bilimkurgu kulubu

Film Listeleri predator

Tarih: 28 Eylül 2022 | Yazar: Tuğrul Sultanzade

0

Predator Filmlerinin Kronolojik İzleme Sırası

Predator, tüm zamanların en ikonik film serilerinden biri olabilir. Kendine rakip olarak gördüğü canlıları avlamak için gelişmiş silahlar kullanan bu uzaylı avcı, 1987 senesinden beri insanların zihnini meşgul ediyor. O zamandan bu yana karakterimiz, filmlerin yanı sıra çizgi romanlarda, oyunlarda ve diğer başka medyalarda da kendine yer buldu. İnsanlar güçlü karakterleri seviyor olsa gerek, bu yaratığa karşı olan ilgi hiç azalmadı. Gerçi karakterimiz, yıllar içinde sırf basit bir uzaylı avcı olmaktan çıkıp değişik şekillere de büründü. Bir anti-kahraman olmasına rağmen, yeri geldi uzaylı istilasına karşı koyan onurlu bir savaşçıya dönüştü.

Bu yazıda, tüm zamanların en sevilen film serilerinden Predator’ın kronolojik olarak hangi sırayla izlenmesi gerektiğini anlatacak ve sizlere yapımlar hakkında kısa bilgiler sunacağız. Dilerseniz önce listemizi bir görelim:

  1. Prey (1719 yılında geçiyor)
  2. Predator (1987 yılında geçiyor)
  3. Predator 2 (1997 yılında geçiyor)
  4. Alien vs. Predator (2004 yılında geçiyor)
  5. Aliens vs. Predator: Requiem (2004 yılında geçiyor)
  6. Predators (Belirsiz)
  7. The Predator (2018 yılında geçiyor)

Not: Predator ile Alien evrenleri birleştiği için, “Alien Serisindeki Olayların Kronolojik Sırası” yazımıza da göz atmanızı öneririz.

Listemizi de verdiğimize göre artık filmlerin konularına geçiş yapabiliriz.

Prey

Yapım Yılı: 2022
Yönetmen: Dan Trachtenberg
Oyuncular: Amber Midthunder, Dakota Beavers, Dane DiLiegro
Yayıncı: Disney+

Prey, Predator filmlerinin en yenisi. 2022 yazında çıktı ve manidar bir biçimde kronolojik olarak ilk sıraya oturdu. Film, 1719 yılında geçiyor. Gelişmiş bir uzaylıyı modern sahnede görmeye alıştığımız için 1700’lerde karşımıza çıkması aslında çok heyecan verici bir nüans. Aynı zamanda bu, yaratığın ne kadar kadim bir varlık olduğunu da anlamamızı sağlıyor.

Film, başlangıçta Predator serisiyle hiçbir ilgisi yokmuş gibi piyasaya sürülecekti ve seyredenler de, “Bu predator değil mi?” diyerek şaşıracaktı. Ancak medyaya sızan bilgiler yüzünden bu plan suya düştü ve Prey’in de bir Predator filmi olduğu resmen açıklanmak zorunda kaldı. İşin aslı, Prey’in heyecan verici olması için böyle bir numaraya da ihtiyacı yoktu. Zira Predator’ı 1700’lü yıllarda görmek, zaten hâlihazırda yeterince heyecan verici. Filmde, avcı olma hayalleri kuran Komançi yerlisi bir kadının Predator ile verdiği amansız mücadeleyi izliyoruz.

Predator (Av)

Yapım Yılı: 1987
Yönetmen: John McTiernan
Oyuncular: Arnold Schwarzenegger, Carl Weathers, Kevin Peter Hall
Yayıncı: Disney+

Her ne kadar kronolojik olarak ikinci sıraya denk gelse de, bütün seriyi başlatan film bu. Film, gerillalar tarafından Orta Amerika’nın yağmur ormanlarında esir tutulan mahkûmları kurtarma görevi almış elit bir paramiliter kuvveti konu ediyor. Ancak Arnold Schwarzenegger tarafından canlandırılan Dutch’ın komutasındaki ekip, bildikleri düşmanlardan çok daha ölümcül bir düşmanla karşılaşıyor. Çünkü Predator bu dünyadan değil!

