Tüm Önemli Olaylarıyla Star Wars Zaman Çizelgesi

40 yıldan uzun bir süredir bilimkurguseverlerin hayatını meşgul eden Star Wars serisinin zaman çizelgesi, yayımlanan her yeni içerik ile giderek daha karmaşık hâle geliyor. Serinin takipçileri ilk karmaşayı, George Lucas ilk “Star Wars” filmi olan A New Hope’un aslında serideki zaman çizgisinde 4. film olduğunu duyurduğunda yaşamışlardı. Yayımlanmış film, dizi ve bazı kitapları içeren kronolojideki önemli olayları konu ettiğimiz bu yazı sayesinde kafanızdaki karmaşayı gidereceğimizi umut ediyoruz.

Yazımızda kapsamlı bir Star Wars zaman çizelgesi olmasına rağmen, büyük ve önemli olanlar dışındaki her bir olayı dahil etmediğimizi söyleyelim. Çizelgede, Dexter Jettster’ın Coruscant’taki restoranını ne zaman açtığı gibi detaylar yok anlayacağınız. Zaman çizelgemiz, filmlerde ve dizilerde yer alan tüm önemli olayları ele alıyor ve kanondaki bazı büyük çizgi roman ve romanlara değiniyor. Ayrıca göz atmak isterseniz diye çizelgede yer alan olayların geçtiği yapımları da parantez içinde belirttik.

Takvime gelince, çok çok uzaklardaki bu galakside yaşanan olaylar, Luke Skywalker’ın ilk Ölüm Yıldızı’nı patlattığı Yavin Savaşı’nın öncesi ve sonrasına göre tarihleniyor. Örneğin Star Wars: A New Hope’dan 19 yıl önce geçen Star Wars: Revenge Of The Sith’in tarihlemesi Yavin Savaşı’ndan 19 yıl Önce (YSÖ 19) şeklinde belirtildi. Yine örneğin Star Wars: The Force Awakens, Yavin Savaşı’ndan 34 yıl sonra geçtiği için (YSS 34) şeklinde verildi. Eh, kısaltmaları da açıkladığımıza göre artık Star Wars kronoloji rehberine geçebiliriz.

Not: Yazımız, Star Wars yapımlarına dair spoiler içermektedir.

Star Wars Film ve Dizilerinin Kronolojik Sıralaması

 • The Acolyte (Disney +’da yayınlanacak)
 • Star Wars: The Phantom Menace (1999)
 • Star Wars: Attack of the Clones (2002)
 • Star Wars: The Clone Wars (2008-2020)
 • Star Wars: Revenge of the Sith (2005)
 • Star Wars: The Bad Batch (2021, Disney +)
 • Solo: A Star Wars Story (2018)
 • Obi-Wan Kenobi dizisi (2022, Disney +)
 • Star Wars Rebels (2014-2018)
 • Rogue One dizisi: Andor (2021, Disney +)
 • Rogue One: A Star Wars Story (2016)
 • Star Wars: A New Hope (1977)
 • Star Wars: The Empire Strikes Back (1980)
 • Star Wars: Return of the Jedi (1983)
 • Star Wars: Resistance (2018)
 • The Mandalorian (2019, Disney +)
 • The Book of Boba Fett (2021, Disney +)
 • Ahsoka (Disney +’da yayımlanacak)
 • Rangers of the New Republic (Disney +’da yayımlanacak)
 • Star Wars: The Force Awakens (2015)
 • Star Wars: The Last Jedi (2017)
 • Star Wars: The Rise of Skywalker (2019)

Star Wars Zaman Çizgisi

YSÖ 900 Civarı: Yoda doğar, kimsenin aklına “Yoda’nın türü ne acaba?” sorusu gelmez. (Return Of The Jedi)

YSÖ 200 Civarı: Galaktik Cumhuriyet ve Jedi Düzeni gücünün zirvesindedir. Jedi’ların altın çağı. (The High Republic romanları ve çizgi roman serileri) Sonraki süreçte Sith’ler iktidara gelirken, karanlık taraf Jed’iler içinde kök salmaya başlar. (Acolyte, Disney + dizisi)

