Joe Holdeman

Yaşayan Bilimkurgu Ustası: Joe Haldeman

9 Haziran 1943 yılında Oklahoma’da dünyaya gelen yazar, çocukluğunu ailesi ile birlikte çok fazla dolaşarak geçirdi. Puerto Rico, New Orleans, Washington DC, Maryland gibi yerlerde yaşayarak, her seferinde okula yeni çocuk olarak başlamak zorunda kaldı. 1967 yılında Astronomi dalında Maryland Üniversitesi’nden mezun oldu. Yüksek lisansına matematik ve bilgisayar bilimleri bölümünde başlamış olsa bile okulu bıraktı ve aynı yıl askere alındı.

“Savaşın kesinlikle uzak durmanız gereken bir şey olduğunu düşünüyorum,” diyor Haldeman. Askere alım bürosuna gittiğinde bir ordu laboratuvarında test tüplerini temizlemeyi düşünen bir bilimsel asistan olmak için kayıt yaptırıyor ve bugün bile eğer savaşta belirli bir görev alabilseydi, savaşa gönderilmesinin verdiği zararları hafifletebileceğini inandığını belirtiyor.

Askere alınması ile Vietnam savaşına katılan yazar, buradan 27 yara, sayısız hatıra ve “Purple Heart” madalyası ile geri döndü. “Tüm savaş deneyimlerim, bilimkurgu tecrübelerimle iyileşti,” diyor bir röportajında Haldeman ve 1972 yılında 122 sayfalık “War Year” isimli ilk kitabını bastırmayı başarıyordu. Bu arada Iowa Üniversitesi’nde “Writers’ Workshop”’a katılıyor ve diğer taraftan da kendisini ünlüler arasına sokan “The Forever War (Bitmeyen Savaş)”’ı yazıyordu. Haldeman’ın kendi sözleriyle Bitmeyen Savaş,  gerçekte felsefesi birbirinden farklı olan insanların birlikte çalışma zorunluluğunu anlatıyordu.

Haldeman, Bitmeyen Savaş’ı yayımlamaya çalıştığı sıralarda bilimkurgu savaş hikayelerinde erkeksilik vardı; seks yoktu ve tanrı etkisi fazlasıyla hissediliyordu. Haldeman, bu kalıba uymamıştı. Romanı kadın karakter içeriyor, orduyu toplumun geri kalanından ayırıyor ve Haldeman’ın savaş hakkındaki düşüncelerini yansıtıyordu. Bu durum kitabı yayımlama umutlarına darbe vuruyordu. Öyle ki, ofisine döndüğünde kendine gösterilen ve kitabı geri çeviren 17 yayınevini hâlâ hatırlıyor. Bir noktada, editörlerden biri ona şöyle diyor: “Dinle Joe. Bazı türler hiç karışmamalıdır. Mesela bilimkurgu ve kadınlar…”

Sonunda bir başka bilimkurgu yazarı Ben Bova ile tanıştı. Hikayenin anlatmaya değeceğine onu inandırdı, biraz tartışmanın ardından kitap St. Martin Press tarafından alındı. Joe Haldeman, 1974 yılında yayımlamayı başardığı bu kitabıyla askeri bilimkurgu tarzının önde gelen yazarları arasına girerken, aynı yılın Hugo ve Nebula “En İyi Roman”, Locus “En İyi Bilimkurgu Romanı” ödüllerini de alıyordu. Daha sonra bu romanı seriye çevirdi ve “Bitmeyen Barış” ve “Bitmeyen Özgürlük” adları ile iki devam kitabı yayımladı.

1975 yılında “Writers’ Workshop”’u bitirerek Güzel Sanatlar Yüksek Lisansını tamamladı. 1977 yılında “Planet of Judgment”, 1979 yılında “World Without End” isimli, orijinal Star Trek dizisine dayanan iki roman kaleme aldı. Yazarın bir senaryosu Hollywood tarafından filme aktarıldı. Düşük bütçeli bir bilimkurgu filmi olan “Robot Jox”, 1989 yılında çekildi. Ancak Haldeman ortaya çıkan filmden pek memnun değildi. Film hakkında, “İyi başlayan ama beyin hasarıyla devam eden bir çocuğum vardı sanki,” dedi.

Haldeman, dönüşümlü olarak Gainesville, Florida ve Cambridge, Massachusetts’te ikamet ediyor. 1983’ten beri Massachusetts Institute of Technology’de öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır. Yirmiden fazla romanı, birçok ödülü bulunan yazar, 2010 yılında Damon Knight Memorial Grand Master Ödülü aldı ve 2012 yılında da Science Fiction Hall of Fame’e kabul edildi.

Kazandığı Ödüller:

Hugo Ödülü:

 • “Hero” (1972) – Kısa Roman
 • “Bitmeyen Savaş” (1974) – Roman
 • “Tricentennial” (1977) – Öykü
 • “The Hemnigway Hoax” (1991) – Kısa Roman
 • “None So Blind” (1995) – Öykü
 • “Bitmeyen Barış” (1998) – Roman
 • “Four Short Novels” (2003) – Öykü

Nebula Ödülü:

 • “Bitmeyen Savaş” (1975) – Roman
 • “The Hemnigway Hoax” (1990) – Kısa Roman
 • “Graves” (1993) – Öykü
 • “Bitmeyen Barış” (1998) – Roman
 • “Camouflage” (2004) – Roman

Locus Ödülü:

 • “Bitmeyen Savaş” (1976) – Bilimkurgu Romanı

John W. Campbell Anısına En İyi Bilim Kurgu Romanı Ödülü:

 • “Bitmeyen Barış” (1998) – Roman

Rhsyling Ödülü:

 • “Saul’s Death” (1984) – Uzun Şiir
 • “Eighteen Years Old, October Eleventh” (1991) – Kısa Şiir
 • “January Fires” (2001) – Uzun Şiir

World Fantasy Ödülü:

 • “Graves” (1993) – Kısa Kurgu

James Tiptree, Jr. Ödülü:

 • “Camouflage” (2004) – Roman

Kaynaklar:

Joe Haldeman

Wikipedia

The Portalist

Yazar: Cem Can

Üniversite tezini robotlar üzerine vermiş bir bilgisayar mühendisi. Kılıcın yolunda ilerleyen, an itibariyle 2. Dan bir kendocu. Müzik tutkunu ve bilim kurgu hayranı. Kurduğu hayalleri yazıya dökmeye çalışan bir hayalperest."Ben bu dünyayı değiştiremeyeceğimi biliyordum; o yüzden başka dünyalara gittim." - PKD

İlginizi Çekebilir

Star Trek Strange New Worlds

İkinci Sezonuyla Star Trek: Strange New Worlds

İlk sezonuyla izleyiciye özlediği Star Trek ruhunu hatırlatan Star Trek: Strange New Worlds, ikinci sezonuyla …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et