Bene Gesserit

Kadim ve Güçlü Bir Kadın Düzeni: Bene Gesserit

Dune, hacmi ile göz kamaştırıcı bir boyutta. O kadar çok farklı karakter, fraksiyon ve unsur içeriyor ki, kitabı okumak bazen hafızanızla güreşiyormuşsunuz hissi yaratıyor. Zaten 1984’de David Lynch tarafından filme uyarlandığı zaman, izleyicilerin kafası karışmasın diye filmdeki terimlerin ne olduğunu anlatan kartlar dağıtılmıştı. Bu keyifli bir deneyim olsa gerek, yine de 1984’deki yapım bir hayal kırıklığı olarak karşılanmıştı. Şimdilerde Denis Villeneuve tarafından yeni bir Dune uyarlaması çekildi. Yazıda bu uyarlamalara değinmeyecek, Dune evrenindeki önemli bir fraksiyon olan Bene Gesserit Rahibeleri’ni inceleyeceğiz.

Bene Gesserit, kadim ve oldukça güçlü bir tarikattır ve çoğunlukla kadınlardan oluşur. Dünyanın gidişatına yön verecek olayları ve kişileri etkileyebilirler. Dune evreninde, Butleryan Cihadı’ndan sonra hiç düşünen makine ve bilgisayar kalmadığı için, bu büyük açığı dolduran Mentatlarla aynı sebepten ortaya çıkmışlardır: Bilgisayarların yerini alabilmek için yüksek zihin kapasitesi ve farkındalığa sahip olmak.

Bene Gesseritler bir çeşit gözetmen gibidir. Barış ve dengeyi koruyabilmek adına bazı olaylara müdahale etmekten çekinmezler. Üstelik geçmişi görebilmek gibi bir özelliğe de sahiptirler. Ancak yalnızca kendilerinden önceki Bene Gesseritler’in hatıralarını görebilir ve bu hatıralardan bilgi alabilirler. Erkek ataların hatıralarını ise göremezler. Mutlak barış ve dengeyi sağlamak için bir üstün insan yaratma projesine girişmişlerdir. Yaratmaya çalıştıkları bu üstün insana ise Kuisatz Haderah adı verilir.

Kuisatz Haderah, seçilmiş kişi olmanın yanı sıra birden fazla mekanda aynı anda bulunabilmek gibi mucizevi yeteneklerle donanacaktır. İbranice kökenli bu kelime “yolun kısalması” anlamına gelir ki, bahsedilen yol muhtemel Altın Yol’dur… Üstelik, daha önce bahsettiğimiz gibi, Bene Gesserit Rahibeleri erkek ataların hatıralarını göremez fakat Kuisatz Haderah bunu yapabilir. Yetenekleri bununla da sınırlı değildir. Kuisatz Haderah daha önce hiçbir insanın yaklaşmadığı şekilde öteki boyutlara da yaklaşabilecektir. Bir Bene Gesserit olan Lady Jessica’ya göre Kuisatz Haderah, üst düzey zihinsel güçleriyle bilinen Mentatlar’dan da öteye geçecektir. Yalnızca geçmişe değil, geleceğe de bakabilecektir.

Bene Gesseritler çoğunlukla kadınlardan oluşsa da, erkekler de tarikat içerisinde önemli görevler almıştır. Yine de tarikat içerisindeki herkes tek bir mutlak lidere bağlıdır ve kendisine “Başrahibe Ana” adı verilir. Bu mevki, tarikatı ilgilendiren bütün önemli olayların mutlak karar noktasıdır. Son sözü Başrahibe Ana söyler ve farklı gezegenlerde çeşitli rahibe analar bulunur. Bunların her biri farklı görevlere sahiptir. Böylece, tarikatın gücü dengeli bir şekilde dağılmış olur.

