bilimkurgu kulubu

Anime Mobile Suit Gundam Seed

Tarih: 22 Şubat 2017 | Yazar: Konuk Yazar

0

Mobile Suit Gundam Seed

Yayın Tarihi: 5 Ekim 2002 – 27 Eylül 2003
Bölüm Sayısı: 50 (10. yıldönümündeki HD Remaster yayınında ise 48)
Yönetmen: Mitsuo Fukuda

Gelecekte insanlık, genetik teknolojisinin gelişmesi ile daha anne karnındayken kusurlarından ayıklanıp birçok hastalığa karşı direnç kazanan ve normal insanlardan daha üst özelliklere sahip yeni bir ırk ile karşılaşır. Fakat bir süre sonra Coordinator adlı bu yeni tür, büyük çaplı bir savaşın patlak vermesine neden olur. Coordinator’ları koruyan ve onlara karşı çıkan ülkeler arasında kaos gitgide tırmanır. Coordinator’lar uzay kolonilerine yerleşir ve burayı daha sonra PLANT olarak bilinen kendi cennetlerine döndürürler. Fakat PLANT kolonilerinden birisine karşı CE 70 yılında nükleer silah kullanılması ile durum bir savaşa dönüşür.

PLANT konseyi üyelerinden Patrick Zala‘nın PLANT’ı silahlandırıp ZAFT ordusunu kurması ile Mobile Seruit adlı insansı savaş birimleri ortaya çıkar ve henüz tek sahip oldukları uzay krüvazörleri ve hafif avcılar olan Dünya İttifakı ordusuna ağır zaiyatlar verdirir. Dahası, aslen PLANT’a karşı yeni bir nükleer saldırı yapılmaması için üretilen ve nükleer teknolojiye ilişkin her tür donanımı devre dışı bırakan Nötron Yayıcı’ların toplu şekilde Dünya’ya atılması sonucu Dünya’nın çoğu enerji krizine yenik düşer ve CE 71 yılına girilirken işgalin son evresinde ZAFT, kuzey yarıkürenin çoğunu ele geçirmeyi başarır.

Mobile Suit Gundam Seed

PLANT ve Dünya İttifakı arasındaki savaşta tarafsız kalan ORB adlı okyanusya birliğinin lideri Izumi Athna, savaşın geldiği noktayı görmüştür ve Dünya İttifakı için kendi teknolojileri ile Gundam adlı, 5 adet yeni nesil Mobile Suit üretir. Fakat bu plandan bir şekilde haberdar olan ZAFT, koloniye bir sabotaj operasyonu düzenleyip Gundam’ları ele geçirmek ister. Kolonide yaşayan ve tesiste çalışan Kira Yamato isimli 15 yaşındaki bir öğrenci saldırıya tanık olur ve tesadüfen karşılaştığı bir kızla sığınaklara giremeyip ateş hattında kalır.

O sırada 5 Gundam’dan birisi olan Strike Gundam‘ın tutulduğu depoya kaçar ve işletim sistemini saniyeler içerisinde aktive ederek birime saldıran birkaç ZAFT Mobile Suit’ini sadece omuz topu ve bir çift bıçak kullanarak safdışı etmeyi başarır. Öte yandan yaşadığı koloninin yok olduğunu görür ve Dünya İttifakı’nın inşa edilmekte olan yeni tip savaş gemisi Archangel’e arkadaşlarıyla birlikte sığınmak zorunda kalır. Fakat hem Dünya İttifakı’nın en büyük askeri sırrına tanık olduklarından hem de gidecek başka bir yerleri olmadığından Dünya İttifakı ordusuna katılmaktan başka çareleri kalmaz.

Mobile Suit Gundam Seed

Kira ise hem çocukluk arkadaşı Athrun Zala ile düşman saflarda yeniden karşılaşmış, hem de Athrun’un nişanlısı ve PLANT konseyi başkanı Siegel Clyne‘ın kızı olan Lacus Clyne‘ı uzayda mahsur kaldığı gemiden kurtararak Archangel’e getirmesiyle çift yönlü bir krize sebep olmuştur. Athrun nişanlısını kurtarıp Strike’i yenerek kendisini ZAFT kumandanı Rau Le Creuset‘e ve babası Patrick Zala‘ya kanıtlayabilmenin derdindedir. Fakat Kira da kendi kayıp geçmişinin yattığı miras ile yüzleşmek ve Rau’nun tezgahladığı planı durdurmak zorunda kalacağı sayısız savaşlara sürüklendikçe, Athrun ile kaçınılmaz şekilde karşı karşıya gelecektir. Aynı zamanda Kira’nın manevi abisi olarak ona motivasyon veren Mwu La Flaga‘nın ve Gundam’ların kaçırılmasının ardından dünyada ZAFT’a karşı bir gerilla direnişi kurmaya çalışan Cagalli adlı kızın da kendi saklı geçmişlerini de ortaya çıkartacaktır.

Öte yandan Dünya İttifakı ordusunu destekleyen Coordinator karşıtı bir fraksiyon olan Blue Cosmos‘un lideri Azrael Muruta‘nın ve ZAFT kumandanı Rau Le Creuset’in planladıkları açığa çıktığında Lacus, Ramius, Cagalli, Kira ve Athrun kaderlerinin en kritik dönemecine girecektir.

Hazırlayan: Hamit Gökalp

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayınlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...