YSÖ 41: Shmi, vücudunda Midi-chlorianlar bulunan oğlu Anakin Skywalker’a hamile kalır. (The Phantom Menace’de değinilmiştir) Ayrıca bu sıralarda, ebeveyni bilinmeyen Yoda benzeri bir yaratık doğar. (The Mandalorian’da değinilmiştir)

YSÖ 32: Ticaret Federasyonu, Naboo’yu ablukaya alarak bir ticaret anlaşmazlığını tırmandırır. C-3PO ve R2-D2 ilk kez buluşur. Jedi Ustası Qui-Gon Jinn ve Padawan Obi-Wan Kenobi, Tatooine’de “Güç”e duyarlı Anakin Skywalker’ı keşfeder ve onu kölelikten kurtarır. Kraliçe Padme Amidala, Naboo’nun kurtuluşuna önderlik eder, Obi-Wan Darth Maul’u ikiye bölerek öldürür. Palpatine Cumhuriyet Şansölyesi seçilir, Anakin ise Jedi eğitimine başlar. Galaksi, her ikisinin kariyerini de büyük bir ilgiyle izler. (The Phantom Menace) Öte yandan Jedi Ustası Sifo-Dyas, Kaminolu klonlayıcıları Cumhuriyet için bir ordu inşa etmek üzere görevlendirir. (Attack Of The Clones’da bahsedilmiştir) Genç Grogu, Jedi’dan eğitim alır. (The Mandalorian’da bahsedilmiştir)

YSÖ 22: Ayrılıkçılar, Senatör Amidala’ya birkaç suikast girişiminde bulunur. Obi-Wan’ın suikastçının kimliğiyle ilgili araştırmaları, onu tam teşekküllü bir klon ordusunun varlığını keşfettiği Kamino’ya götürür. Anakin, annesinin ölümünün intikamını almak için Tusken Yağmacıları köyünün tamamını katleder. Padme, ona garip bir şekilde ilgi duymaya başlar. Naboo Senato Temsilcisi Jar Jar Binks, Yüksek Şansölye Palpatine’e Klon Ordusu’nu hizmete sokmak için acil yetki verilmesini ister. Bu Klon Birlikleri daha sonra Geonosis’teki Ayrılıkçı güçlere karşı düzenlenen harekat sırasında Jedi komutasına girer. Jango Fett savaşta öldürülür. Ayrılıkçı lider Kont Dooku’nun Sith Lordu Darth Tyranus olduğu ortaya çıkar ve Dooku bir ışın kılıcı düellosunda Anakin’in kolunu keser. Geonosyalı lider Önemsiz Poggle, Ayrılıkçıların Ölüm Yıldızı planlarını Kont Dooku’ya verir. Anakin ve Padme gizlice evlenir. Klon Savaşları başlar. (Attack Of The Clones) Anakin, Ahsoka Tano’yu çırağı olarak alır. (The Clone Wars)

YSÖ 21: Genç Boba Fett, babası Jango’nun intikamını Mace Windu’dan almak için bir Cumhuriyet Yıldız Muhribine sızar. (The Clone Wars)

YSÖ 21 Civarı: Dâhi enerji bilimci Galen Erso, Ayrılıkçı güçler tarafından yakalanır ve ardından o sıralarda Cumhuriyet subayı olan Orson Krennic tarafından kurtarılır. Daha sonra Krennic’in gezegen yok edici bir süper silaha dair gizli kötü niyetleri olduğu ortaya çıkar. (Catalyst: Bir Rogue One Romanı)

YSÖ 20: Darth Sidious, Kont Dooku’ya gizlice Karanlık Taraf eğitimi verdiği çırağı Asajj Ventress’i ortadan kaldırmasını emreder. Öldüğü varsayılan eski Sith Lordu Darth Maul, erkek kardeşi Savage Opress tarafından Lotho Minor’da bulunur. Anakin, Ahsoka ve Obi-Wan, Onderon’daki Ayrılıkçılara karşı savaşmak için, gelecekte isyan edecek olan Saw Gerrera ile buluşur ve onu eğitir. Ölüm Yıldızı’nın inşası Geonosis yörüngesinde başlar. (The Clone Wars)