Bir rahibe ana olabilmek için, çok tehlikeli bir sınavdan geçmek gerekir: Yaşam Suyu ismiyle bilinen ölümcül bir zehir içmek. Bu zehir boğulmuş kumsolucanlarından elde edilir. Vücudunun psikokimyasını zehrin etkilerini zararsız hâle getirebilecek kadar değiştirebilen bir Bene Gesserit, rahibe ana olmaya hak kazanır. Lady Jessica da Arrakis’teyken bu sınavdan geçer. Bu zehirli testi geçince kazanılan mevki yalnızca rahibe analık değildir, geçmişteki rahibe anaların bilincine de kavuşulmuş olur. Böylece geçmişte yaşamış bu önemli insanlardan hayati konularda fikir alınabilir.

Yaşam Suyu içme ritüelini Arrakis’in yerli halkı olan Fremenler de gerçekleştirir. Bu ritüel çok büyük ihtimalle gezegen üzerindeki etkilerini arttırmaya çalışan Bene Gesserit rahibeleri tarafından Fremenler’e öğretilmiştir. Buradan anlayabiliyoruz ki, Bene Gesseritler Fremenler gibi son derece izole kitlelere bile ulaşmayı başarabilmiştir. Bunu, Bene Gesserit eğitiminin kazandırdığı özel güçlere borçlu olsalar gerek. Bene Gesseritler doğumlarından itibaren sıkı bir eğitimden geçerler. Kendi fizyolojilerini kontrol altına alabilirler, mesela ekstrem koşullarda hayatta kalabilmek için iç organlarının çalışma ritmlerini düzenleyebilirler. Tabii bir Bene Gesserit’in farkındalığı da oldukça yüksektir. Örneğin birinin yalan söyleyip söylemediğini anlayabilirler. Kendi duygularını da bir noktaya kadar bastırabilirler. Korku da bunlardan biridir. Bu şekilde zor zamanlarda sakin kafayla işlerine odaklanabilirler.

Bunlar çok etkileyici özelliklermiş gibi görünmüyor olabilir, fakat Bene Gesseritler’in esas gücü Ses’i kullanabilmeleridir. Ses denen özellik sayesinde özel bir vurgu ile etraflarındaki insanları emirleri altına alabilirler. Elbette bir Bene Gesserit, Ses’i diğer Bene Gesseritler’in üzerinde kullanamaz. Mentatlar ve bazı kişiler de Ses’e karşı koyabilir. Bu yüzden Ses’i kullanırken oldukça dikkatli olmak gerekir. Bunların yanı sıra Bene Gesseritler tehlikeli dövüşçülerdir. Fiziksel ve psikolojik yönden güçlü, hareket ağırlıklı bir dövüş stilinde eğitilirler. Bu eğitimin sonucunda oldukça hızlı ve ölümcül savaşçılara dönüşürler. Dövüşün yanı sıra, Bene Gesseritler rahimlerinde bir çocuk oluştuğu zaman onun cinsiyetine karar verebilirler. Bu özellik de üreme programları için oldukça gereklidir…

Bene Gesserit Tarikatı galaksi çapında önemli bir güce sahiptir. Bunu köklü tarihine ve bünyesinde bulunan rahibelerin özel güçlerine borçludur. Gel gelelim, Bene Gesseritler dikkatleri üzerlerine çekmekten kaçınırlar. Bu sayede ne kadar güce sahip olduklarını da gizleyebilirler ve tahmin edilmesi zor bir hâle gelirler. Bene Gesseritler’e güç kazandıran bir diğer unsur ise Missionaria Protectiva isimli oluşumdur. Bu oluşum, galaksideki ilkel toplulukları ziyaret edip oralara mitler ve batıl inançlar dağıtır. Bunların ucu illa ki Bene Gesseritler’e çıkar. Bu sayede toplulukların saygısını kazanırlar. Efsaneler nesilden nesile aktarıldıkça büyür ve Bene Gesseritler’in etkisi de giderek çoğalır.

Hazırlayan: Tuğrul Sultanzade | Kaynak

Yazar: Konuk Yazar

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayımlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...

İlginizi Çekebilir

Bilimkurgunun “Kadın Sorununu” Çözmek

Hem sıkı bir bilimkurgu hayranı hem de başarılı bir bilimkurgu yazarı olan Molly Flatt’ten “geleceği …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin