Oyun

Tarih: 2 Ocak 2017 | Yazar: Pedram Türkoğlu

0

Resident Evil: Nemesis

“STAARRRRSSS” diye seslenen kafası zımba dikişli 2.22 m’lik korkutucu bir humanoid biyo-organik silah size doğru yaklaştığında Zeus’a dua etmek dışında yapacağınız pek bir şey yoktur. Birçok kişiye göre video oyunlarındaki en korkutucu ve en hayranlık duyulan organizmadır kendisi. Katılmamak elde değil.

Nemesis, Antik Yunan’da intikam ve ilahi ceza Tanrıçası olarak bilinir. Kelime kökeni olarak νέμειν yani “hak ettiğini vermek” cümlesinden türemiştir. Resident Evil serisine konu olan T-tip Nemesis ya da diğer adıyla takipçi, T-virüsü ile enfekte olan bireyin bilincinin kapatılması ve spesifik emirleri gerçekleştirmesi için Umbrella Şirketi tarafından tasarlanmıştır. Umbrella’nın Paris’teki laboratuvarlarında NE-α parazitinden türetilen varyant sayesinde tasarlanmıştır. Parazit konağın santral sinir sistemini ele geçirerek ikinci bir beyin görevi görür. Nemesis’in asıl görevi R.P.D özel kuvvetler timi olan S.T.A.R.S’ın sağ kalan üyelerini bulup, infaz etmek.

Konak insan, bilincinin kapatılması yanında seri rejenerasyon özelliğine de sahip olmuş olur. Umbrella’nın normalde tasarladığı süper-askerler olan Tyrant sınıfının aksine Nemesis daha güçlüdür. Uzaktan yönetilebilir ve sahada Umbrella için görüntü alabilir. Diğer Tyrantlar, Nemesis gibi tuzak kurmak için düşünemez ve silah kullanamazlar. Zaten hangi Tyrant sol elinde roket atar, sağ elinde minigun taşıyabilir?

Öte yandan Nemesis’in Umbrella için kötü yanı da yok değil. NE-T virüsü bir sentetik virüs olduğu için, hızlandırılmış üremesi yanında hızlandırılmış mutasyonlar da getirir. Bu sayede verilen programları algılayamayıp rütin Tyrant davranışları sergileyebilir. Böylece çevresindeki her canlı yaşam formunu öldürmeye çalışabilir. Anlaşılan Umbrella, sahaya böyle özel B.O.W sürmeden önce biraz daha test etmeli.

Nemesis, ilk olarak 1999’da Capcom yapımı Resident Evil 3: Nemesis adlı Playstation oyununda sunuldu. Oyunda Chris Redfield’in ortağı S.T.A.R.S üyesi Jill Valentine adlı protagonisti yönetiyorsunuz. Raccoon Şehri’nin tamamı enfekte olmuş ve yeni geliştirilen biyolojik silah Nemesis, şehirde terör estiriyor. Bu hadiselere rağmen kurtulmak için şehirden kaçmaya çalışıyorsunuz.

Resident Evil: Apocalypse filminde Nemesis, Matt Addison adındaki R.P.D üyesinin üzerinde yapılan çalışmalar ardından seyircilerin önüne çıkıyordu. Ancak orijinal video oyunları ve çizgi romanında kimliği belirli biri değil. Zaten karanlık sokaklarda ayak sesleri ile peşinizden koşarken kimliğini pek merak etmiyorsunuz açıkçası.

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Tıp doktoru, bilim yazarı, yaban hayatı fotoğrafçısı.