bilimkurgu kulubu

Anime

Tarih: 25 Kasım 2015 | Yazar: Konuk Yazar

0

Kakumeiki Valvrave

Yayın Tarihi : 12 Nisan 2013 – 26 Aralık 2013
Bölüm Sayısı : 24
Yönetmen : Kou Matsuo
Senaryo : Ichiro Okouichi, Jun Kumagai
Karakter Tasarımı : Katsura Hoshino, Tatsuya Suzuki
Mecha Dizaynı : Kunio Okawara, Kenji Teraoka, Naohiro Washio, Takayuki Yanase
Müzik : Akira Senju

Uzayda kolonileşmeye geçilmesinin 71. yılında, insan nüfusunun %70’ı artık uzayda yaşamaktadır; fakat iki büyük güç grubu ARUS ve Dorssia arasında adı konmamış bir soğuk savaş sürmektedir. Öte yandan Dorssia ordusu gizli bir operasyonla tarafsız JIOR’un uzaydaki kolonilerinden Modül 77’in altındaki gizli bir silah olarak Valvrave’in varlığını öğrenmiştir ve onu ele geçirmek amacıyla önce koloniye bir dizi casus gönderip ardından koloniye yönelik bir işgal harekatı başlatır. Hikayemizin merkezindeki karakter Tokushima Haruto , Modül 77’deki bir okulda yaşayan, kendini işine adamış babası yüzünden içine kapanık ve silik bir kişiliğe sahip, sadece iki arkadaşı (manevi abisi Kyouma ve çocukluk arkadaşı Shoko) olan birisidir. İşgal harekatı başlamadan hemen önce öğrenci görünümünde Valvrave’i arayan casus L-Elf ve Haruto tesadüfen karşılaşırlar ve L-Elf onun iyi niyetini aşağılayarak sadece iyi niyetle hiçbir noktaya varamayacağını söyler. Fakat bu karşılaşmaları son değil, aslında bir başlangıçtır.

Kakumeiki_Valvrave_promotional_poster_Season_2

L-Elf beraberindekilerin baskınına uğrayan bilim insanları, ölmeden önce son bir eforla Valvrave’i yer altından yukarı çıkartmayı başarırlar. Yaşadığı koloninin cehenneme döndüğünü gören Haruto, tesadüfen önünde beliren Valvrave’e atlayıp savaşmaya karar verir. İşler bu noktada değişmeye başlar. Zira aktivasyon ekranında şu soru onay beklemektedir:

“İnsanlığından vazgeçmeyi kabul ediyor musun?”

Haruto bu soruyu onaylar ve ardından birim ona bir madde enjekte eder ve onu biyometrik olarak kendisine kaydeder. Ardından birkaç saniye içinde bir kuantum veri transferi Haruto’ya onu pilot olmak için gerekli tüm bilgilerle bombardımana tutar. Valvrave’in gücüyle kolonideki ilk işgal dalgasını söküp atan Haruto, L-Elf’le yeniden karşılaşır ama bu, iki farklı yoldan yürüyen iki zıt insanın hayatlarının sonsuza dek değişmesine sebep olur.

Hesapçı L-Elf sebebini sadece kendisinin bildiği bir devrim amacındadır. Sinik Haruto ise sadece çevresindekileri kurtarabilmek için çırpınıp durmaktadır. İkisinin dahil olmak zorunda kalacakları bu savaş sadece Haruto’nun değil, çevresindeki birçok kişinin sahip oldukları yaşamdan çok daha fazlasını feda etmesini gerektirecek olayları başlatacak, bu dünyanın perde arkasındaki geçmişi binlerce yıl öncesine dayanan bir hesaplaşmayı su yüzüne çıkartacaktır.

20130707-221112

Yeni neslin pek sevdiği Code Geass: Lelouch of the Rebellion‘un senaristi Ichiro Okouichi ile başta 35 yıl önceki klasik seride çalışan Kunio Okawara olmak üzere Gundam yapımlarının mekanik tasarımcılarının dizaynları ve yarıda kalmasına rağmen birçok kişinin beğenisini kazanan Shounen serisi D Gray Man‘in yaratıcısı Katsura Hoshino’nun karakterleriyle bir araya getiren Kakumeiki Valvrave her ne kadar yanlış anlaşılmaya oldukça açık konusuna rağmen karanlık ve kaotik bir fantezi konsept çevresinde alışılmadık bir bilimkurgu sunuyor. Usta işi bir Soundtrack, sıradışı  dizaynları ve akıcı animasyonları ayırılan zamanın hakkını veren bir tecrübe yaşatıyor.

Az denebilecek sayıda karaktere rağmen birbirini tekrarlamayan karakterleri, tüm ayrıntıları zamana yayılarak anlatılan ve gıdım gıdım da olsa parçalarını tek tek yerine oturtmayı başarabilen hikayesi, dokunaklı ve ani drama kullanımının serinin başındaki renkli ve cıvıl cıvıl dünyanın arkasında yatan gerçeğin satirik bir alt okumasını sunması nedeniyle bu serinin şans verilmeyi hakeden bir deneme olduğunu düşünüyorum. Zira seçilen final, izleyiciyi kendi sığ beklentileriyle yüzleşmeye ve nihai altmetin konusunda düşünmeye zorluyor.

Hazırlayan: Hamit Gökalp

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayınlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...