Çocuklar İçin Bilimkurgu Romanı: Uzaylılar Geliyor

Okuma alışkanlığı ve edebiyat sevgisi kazanmak için çocukluk yaşları çok önemli. Boşuna, “Ağaç yaşken eğilir” dememiş atalarımız. Küçük yaşta okumayı sevenler ve okuma alışkanlığı edinenler, çoğu zaman ömrünün sonuna kadar okumaya devam ediyorlar. Bu alışkanlığını hiç bırakmıyorlar. Hatta bu okurlardan bir bölümü, kendileri de yazmaya başlıyor ve geleceğin yazarları oluyorlar.

Benzer şekilde, bilimkurgu sevgisinin de çocukken edinilmesi çok önemli. Bu sayede, küçük yaştan itibaren bilimkurgu bilinci ve altyapısı oluşmaya başlıyor. İşte bu noktada, çocuklar için yazılmış bilimkurgu eserleri büyük önem taşıyor. Çocuk edebiyatındaki kaliteli bilimkurgu eserleri küçük okurları kalbinden vurabilir ve onları bilimkurgu edebiyatına çekebilir. Böylece geleceğin bilimkurgucuları olabilirler. Daha önce, Kadri Kerem Karanfil “Çocuklar İçin 10 Bilimkurgu Romanı” yazısında bazı eserlerden bahsetmişti.

Bu yazıda çocuk edebiyatının ustalarından Bilgin Adalı‘nın çocuklar için kaleme aldığı “Uzaylılar Geliyor” romanından kısaca bahsedeceğiz. Kitabın başlangıcında yer alan “Genç Okurlarıma” bölümünde yazdıkları, Adalı’nın da küçük yaşta okuma ve bilimkurgu sevgisi kazandığını gösteriyor. Birçok bilimkurguseveri olduğu gibi küçük Adalı’yı etkileyen de Jules Verne olmuş. Kitabı da zaten Jules Verne, Ray Bradbury, Isaac Asimov, Robert A. Heinlein, Arthur C. Clarke ve Orhan Duru‘ya ithaf etmiş.

Kitabın konusundan kısaca bahsedelim: Günlerden bir gün, Hubble teleskopu Dünya’ya uzay cisimlerinin geldiğini bildirir. Dünya doğal olarak ayağa kalkar. Birleşmiş Milletler Örgütü toplanır ve karar almaya çalışır. Genelde uzaylılara düşmanca yanıtlar verilmesi öne sürülürken, Türkiye temsilcisi Bilgin Amca yazarın kendisi– öncelikle onlarla iletişim kurmayı önerir. Bilgin Amca’nın önerisi kabul görür. Uzaylılara matematik, müzik ve resimle, yani üç evrensel dille seslenilir. Uzaylılar da benzer şekilde yanıt verir. Ama asıl iletişim, Türkiye’den 6. sınıf öğrencisi Doğay sayesinde olur. İnternet aracılığıyla Doğay uzaylı çocuklardan Akita‘yla iletişim kurmaya başlar. İki kafadar hızlı bir şekilde birbirlerinin dilini öğrenmeye koyulur. İki uygarlık arasında bir nevi elçi olur.

Ay’ın karanlık yüzündeki uzay gemilerinde bulunan Akita ve babası Akiton, Dünyalıları onlardan yardım istemek için çağırır. Türk astronot Yüzbaşı Berk ve Doğay uzay mekiğiyle uzaylıların yanına gider. Dostça karşılanan Yüzbaşı Berk ve Doğay’a, Akiton başından geçenleri anlatır. To-a güneş sisteminin Şin-a gezegeninden gelmektedir uzaylılar. Şin-a medeniyeti insanlığa göre çok çok ileri bir seviyededirler. Çok uzun zaman önce savaşmayı bırakmış, tüm gezegeni kapsayan Şinaka devletinde huzurlu bir şekilde yaşamaktadırlar. Ordular, silahlar, askerler geçmişte kalmıştır. Ancak nükleer enerji başlarına bela olmuştur. Tamamen nükleer enerjiye geçen medeniyet, nükleer atıkları sorumsuzca topraklarına gömmüş, bir süre sonra toprağa karışan nükleer atıklar gezegenin bir kısmını yaşanmaz hale getirmiştir.

İşin kötüsü, nükleer atıkların kirlettiği bölgede hayvanlar mutasyon geçirmeye başlamıştır. Normalde sevimli bir ayı olan hayvan, bir canavara dönüşmüştür. Canavarlar gezegene kabus yaşatmaya başlamıştır. Orduları ve silahları olmayan Şin-alılar, Dünya’dan yardım almaya karar vermiştir. Şin-alılar ve Dünyalılar, Bilgin Amca ve Doğay sayesinde anlaşmıştır. Dünyalılar, Şin-a’ya asker ve silah gönderecek; Şin-alılar Dünya’ya galaksiler arası yolculuğun nasıl yapılacağını öğretecek ve on tane uzay aracı verecektir. Ama tabii ki her şey planlandığı gibi gitmez. Sorunlar çıkar, çözümler bulunur ve maceralar yaşanır.

Bilgin Adalı’nın usta dili ve Sedat Girgin‘in kaliteli çizimleriyle Uzaylılar Geliyor, keyifli ve başarılı bir çocuk kitabı. Kitapta beni tek rahatsız eden konu, canavarların öldürülmesi ve öldürülme şekilleri oldu.

İlkokul öğrencilerine yönelik bir kitapta canavar da olsa bir hayvanın öldürülmeye çalışılması ve sonunda kötü bir şekilde öldürülmesi beni rahatsız etti ne yazık ki. Daha barışçıl, zararsız ve zekice bir yol bulunularak canavar sorununun çözülmesini isterdim doğrusu.

Hazırlayan: Ruhşen Doğan Nar

Yazar: Konuk Yazar

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayımlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...

İlginizi Çekebilir

outlast

Korku Bilimkurgu ile Buluşursa: Outlast

Video oyunlarının altmış yılı aşkın bir geçmişi vardır. 1958 tarihli Tennis for Two adlı tenis …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et