starcraft zerg gezegen

StarCraft Evreninden 10 Zerg Gezegeni

“Burada (Koprulu sector) kimse yatağında ölmez.”

StarCraft evreninde, Terran ve Protoss türünün kolonize ettiği ancak sonradan Zerg istilasına uğrayan irili ufaklı yüzlerce gezegenlik bir sektör (galaksi parçası) vardır. Dünya’dan 60 bin ışık yılı uzakta olan ve Koprulu Sector adı verilen bu kısım, Samanyolu Galaksisi’nin en uzak köşesinde yer alır. İnsanlık, savaşın ve kaosun hiç bitmediği bu sektöre adım attığında gezegenleri kolonizasyona başlamış ancak Zerg ve Protoss ile karşılaşmaları zaman almıştır. Zerg, zengin mineral kaynaklarından ötürü sürekli güç savaşlarına sahne olan bu sektörde uzun bir süre boyunca hâkimiyet kurmuştur.

Zerg’ün bu kadar dominant olmasının nedeni ise genetik mükemmeliyetin peşinde sürekli diğer canlıların esansını (genetik materyalini) çalabilme ve eşsiz adaptasyon ile çoğalabilme yeteneğidir. İnanılmaz rejenerasyon becerisi nedeniyle alt etmenin oldukça zor olduğu bu tür, gezegenleri ele geçirmede bir hayli başarılıdır. StarCraft evreninde 100’den fazla gezegen Zerg istilasına uğramıştır, ancak biz bu yazıda kendileri için en çok önem teşkil eden 10 gezegeni derledik.

Char

“Eğer cehennem diye bir yer varsa – işte burasıdır. Bitmeyen yangınlar, tektonik fırtınalar ve adamı diri diri yakacak bir atmosfer…”

Sürekli ateş fırtınalarına, yüksek sıcaklıklara ve kozmik radyasyona maruz kalan bu yaşama elverişsiz gezegen, aktif volkanik aktiviteden ötürü daima kül, gaz ve toz bulutuyla kaplı bir atmosfere sahiptir ve Zerg’den başka bir yaşam formunun üremesi ve gelişmesi için uygun değildir.

Ancak bu koşullar Zerg’ün çoğalması için idealdir ve bu nedenle gezegen, Zerg kovanının da merkezidir. Zerg, Aiur gezegeninden atılınca Overmind ve Kılıçlar Kraliçesi, faaliyetlerine burada devam etmiştir. Evrenin kaderini değiştiren birçok savaş burada yaşanmıştır.

Aiur

Aslında Protoss’un evi olan bu gezegen, konukseverlik bakımından Char’ın zıttıdır. Yağmur ormanları ve güzel bir atmosfere sahip bu gezegende pek çok canlı gelişmiştir. Protoss’u asimile etmek için Zerg’ün lideri Overmind, buraya bir saldırı düzenlemiş ve başarılı olmuştur.

Zerg, gezegendeki birçok tapınağı ve Protoss yapısını yok etmiştir. Bu saldırı ile beraber Zerg, gezegende yeni kovanlar kurarak hâkimiyetini ve genişlemesini sürdürmüştür.

Zerus

“İşte… Zerus! Zerg’ün doğum yeri. Zerg burada evrimleşti ve Karanlık Kişi (Amon) tarafından değiştirildi.”

Birçok canlı türüne ev sahipliği yapmış bu gezegende en az gelişmiş canlı formu Zerg’tü, ta ki Xel’Naga’nın genetik manipülasyonlarına kadar… Bu sayede Zerg, gezegenin elverişsiz koşullarına ayak uydurdu ve diğer canlıları da tüketerek gezegendeki dominant tür oldu.

Xel’Naga tarafından gözden kaçan ilkel Zerg ise burada kalmıştır. Kerrigan’ın bir ilkel Zerg’e dönüşümü ve güçlenmesi de burada gerçekleşmiştir.

Braxis

“Braxis’e kıyasla Char cennet kalır.”

Koprulu Sector’daki yaşama en elverişsiz yerlerden biri olan bu buz gezegeninde bile Zerg gelişebilmiş ve savaşabilmiştir. Dolayısıyla gezegen, Zerg’ün ortama ayak uydurabilme becerisinin de bir göstergesi gibidir.

Zerg, stratejik önemi yüksek bu gezegeni ele geçirerek Terran ve Protoss’a karşı avantajlı konuma yükselmiştir.

Tarsonis

Aslında bir Terran dünyası olan bu gezegen, Zerg için de çok büyük anlam ifade eder. Zerg, bu gezegeni çok kısa sürede işgal etmiş ve burada bir kovan kurmuştur.

Sarah Kerrigan’ın Kılıçlar Kraliçesi’ne dönüşümü de burada meydana gelmiştir.

Mar Sara

Mar Sara, Terran tarafından ilk kolonize edilen dünyalar arasında yer alır. Bir madencilik gezegenidir ve aynı zamanda Terran ile Zerg’ün ilk karşılaştığı yerlerden de biridir.

Çeşitli uyarılara rağmen Terran’ın boşaltmakta geç kaldığı gezegen, Zerg tarafından tamamen işgal edilmiştir. Bunun üzerine Protoss, gezegen üzerindeki tüm yaşam formlarını imha etmiştir.

Chau Sara

Mau Sara’nın ikiz gezegeni olan bu ormanlık dünya, Terran ve Zerg’ün ilk karşılaşmasına sahne olmuştur. Overmind gezegende gizlice kovanlar kurduğu için saldırı ilk önce anlaşılamamıştır. Sonra Zerg burayı da ele geçirmiş ve gezegenin kaderi ikizi gibi olmuştur.

“Chau Sara trajikti, evet. Ama Zerg oraya kök salmıştı. Eğer Protoss araya girmeseydi, bu canavarlar gezegendeki her canlıyı yok edecek ve sıradaki gezegene geçecekti. Protoss ise zaten yitip gitmiş canları aldı. Diri diri yenilecek olanlara çabuk ve merhametli bir son sundular.”

Redstone

“Redstone. İnanılmaz bir yer. Volkanik gezegenlerden ne kadar nefret ettiğimi söylemiş miydim?”

İlk olarak Terran’ın madencilik faaliyetleri amacıyla kolonileştirdiği bu volkanik gezegen, bir süre sonra Zerg istilası nedeniyle terk edilmiştir.

Cavir

Bu kurak ve çorak gezegenin kendine has bir özelliği vardır.

İlk başta Zerg kolonisi olan gezegen, Büyük Savaş’tan sonra Zerg ve Terran arasındaki demilitarize (askersiz) bölgede yer almıştır.

Meinhoff

Asıl olarak bir Terran kolonisi olan bu kalabalık ve gelişmiş gezegen, diğer birçok koloni gibi Büyük Savaş ile birlikte Zerg hâkimiyetine girmiştir.

Yararlanılan Kaynaklar:

Yazar: Alp Kütükçü

Çocukluğundan beri Küçük Yeşil Adam'ın peşinde. "Wake up, Neo..."

İlginizi Çekebilir

Stargate: Timekeepers Üzerine

İkmal malzemeleriyle yüklü bir konvoy isyancılara ulaşmak üzeredir. Konvoyun güzergâhı ise efendilerine sadık Jaffa’lar tarafından …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et