YSÖ 19: Maul ve Opress, Obi Wan’ın duygusal ilgi beslediği Mandalor’un barışçıl lideri Düşes Satine Kryze’yi devirmek için suç çeteleri ve Mandalorlu sertlik yanlısı Ölüm Gözcüleri ile güçlerini birleştirir. Darth Sidious, Opress’i öldürerek ve Maul’u ele geçirerek kanıtları temizler. O sıralarda haksız yere cinayetle suçlanan Ahsoka, Jedi Düzeni’nden ayrılır ve ortadan kaybolur. Daha sonra Maul ile savaşmak için kuşatma altındaki Mandalore’a gitmeyi göze alır. Klon asker Rex ile birlikte, Emir 66’dan şans eseri kaçmayı başarır. (The Clone Wars)

Öte yandan Baş Şansölye Palpatine, ayrılıkçı güçler tarafından kaçırılır ve kurtarma operasyonu sırasında Kont Dooku, Anakin tarafından öldürülür. Obi-Wan ise Ayrılıkçıların siborg komutanı General Grievous’u öldürür. Palpatine’in Darth Sidious olduğu ortaya çıkar. Karanlık Taraf Anakin’i baştan çıkarır ve Darth Vader’a dönüştürür. Palpatine kendini İmparator ilan eder ve Galaktik Cumhuriyet, Galaktik İmparatorluk hâline gelir. Emir 66, Klon Askerlerini yeniden programlayarak neredeyse tüm Jedi’ları öldürmelerine neden olur. Darth Vader, geride kalan Ayrılıkçı liderleri Mustafar’da katleder. Obi-Wan, bir düelloda Vader’ı yener, onu ciddi bir şekilde yaralar ve Vader’ı ikonik bir sibernetik yaşam destek giysisine bağımlı hâle getirir. Padme, ikizlerini doğururken ölür. Luke, Tatooine’de üvey amcası Owen ve yengesi Beru Lars’a, Leia ise Alderaan’da Senatör Bail Organa’ya verilir. Obi-Wan Tatooine’de ve Yoda da Dagobah’da saklanır. (Revenge Of The Sith)

YSÖ 17: Ölüm Yıldızı’nda çalışmaya zorlanan Galen Erso, Saw Gerrera’nın yardımıyla Coruscant’taki evlerinden eşi Lyra ve kızı Jyn ile birlikte kaçar. (Catalyst: Bir Rogue One Romanı)

YSÖ 13: Krennic, Lah’mu’da Erso ailesinin izini sürer. Lyra ölür, Galen Ölüm Yıldızı’nda çalışmaya geri döner ve yetiştirilmesi için Jyn’i Saw ile bırakır. (Rogue One: A Star Wars Story) Han Solo ise Corellia’daki esaretten kaçar, İmparatorluk Donanması’na girer ve kendisine uygun bir soyadı uydurur. (Solo: A Star Wars Story)

YSÖ 10: Han Solo, Chewbacca ile tanışıp arkadaş olur, İmparatorluktan kaçar ve Tobias Beckett’in suç çetesine katılır. Asi L3-37, Kessel’de bir droid ayaklanması başlatır. Solo, Millennium Falcon ile Kessel Run rotasını rekor sürede tamamlar, bu onu çok etkiler. Daha sonra bir Sabacc oyununda Lando Calrissian’dan Falcon’u kazanır. Solo, Enfys Nest’te ilk asilere yardım eder, ancak davaya katılmaya yanaşmaz. Qi’ra, doğrudan Maul’a muhatap olarak, Kızıl Şafak suç örgütünün günlük kontrolünü üstlenir. (Solo: A Star Wars Story)

YSÖ 5: “Güç”e duyarlı Ezra Bridger, Asi gemisi Ghost’un mürettebatına katılır. Kaçak Jedi Kanan Jarrus, onu Padawanı olarak kabul eder. (Star Wars Rebels)

