Protoss Gemileri

Efsanevi Protoss Gemileri

Bilimkurgu külliyatındaki uzay gemilerine aşinasınızdır: USS Enterprise, Borg Kübü, Kader, Atlantis, Battlestar Galactica, Babylon 5 ve daha fazlası… Bu araçları anarken StarCraft’in ve özellikle Protoss’un efsanevi 3 gemisini unutmamak lazım: Nezin’in Anısı, Altaris’in Gururu ve en bilinenleri Adun’un Mızrağı.

Bu 3 büyük gemi, Protoss’un Altın Çağı’nda Meclis’in (Protoss ileri gelenleri) onayıyla inşa edilmiştir. Bu gemilerin amacı ise Protoss ırkı yok oluş tehlikesiyle karşılaşırsa, soyun devamını sağlamaya yardımcı olmaktır. Gemileri inşa fikri, Protoss Ana Gemisi bir nötron yıldızı tarafından parçalanıp binlerce Protoss ölünce Koruyucu kardeşlerden gelmiştir. Koruyucu kardeşler, 3 tane geminin yapılmasını buyurmuşlardır. Bir tanesi (Adun’un Mızrağı) tek başına görkemli bir gemi olacakken diğer ikisi ise öngörülemeyen bir kriz halinde Adun’un Mızrağı’na yardımda bulunacaklardır.

Kaldir_SC2_Art2

Gemilerin, kaçınılmaz felaketi önlemek değil de felaketten sonra Protoss ırkını yeniden yüceltmek amacıyla inşa edilmesi gerektiğine karar veren Koruyucular, Protoss savaşçıları ile biirlikte bu üç gemide uykuya daldılar. Bu gemiler, Protoss’u herhangi bir felaketten koruyabilecek bir şekilde dizayn edilmişti ve aynı anda binlerce Protoss’a ev sahipliği yapabilirdi.

Üç geminin de ilginç bir ortak özelliği vardır: Hepsinde, kendilerine binlerce yıllık enerji sağlayacak sentetik bir yıldız bulunmaktadır. Ayrıca hepsinde, herhangi bir güç problemine karşı çeşitli yedekleme sistemleri mevcuttur. Bu gemilerden ilk ikisi, Nezin’in Anısı ve Altaris’in Gururu, Adun’un Mızrağı’ndan önce inşa edilmiştir ve ikisi de aktive edilmeye fırsat kalmadan Aiur istilasında Zerg tarafından yok edilmişlerdir. Bu yüzden, Nezin ve Altaris’in kim veya ne olduğuna dair bilgimiz yoktur.

“Adun’un Mızrağı, Khalai mühendisliğinin bir mucizesi ve 3 büyük gemiden sonuncusu… Her biri, karanlık zamanlarda kültürümüzün devamını sağlamak için tasarlandı.” -Protoss Yüksek Mühendisi Karax

Adun, Protoss tarihinde adeta bir kahraman olarak görülür. Gerçekten de Aiur, onun kadar güçlü bir savaşçı ve zeki bir stratejist görmemiştir. Adını bu kahraman savaşçıdan alan Adun’un Mızrağı, oldukça görkemli bir gemidir; daha önceki yazımızda belirttiğimiz üzere, Amon’a ve yardakçılarına karşı verilen Son Savaş’ta Altın Armada’nın (Amon’un düşmanları) en önemli umudu olmuştur.

“Bu gemi sayesinde olanların intikamını alacağız, Karax; ve şövalyeleri (Templar) kurtaracağız!” -Başpiskopos Artanis

spear_of_adun

74547 km uzunluğunda, 17204 km genişliğinde ve 9139 km boyunda olan bu dev gemi, gerçekten de bir mızrağı andırmaktadır. Bütün Protoss medeniyetini, Protoss ordularını ve Protoss uzay gemilerini hangarlarında saklayabilen bu geminin teknolojisi, çok eskiden yapılmış olsa da mevcut Protoss teknolojisinden öndedir. Protoss’un Altın Çağı’nda inşa edilen geminin o kadar büyük bir ateş gücü vardır ki tek başına savaş açıp gezegenleri yok edebilir. Muazzam ateş gücünün yanı sıra, kendini düşmanlardan gizleyebilme gibi defansif özellikleri de vardır. Kısa bir süreliğine de olsa zamanı durdurabilen ve düşmanlarını dondurabilen gemi, gerektiğinde düşmanlarını içine çekebilecek ve onları afallatacak bir karadelik de yaratabilir. “Solarit” isminde bir mineral sayesinde oluşturulmuş yapay güneşinden enerji alan geminin, ışıktan hızlı yol almasını sağlayacak motorları vardır.

“Yalnızca bir düğmeye basarak bütün bir orduyu yok edebilirsiniz. Bu ateş gücüne ihtiyacınız olacak çünkü Xel’Naga’nın yarattığı tehlike apaçık ortada.” -Dustin Browder, Starcraft 2  baş tasarımcısı

Yazar: Alp Kütükçü

Çocukluğundan beri Küçük Yeşil Adam'ın peşinde. "Wake up, Neo..."

İlginizi Çekebilir

koloniGemisi

Yıldızlararası Yolculuk Dili Nasıl Etkileyecek?

Çoğu zaman, yıldızlararası bir yolculuğun yalnızca “dış görünüşü” etkileyeceği düşünülür. Hatta zorlu yolculuğu atlatıp yıldızlara …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et