eylül 2012
Bölüm Sayısı : 49 + 2
Yönetmen: Susumu Yamaguchi
Senaryo : Akihiro Hino
Müzik : Kei Hoshikawa
Mecha Dizayn : Kanetake Ebikawa, Kenji Teraoka, Junya Ishigaki

Gundam AGE, Gundam 00‘ın dört yıl sonrasında gelen ilk TV serisidir. Gundam külliyatının 12. TV serisi olan yapım, Sunrise ile video oyun stüdyosu Level 5‘in işbirliği ile ortaya çıkmıştır. Proje başta bir oyun olarak düşünülmüştü, fakat daha sonra serisinin yapılmasına karar verildi ve TV serisinin ardından oyunu da piyasaya sürüldü. Böylelikle oyun, TV serisinin bir adaptasyonu olarak kayıtlara geçmiş oldu. Oyun yapımcısı Studio 5 ve maket üreticisi Bandai arasındaki işbirliği aynı yıl içerisinde Little Battle Experience (Danball Senki) serisinde de tekrarlandı. Bu seri aynı zamanda streamcast yayın metodunun denendiği ilk Gundam serisidir.

100 yıl süren bir savaş ile insanlık en karanlık çağlarından birisini yaşamıştır, ta ki Gundam adlı bir MS ortaya çıkıp bu savaşı bitirene dek. Savaşla birlikte tüm insanlık -en azından görünüşte- tek bir federasyon şeklinde birleşir ve Federasyonun kendi ordusu haricinde askeri bir varlık oluşturulması yasaklanır. Advanced Generation takvimine geçilir ve bir barış dönemi başlar. Ta ki isimlerine Meçhul Düşman (Unknown Enemy : UE) denen bir saldırı dalgası bir koloniyi yok edene dek. Asla mağlup edilemeyen ve ölü bile olsa ele geçirilemeyen bu istilacılar halk arasında “uzaylı” olarak anılmaya başlanmıştır. Öte yandan ordu ise, bir başka koloninin daha yok edilmemesi için caydırıcı güç olarak Gundam’ı yeniden üretmeye karar vermiştir.

Mobile Suit Gundam Age

Çağlar öncesinde Gundam’ı üreten Asuno Ailesi’nden Marina Asuno, orijinal Gundam’ın özelliklerini içeren bir çip ve AGE Sürücüsü üzerinde çalışmaktadır; fakat MD saldırısında ağır yaralanınca onu son nefesinde oğlu Flit‘e emanet eder. Flit bundan yıllar sonra, daha okul çağında olmasına karşın Gundam’ı gerçeğe dönüştürmeyi takıntı haline getirmiştir ve federasyon ordusunun Gundam’ı yeniden üretmeye ilişkin projesine bizzat katılır. AG 115 yılında Gundam -neredeyse- tamamlanmıştır, fakat Flit’in yaşadığı koloni UE saldırısına uğrayınca Flit Gundam AGE 1 ismini taşıyan bu MS’e atlayarak daha önce asla bozguna uğratılamamış bu düşmanla savaşa girer. Flit’in Gundam’ı aktive etmesi ile aynı sıralarda, Federasyonun yeni tip savaş gemisi Diva da esrarengiz bir adam olan Grodek Ainoa tarafından kaçırılır. Flit ise, hayatında gerçekten değer verdiği ilk şeyi kaybedeceğinden ve bu savaşın kendi kanından olanların bile yakasını bırakmayacağından habersizdir.

AG 141 yılında Flit, Federasyon ordusunda genelkurmay başkanlığına dek yükselmiştir. Fakat çocukluğunda maruz kaldığı istila kat be kat büyüyerek artmış ve gözünü doğrudan dünyaya dikmiştir. Federasyon ordusu ilk Gundam’ı seri üretime geçirerek onları durdurmayı başarmış olsa da, bunun sonsuza dek sürmeyeceği açıktır. Federasyon içindeki Vagan işbirlikçilerini tespit edip alaşağı edeceği bir darbe yapmaya odaklanabilmek için Flit, MD ile savaşma görevini oğlu Asem‘e emanet etmeye karar verir. Fakat umduğu şey aslında, kendi geçirdiği X Rounder mutasyonunu onun da geçireceğinden emin olmaktır.

Mobile Suit Gundam Age

Asem lisedeki son yılında Zeheart Galette adlı esrarengiz bir transfer öğrenci ile karşılaşır. Onunla dost olur ve hayatının en mutlu dönemine dair hatıralarını o ve kız arkadaşı Romary ile yaşar. Fakat yaşadığı koloni bir cehenneme döndüğünde onun hayatı boyunca sürükleneceği bir savaşın zıt tarafındaki bir düşman casusu olduğuyla yüz yüze gelecektir. AG 164 yılında Flit artık kontrol takıntılı ve Federasyon ordusunun mensuplarının bile yaka silktiği, intikam saplantılı bir ihtiyar halini gelmiştir. Yıllar önce bir dış uzay keşif seferi sırasında kaybolan oğlu Kio‘yu bile, daha okul öncesi çağındayken sürekli olarak savaş simülasyonlarına sokarak onun bunu bir oyun gibi algılamasını sağlamıştır.

Artık Federasyon süregelen savaştan giderek yorgun düşmüştür ve bir taraftan uzay korsanlarının saldırıları, bir taraftan da Vagan akınları ile uğraşmaktadır. Vagan’lar ise savaşı bizzat dünyaya taşımayı başarmıştır ve Vagan lideri Fezarl Ezencant‘ın nihai planı amacına ulaşmak üzeredir. Kio babasının kendisine emanet ettiği 3. jenerasyon Gundam ile bu nihai savaşa itilir, fakat insan yaşamının yerine konulmazlığını öğrendikten sonra iki nesildir biriken misyonu bu kez kendi kararı ile yerine getirmeye karar verir: Bu savaşı kesin olarak bitirmek ve acı döngüsünü sonlandırmak.

Mobile Suit Gundam Age

-Seri ileriye doğru devinen bir devamlılığa sahiptir. Her jenerasyondan hayatta kalanlar, sonraki jenerasyonlarda yeniden görünmekte ya da bir şekilde hikayeye etki etmektedir.

-Seri daha önce Gundam izlememiş ilkokul-ortaokul jenerasyonu kadar diğer jenerasyonlar da düşünülerek hazırlanmış, fakat karakter dizaynlarının ön yargıyla karşılanması sonucu çoğunlukla olumsuz tepkiler almıştır.

-Gundam AGE tek seferde 4-cour’luk yazırlanan son Gundam serisidir. Öte yandan Sunrise’ın bu seriden beklediği ticari hedeflere ulaşılamamasından ötürü seri her dönem 25 bölümden toplamda 75 bölüm olarak planlanmasına karşın dönem bölümü sayısı kısılarak 49 bölüme indirilmiştir.

-Öte yandan önceki serilerde çoğu zaman tekrarlanan dünya-uzay savaşı teması, Vagan’ların dünyaya dönme çabasına dayanmasından dolayı bu kez orijinal denebilecek şekilde işlenebilmiştir.

Hazırlayan: Hamit Gökalp

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayınlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...