YSÖ 4: Asi muhbir Fulcrum’un Ahsoka Tano olduğu ortaya çıkar. İmparatorluk, Lothal Kuşatmasını başlatır. İmparator, büyüyen asi sorununu çözmek için Darth Vader’ı gönderir. Eski Klon Askerleri Rex, Wolffe ve Gregor asilerin davasına katılır. (Star Wars Rebels)

YSÖ 3: Maul savaşta Kanan Jarrus’u kör eder. Ahsoka, Anakin’in çırağı oluşundan beri ilk kez Vader ile yüzleşir. (Star Wars Rebels)

YSÖ 2: Obi-Wan Kenobi, Maul’u öldürme işini Tatooine’de tamamlar. Mon Mothma, İmparatorluk Senatosu’ndan istifa eder ve Cumhuriyet’i Yeniden Kurma İttifakı (diğer adıyla Asi İttifakı) için çağrıda bulunur. Atollon’daki merkez üs, Amiral Thrawn’ın güçleri tarafından yok edilir ve Asileri Yavin 4’e taşınmaya zorlar. (Star Wars Rebels)

YSÖ 1: Kanan Jarrus, Ghost ekibinin geri kalanını kurtarmak için kendini feda eder ve öldürülür. Ezra Bridger, Büyük Amiral Thrawn ile daha sonra görev esnasında kayıplara karışmadan önce İmparator’un huzuruna çıkar. Sabine Wren’in törensel Kara Işın Kılıcı’nı kendisine verişinin ardından Bo-Katan Kryze, Mandalor tahtına çıkar. (Star Wars Rebels)

star wars

YSÖ 0: Asiler, Scarif’te İmparatorluğa karşı ilk önemli zaferlerini elde ederler ancak Ölüm Yıldızı planlarını kurtarmayı başaran herkes ölür. (Rogue One: A Star Wars Story) Kısa süre sonra Prenses Leia Organa, Darth Vader tarafından ele geçirilir. Luke Skywalker, C-3PO ve R2-D2 ile tanışır ve R2’nun hafızasında saklı Ölüm Yıldızı planlarını Obi-Wan Kenobi’ye götürür. Luke, Jedi eğitimine başlar, Han Solo ve Chewbacca ile tanışır. Alderaan, Ölüm Yıldızı tarafından yok edilir. Leia kurtarılır. Obi-Wan Kenobi ölür. Ölüm Yıldızı yok edilir. (A New Hope)

YSS 0-3: Darth Vader, Ölüm Yıldızı’nı havaya uçuran “Güç”e duyarlı genç pilotu yakalamaya yardım etmesi için Boba Fett’i işe alır. (Darth Vader çizgi romanı) Asi İttifakı, buz gezegeni Hoth’taki Echo Üssü’ne taşınır. (The Empire Strikes Back) Han Solo, Ord Mantell’de bilinmeyen bir ödül avcısıyla karşılaşır. (The Empire Strikes Back’de bahsedilmiştir)

YSS 3: İmparatorluk Echo Üssü’nü keşfettikten sonra, Asiler Hoth’u tahliye eder. Luke Skywalker, Dagobah’ta Yoda ile resmi Jedi eğitimine başlar. Darth Vader, Bespin’de Han, Leia ve Chewbacca’yı ele geçirir. Han, Carbonite içinde dondurulmuş hâlde Boba Fett tarafından Jabba Hutt’a götürülür. Luke, Darth Vader ile yüzleşir, elini kaybeder ve babasının Sith Lordu Vader olduğunu öğrenir. (The Empire Strikes Back)

YSS 3-4: Birçok Bothanlı, Ölüm Yıldızı 2 hakkında bilgi toplamaya çalışırken ölür. (Return Of The Jedi’da bahsedilmiştir)