Film, Predator’ın yeteneklerini (kamuflaj, kızıl ötesi görüş ve var olduklarına dair bütün izleri ortadan kaldıran nükleer bomba gibi) sergilemesi bakımından da tarihi bir öneme sahip. Üstelik sonrasında gelecek filmlere de kapı aralar nitelikte. Çünkü filmde hükûmet, Dutch’ın Predator ile olan mücadelesini incelemeye koyuluyor…

Predator 2 (Av 2)

predator 2

Yapım Yılı: 1990
Yönetmen: Stephen Hopkins
Oyuncular: Danny Glover, Gary Busey, Kevin Peter Hall
Yayıncı: Disney+

Predator 2, 1990’da çıkmasına rağmen 1997 yılını konu alıyor, yani ilk filmin on yıl sonrasını. Konu bu sefer Los Angeles’ta geçiyor. Danny Glover’u, uyuşturucu kullanımına karşı amansız bir mücadele sürdüren Teğmen Harrigan rolünde izliyoruz. Harrigan, birdenbire uyuşturucu lortlarının teker teker öldürülmeye başlanması üzerine olayı derinlemesine araştırmaya girişiyor. Bu tüyler ürpertici cinayetler zincirine yönelik üstlerinden aldığı uyarı bile onu yavaşlatamıyor. Üstleri bu olaydan uzak durmasını söylese de, Harrigan işin arkasında bir bit yeniği olduğunu seziyor ve üzerine gitmeye karar veriyor. Nihayetinde içgüdüleri doğru çıkıyor ve cinayetlerin arkasında, kurbanlarını hunharca avlayarak kafataslarını ganimet olarak saklayan uzaylı avcı Predator’ın olduğu anlaşılıyor. Acaba Harrigan, istediğinde görünmez olabilen bu avcıyı durdurabilecek midir, yoksa o da avın bir parçası mı olacaktır?

Film, Predatorlar’ı daha yakından tanımamızı sağlıyor. Mesela silahlarının çalışma prensibini, avlanmak için hangi metotları kullandıklarını görüyoruz. Üstelik Predatorlar’ın, rastgele insanları öldüren kana susamış cani yaratıklar olmadığını ve kendilerine özgü onur anlayışları bulunduğunu fark ediyoruz. Örneğin hamile bir kadına dokunmamayı tercih ediyorlar. Ayrıca filmde, bu yaratıkların Dünya’ya ta eskiden beri geldiğine dair ipuçları da ediniyoruz. Edindiğimiz daha ürkütücü bir ipucu ise galaksideki tek ölümcül yaratıkların onlar olmadığına dair. Zira Predator gemisinde bir Xenomorph kafatası keşfediliyor. Bu da bizi bir sonraki filme götürüyor.

Alien vs. Predator (Alien Prodetor’a Karşı)

Yapım Yılı: 2004
Yönetmen: Paul W.S. Anderson
Oyuncular: Sanaa Lathan, Lance Henriksen, Raoul Bova
Yayıncı: Disney+

Alien vs. Predator, iki kült seriyi bir araya getiriyor. Film, Predator 2’deki olayların devamı olarak 2004 yılında geçiyor. Milyarder iş adamı Charles Bishop Weyland, Antarktika’da gömülü bir piramit olduğuna dair ilk delillere ulaşınca, bilim insanları ve maceracılardan oluşan bir ekip kurarak olayı araştırmaya girişmekte gecikmiyor. Ancak piramite ulaşmayı başaran ekip, kıtanın aslında iki uzaylı türün savaş alanı olduğunu fark ediyor ve çok geçmeden de bir ölüm kalım savaşının ortasına düşüyor.

Film, serinin evrenini daha da genişleten bir yapıya sahip. Öyle ki, önceki filmlerde bize korkunç varlıklar olarak gösterilen Predatorlar’ın aslında ehvenişer olduğunu görüyoruz. Predatorlar her ne kadar korkunç olsalar da, Xenomorphlar’a karşı tercih edilebilecek bir müttefik. Bu yüzden Lex, Predator ile iş birliği yaparak uzaylı tehdidine karşı savaşmaya başlıyor. Film sayesinde, aslında Predatorlar’ın neredeyse insanlığın başından beri Dünya’yı ziyaret ettiğini, hatta ilk medeniyetler tarafından onlara tapıldığını anlıyoruz. Ayrıca, Predatorlar için bir Xenomorph öldürmenin kendini ispat etme yolu olduğunu öğreniyoruz. Yapım, Predator 2’ye benzer bir şekilde bitiyor. Predator klanı, Lex’e saygı göstergesi olarak bir ödül sunuyor ve ölmüş olan yoldaşlarını alıp gemilerine dönüyor. Ancak bu onlara pahalıya patlıyor, zira ölü Predator’ın içinde bir Xenomorph var! Ve böylece sıradaki savaşa yelken açıyoruz.

