Shaver-fish-msv

Saberfish

Federasyon ordusunun 70. yıl modernizasyon planı çerçevesinde Hectic şirketince geliştirilen Saberfish, aslen Federasyon Hava Kuvvetleri’nin bir birimi olarak FF-3 koduyla üretildi. Fakat kolonilerle ilişkilerin hızla bozulması ve bir çatışmanın kaçınılmaz hale gelmesi yüzünden iticileri elden geçirilerek ağırlıklı olarak uzayda görev yapabilecek şekilde yeniden geliştirildi ve FF-S3 ile FF-3F olarak yeniden kodlanarak (aradaki fark sadece atılabilir füze konteynerlerinin ve uzay iticilerinin varlığıydı) UC 0076’da uzay filolarına gönderilmeye başlandı. Saberfish’ler o döneme dek sadece Columbus, Salamis ve Magellan sınıfı gemilerden oluşan uzay gücüne destek sağlayabilecek tek silahtı ve bu yüzden gerek Zeon ile gerçekleşen ilk temas olan Loum savaşında, gerekse 0079’un ilk yarısındaki diğer çatışmalarda bunlara sıkça ihtiyaç duyuldu. Öte yandan Minovsky partikül reaktörlerinin icadından önceki dönemde geliştirildiklerinden, eski jenerasyon avcı-bombardıman uçakları gibi herhangi bir ışın silahı kullanamıyor ve sıvı yakıt tanklarına bağımlı şekilde uçabiliyorlardı.

Öte yandan, hem Federasyon envanterince bolca bulunmalarına, hem ucuz denebilecek fiyatlarına, hem de ilk Zaku‘lardan daha hızlı olmalarına karşın manevra kabiliyeti, hız değiştirme ve dayanıklılık olarak onlarla kıyaslanamayacak kadar zayıftılar. İlk birkaç çatışmanın ardından bu durumun farkına varılmasıyla Saberfish’ler sadece filolara toplu saldırılar yapıp tek seferde anti gemi salvoları yaparak ani hasarlar verdirmeye yönelik stratejilerde kullanılmaya başlandı. Ayrıca bir süre sonra onların zayıf yanları çözüldüğünden Zeon pilotları Saberfish’leri kolaylıkla indirebilmeye başladılar. Gerek Zeon MS‘leri gerekse de onların ace pilot’ları sayıca arttıkça Saberfish’ler dramatik şekilde zayıf düşmeye başladı ve Saberfish’ler atmosfer savunması görevine geri döndü. Zira Saberfish’lerin performansı ve operasyonel süresi atmosferde uzaya göre daha iyiydi. Dahası atmosferde savaşmaya yeni yeni adapte olmaya çalışan Zeon’ların Gaw hava gemileri ağır ve hantal indirme gemileri olduğu için, Dopp’lar da operasyonel süresi ve etkili irtifa yükseliği düşük uçaklar olduklarından Saberfish’ler bunlara kolayca üstün gelebilmeye başladı.

saberfish

V Planı’nın başlamasının ardından GM‘ler dayanıklılıkları, Ball‘lar ise manevra yetenekleri ile uzaydaki savaşı bütünüyle devraldılar ve Saberfish’lerin üretimi durduruldu. Mevcut Saberfish’ler ise Jaburo ve Torrington gibi üslerin korunması için çeşitli noktalara dağıtıldılar. Bununla birlikte çeşitli operasyonlarda, örneğin Odessa kuşatmasında ya da Kojima tugayının Kergeren üssüne yaptığı baskında da hava desteği olarak Saberfish’lere başvuruldu. UC 0087’e dek mevcut Saberfish’lerin modernizasyonlarına devam edildi, buna rağmen Jaburo’ya dağıtılan birimler AEUG baskınını durdurmakta yeterli olamadı. Saberfish’ler en son UC 0096’da Torrington üssüne düzenlenen baskında gözüktüler. Saberfish’ler bu süpriz saldırıya hazırlıksız yakalandı ve birçoğu kalkışa geçene dek Yonem Kirks‘in Zaku I Sniper’ince vurularak imha edildi. UC 100’lü yıllarda ise atmosferik bir savunma gereksinimi kalmadığı düşünüldüğünden ve uzay kullanımı için Jegan’lerin standartlaşması nedeniyle tümüyle servisten çıkartıldılar.

Yine de Saberfish’lerin varlığı tamamen faydasız olmadı, Zeon’un en azından Loum Savaşı‘nda yavaşlatılmasını sağlayarak düşmanın tek seferde dümyayı ele geçirmesinin önlenmesinde payları vardı. Saberfish’lerde toplanan savaş verileri RX-78’in destek birimi Core Fighter ve G Fighter‘ın, dolayısıyla ileride en güçlü Gundam‘lardan olan ZZ Gundam‘ın da üretilmesini sağladı. Ayrıca savaşın ilk aşamalarında bu birimlerde pilot olarak sağ kalmayı başaranlar öne çıkarak Federasyon’un ilk ace pilotları haline geldiler. Örneklemek gerekirse Blue Destiny hikayesinden Yuu KajimaGundam 0083‘den South Burning ile Bernard Monsha aslen Saberfish pilotlarıydılar.

  • Model numarası: FF-S3 (FF-3 / FF-3F)
  • Kod Adı: Saberfish
  • Birim türü: Avcı Bombarrdıman Uçağı
  • Üretici: Hervic Şirketi
  • Kullanıcılar: Dünya Federasyonu Ordusu
  • Kullanıma giriş tarihi: UC 0070
  • Kullanım: Standart kanopi kokpit, tek pilot
  • Uzunluk: 19.9 m
  • Standart silahları: 2 x 25mm vulcan topu, 12x füze
  • Opsiyonel ekipman: Atılabilir iticiler, atılabilir ek yakıt tankları, 4x anti-gemi tipi füze

Hazırlayan: Hamit Gökalp

Yazar: Konuk Yazar

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayımlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...

İlginizi Çekebilir

Kathryn Janeway

Star Trek Kaptanları #4: Kathryn Janeway

”Kuralların az olduğu yerlerde kendi kurallarına sıkı sıkıya bağlı olmak her zamankinden daha önemlidir. Bağlılıkların …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et