YSS 4: Han Solo, Jabba Hutt’tan kurtarılır, Leia bu süreçte Jabba’yı öldürür. Boba Fett’in öldüğü sanılmaktadır. Yoda ölür. Luke, Leia ile ikiz kardeş olduğunu öğrenir. İmparatorluk güçleri, Asilerin Endor’a yaptığı gizli saldırıyı durdurur. Luke, bu kez İmparator’un huzurunda Darth Vader ile tekrar yüzleşir. Vader iyi tarafa döner ve İmparatoru öldürür. Ewok’un da yardımıyla Ölüm Yıldızı yok edilir. (Return Of The Jedi)

YSS 5: Han Solo, Chewbacca’nın Kashyyk’i İmparatorluk yönetiminden kurtarmasına yardım eder. Yeni Cumhuriyet, Jakku Savaşı’nda İmparatorluğun kalıntılarına karşı nihai bir zafer kazanır. Mon Mothma, Galaktik Uyum Anlaşması’nı imzalar ve İmparatorluk dağılır. Büyük Amiral Rae Sloane ve General Hux’un babası Brendol liderliğindeki üst düzey İmparatorluk görevlilerinden oluşan bir grup, İlk Düzen’i başlatmak için Bilinmeyen Bölgeler boyunca seyahat eder. Ben Solo doğar. (Star Wars: Aftermath roman üçlemesi)

the-mandalorian

YSS 9: Yalnız bir silahşör olan Din Djarin, galaksinin dış kesimlerinde ilerlerken Yoda benzeri genç yeşil bir yaratık ile karşılaşır. Savaşçı, yaratığı tehlikeden uzak tutmayı umarak onunla birlikte kaçar. Yaratığı Jedilar ile buluşturmayı ummaktadır. Bu süreçte Din, General Thrawn’ın peşinde olan Ahsoka Tano ile tanışır. Ahsoka, Din’e Tython’a gitmesini ve çevrede olabilecek herhangi bir Jedi’ı aramak için özel bir taş kullanmasını söyler. Ahsoka, yaratığın gerçek adının Grogu olduğunu açıklar. Grogu, Jedi’ı çağırır, ancak sonra Kara Işın Kılıcını taşıyan kötü Moff Gideon tarafından yakalanır. Din, Moff Gideon’u yenmek için önceden ölü olduğu düşünülen Boba Fett ve Mandalor’un eski varisi Bo-Katan’dan yardım alır. Bir tabur Karanlık droid askerler geldiğinde neredeyse başarmak üzeredirler. Neyse ki, Grogu’nun Jedilara yaptığı çağrı duyulur ve Luke Skywalker günü kurtarır. Skywalker daha sonra bir Jedi olarak eğitilmek üzere Grogu’yu yanında götürür. (The Mandalorian)

YSS 21: İlk Düzen, artan askeri faaliyetlerini finanse etmek için suç örgütlerini kullanmaya başlar. (Star Wars: Bloodline romanı)

YSS 28: Leia’nın babasının bir Sith olduğu bilgisi, siyasi düşmanlar tarafından sızdırılır ve onu Senato’dan istifa etmeye zorlayan bir skandala sürükler. Giderek artan İlk Düzen tehdidini sezen Leia, onları kontrol altında tutmak için Direniş’i oluşturur. (Star Wars: Bloodline romanı)

YSS 28-34: Ben Solo, Yüce Lider Snoke tarafından Karanlık Tarafa dönmeye ikna edilir. Ben, Luke Skywalker’ın yeni Jedi okuluna saldırır, aynı zamanda arkadaşları olan çoğu öğrenciyi öldürür (Grogu’nun saldırı sırasında orada olup olmadığı bilinmiyor). Ben adını Kylo Ren olarak değiştirir. Luke, Ahch-To’da sürgüne gider ve kendisini Güç’ten uzaklaştırır. (The Force Awakens’da bahsedilmiştir) Kazuda Xiono, Colossus karakolunda bir Direniş casusu olarak bilgi toplamak üzere kılık değiştirir. (Star Wars Resistance)