Aliens vs. Predator: Requiem

Yapım Yılı: 2007
Yönetmen: Colin Strause & Greg Strause
Oyuncular: Reiko Aylesworth, Steven Pasquale, Shareeka Epps
Yayıncı: Disney+

Film, önceki filmde yaşanan olayların neredeyse hemen devamında geçiyor. Predator gemisi Colorado ormanlarına çakılıyor. Pred-Alien adı verilen melez yaratık, gemideki bütün mürettebatı öldürüp küçük bir kasabaya dadanıyor. Bunun üzerine Predator gemisi bir yardım sinyali yolluyor ve görmüş geçirmiş bir Predator olan Wolf, tehdidi ortadan kaldırmak için yola çıkıyor. Wolf, bir dizi mücadelenin ardından sonunda Pred-Alien ile karşı karşıya geliyor. Ancak bu sırada hükûmet tarafından kasabaya nükleer bomba atılıyor ve Predator’ın birtakım teknolojik cihazlarına da el konulup Yutani Şirketi’ne teslim ediliyor. Bu şirket, ileride Weyland şirketi ile birleşecek ve Alien filmleri için son derece önemli bir yapı olan Weyland-Yutani’ye dönüşecektir.

Predatorlar’ın ana gezegeni, ilk kez bu film ile izleyiciye takdim ediliyor. Dolayısıyla, Predatorlar ve toplumları hakkında daha fazla bilgi edinme şansı yakalıyoruz.

Predators

predators

Yapım Yılı: 2010
Yönetmen: Nimród Antal
Oyuncular: Adrien Brody, Laurence Fishburne, Topher Grace
Yayıncı: Disney+

Predators’ın tam olarak hangi zaman diliminde geçtiği konusunda resmi bir bilgi yok. Ancak hayranların ortak düşüncesi, filmin piyasaya sürüldüğü yılda geçtiği yönünde. Buna rağmen The Predator yönetmeni Shane Black’in, filminin Predators’tan önce geçtiğine dair resmi olmayan bir açıklaması bulunduğunu da not düşelim.

Film, dünyanın en ölümcül bireylerinden müteşekkil bir ekibi konu alıyor. Ekip, Predatorlar’ın insanları avlamak için kullandığı bir oyun alanı olan yağmur ormanlarıyla kaplı bir gezegene götürülüyor. Filmin sonunda paralı asker Royce ve IDF’den keskin nişancı Isabelle, onları avlayan yaratıkları yenmeyi başarıyor, ancak önlerindeki sınav çok daha can sıkıcı görünüyor: Dünya’ya nasıl dönecekler?

Filmde Isabelle, ilk Predator filminde yaşanan olaylara (Dutch ve ekibinin yaratıkla olan karşılaşmasına) dair göndermeler yapıyor. Bu bilgiler sayesinde ne tür bir yaratıkla karşı karşıya olduğunun az çok bilincinde. Ayrıca yapımda, Predatorlar’ın iki kola ayrıldığını ve bu iki kolun birbiriyle kan davası olduğunu da öğreniyoruz. Predatorlar’ın ilk kolu, önceki filmlerde gördüğümüz yaratıklardan oluşuyor. Diğer kol ise çok daha büyük ve çok daha vahşi.

The Predator

The Predator

Yapım Yılı: 2018
Yönetmen: Shane Black
Oyuncular: Boyd Holbrook, Trevante Rhodes, Jacob Tremblay
Yayıncı: Disney+

2018 yılında geçen film, seriyi daha da genişletiyor. Küçük bir çocuğun yaptığı yanlışlık, evrenin en ölümcül avcıları olan Predatorlar’ın Dünya’ya geri dönmesine neden oluyor. Onlar artık çok daha güçlü, zeki ve ölümcül. Çünkü kendilerini diğer türlerden topladıkları DNA örnekleri ile geliştirdiklerini anlıyoruz. Dolayısıyla insanlık, hiç olmadığı kadar büyük bir tehlikeyle karşı karşıya. Artık türümüzün kaderi, travma sonrası stres bozukluğundan muzdarip eski askerlere ve hoşnutsuz bir fen öğretmenine bağlı.

Film, bildiğimiz klasik Predatorlar’dan birinin Dünya’ya zorunlu iniş yapmasıyla başlıyor. Bu Predator’ın amacı ise insanlığa savaşma şansı sunmak. Filmde Predatorlar’ın insanlardan kafatası, omurga ve diğer vücut parçalarını sırf bir çeşit zafer hatırası olarak değil, aynı zamanda daha iyi ve daha güçlü katiller yaratabilmek için topladığını öğreniyoruz. Bir laboratuvarda görünen Xenomorph mızrağı ile birlikte, Alien vs Predator filmleri de “canon” olarak seriye dâhil ediliyor. Evet, Predator serisinin kronolojik olarak bittiği yer burası.

İlk filmde insanlığa kâbus yaşatan Predatorlar’ın, geçen onca zamandan sonra uygarlığımızla ne kadar karmaşık bir ilişkiye sahip olduğunu fark etmek kesinlikle büyüleyici.

Yararlanılan Kaynaklar:

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

2000 yılında Bakü'de doğdu. Uzun bir süredir Kuzey Kıbrıs'ta yaşıyor.