YSS 34: Poe Dameron, Luke Skywalker’ın bulunduğu yerin ayrıntılarını içeren bir harita bulur. İlk Düzen’deki görevinden kaçan asker FN-2187, (diğer adıyla Finn), Poe’nun ceketini alır ve Jakku’da Rey ile buluşur. İkili, Millennium Falcon’u çalar ve Han Solo ve Chewbacca ile bağlantı kurar. İlk Düzen, Yıldızkatili üssünü tüm Hosnian sistemini yok etmek için kullanır ve Yeni Cumhuriyet hükümetinin tamamını ortadan kaldırır. Kylo Ren, Han Solo’yu öldürür. Yıldızkatili üssü yok edilir. Rey, Ahch-To’da Luke’un izini sürer. (The Force Awakens)

Direniş, D’Qar’daki üssünü tahliye eder ve İlk Düzen’den kaçar. Kylo Ren, Yüce Lider Snoke’u öldürür ve kendisini Yüce Lider ilan eder. Koramiral Holdo’nun dümeninde olduğu kruvazör Raddus’un ışık hızında içinden geçmesi ile İlk Düzenin amiral gemisi The Supremacy yok edilir. Luke, Kylo Ren ile yüzleşmek için kendisinin bir Güç projeksiyonunu yaratır ve bu çabasının sonucu olarak ölür. Kurtulan son birkaç Direniş mensubu Millenium Falcon ile kaçar. (The Last Jedi)

YSS 35: Snoke’un yok edilişinin ardından eski bir kötülük, Palpatine geri döner. İmparator bütün bu yıllar boyunca büyük bir Sith ordusu toplamıştır ve bu ordu galaksinin keşfedilmemiş bölgesindeki bir Sith kalesi olan Exegol’da uyandırılır. Direniş, Palpatine’in liderliği altında artık Nihai Düzen adını almış olan İlk Düzen’e karşı verdiği mücadelede bir miktar ilerleme kaydeder. Kylo, ​​Palpatine’in torunu olduğu ortaya çıkan Rey’in peşine düşer. Karşılaştıklarında Rey, Kylo’yu bir ışın kılıcıyla yaralar ama onu hayatta tutmak için Güç’ü kullanır. General Leia, oğlu Kylo’nun hayatta kalmasına yardım ederken yaşamını yitirir.

Rey, Exegol’ün yerini keşfettikten sonra Luke Skywalker’ın eski X-Wing’i ile oraya gider. Direnişin onu takip edebilmesi için işaretçiler yerleştirir. Ardından Direniş, Lando’nun da yardımıyla Nihai Düzen’den nefret eden insanlarla dolu bir ordu toparlarken, Rey ise büyükbabasıyla yüzleşir. Palpatine çok geçmeden Rey’e galip gelir ve Sith’in Rey’in içinde yaşayabilmesi için ondan canını almasını ister. Ancak Kylo Ren yardıma gelir ve ikili Palpatine’e saldırır. İmparator onları alt eder ve yaşam güçlerini alır. Ölmüş tüm Jedi’lar daha sonra Rey’e gelir ve Palpatine’i devirmesine yardım eder. Palpatine parçalanır.

Galaksi, Nihai Düzen’e karşı zaferi kutlar. Rey, Luke ve Leia’nın ışın kılıçlarını Tatooine’e gömer. İki güneş batar. Denge yeniden sağlanmıştır. (Star Wars: Rise Of The Skywalker)

Star Wars zaman çizelgesinde bundan sonra nelerin yer alacağı henüz kesinleşmemiş olsa da, önümüzdeki zamanlarda gösterime girecek olan Rogue Squadron filminin, The Rise of Skywalker’daki olayların sonrasında geçeceği düşünülüyor.

Hazırlayan: Gökhan Karagül | Kaynak

Yazar: Konuk Yazar

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayımlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...

İlginizi Çekebilir

marvel sinematik evreni

Marvel Sinematik Evreni Neden Düşüşe Geçti?

Bir zamanlar Marvel Sinematik Evreni (kısaca MSE), sinemanın çöküşünün ve televizyonun yükselişinin habercisi olarak gösteriliyordu. …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et