Goauld Sistem Lordları

Goa’uld Sistem Lortları

Goa’uld, Stargate mitolojisinde; egomanyak, kendilerini “tanrı” kabul eden, insan ve unas gibi birtakım canlıların vücuduna yerleşerek kontrolü ele geçiren asalak bir türdür. Galaksideki en güçlü goa’uldlar “Sistem Lortları” (düzen efendileri) denen bir konsey oluşturmuştur. Bu sistem lortları, tüm güce tek başına sahip olabilmek adına kendi aralarında sürekli çatışma halindedir.

Bu yazıda sizlere, Stargate mitolojisinde adı geçen Goa’uld Sistem Lortlarını listeleyip tanıtacağız. Keyifli okumalar…

Afa

Mitolojik köken: Polinezya fırtına tanrısı

Afa, küçük bir Sistem Lordudur. Yaklaşık 1000 yıl önce Avnil adıyla bilinen ve naquadah kaynakları bakımından zengin bir gezegene hükmetti. İnsan kölelerini, gezegenin kızgın güneşinden korumak için atmosferik UV koruması da dahil olmak üzere orta ölçekli bir madencilik operasyonu kurdu. Ancak 500 yıllık madencilik faaliyetlerinin ardından çalışmalar sona erdi. Gezegeni terk etti ve kölelerini geride bırakmayı seçti. Daha sonra, SG-9 ekibi, dizinin bir bölümünde terk edilmiş bu gezegeni ziyaret edecekti.

Amaterasu

Amaterasu

Mitolojik köken: Japon güneş tanrısı

Amaterasu bir zamanlar güçlü bir Goa’uld Sistemi Lorduydu. Anubis’in yenilgisinden sonra Yıldız Geçidi Komutanlığını Ba’al’a karşı yeni bir anlaşma yapmak için ziyaret etti. Ba’al’a karşı savaş güçleri azalıyor ve Yu ile birlikte, son bir saldırı için ordularını topluyorlardı. Amaterasu, Ba’al’ın barış teklifinde bulunduğu Sistem Lortları arasında değildi. Goa’uld İmparatorluğunun çöküşünden sonra akıbeti bilinmiyor.

Anubis

Anubis

Mitolojik köken: Mısır ölüm ve ceza tanrısı

Anubis, bir zamanların çok güçlü bir Sistem Lorduydu. Diğer Sistem Lortları tarafından sürüldü, çünkü eylemleri Goa’uld için bile kabul edilemez derecede ahlaksızdı. Sürgünde Oma Desala’yı kandırdı ve yükselmeyi başardı. Ancak Kadimler, gerçek doğasını keşfettikten sonra onu yarı yükselmiş haline getirdi. Yükseliş bilgisinden dolayı Anubis, intikam almak ve galaksiye hakim olmak için çok ileri teknolojileri topladı, güç kazanmaya başladı. Dünya için bir tehdit haline gelen Anubis, SG-1 ekibinin de uzun yıllar baş düşmanıydı.

Apep

Mitolojik köken: Mısır. Şeytani cin/iblis

Apep, Unas konukçusu kullanan eski bir Goa’uld Sistem Lordudur. Atok’un fiziksel olarak en üstün oğluydu. 24 bin yıl önce babasının konumunu gasp etti.

Apophis

Apophis

Mitolojik Köken: Mısır kaos tanrısı

Apophis, bir zamanlar son derece güçlü bir Goa’uld Sistem Lordu’ydu. Yüce Sistem Lordu Ra’nın kardeşidir. Başlangıçta küçük bir filoyu komuta etti, ancak hüküm sürdüğü sırada öldürülen diğer Sistem Lortlarının ordularını ele geçirdi ve Ra’nın ölümünden sonra egemen Sistem Lordu oldu. Ancak, hükümdarlığı Tau’ri ve Tok’ra birlikteliği ile Vorash Sistemi Savaşı’nda filosu yok edildikten sonra sona erdi.

Ares

ares

Mitolojik köken: Yunan savaş tanrısı

Ares, Anubis’in terör saltanatı sırasında iktidarı ele geçiren bir Goa’uld Sistemi Lorduydu. Ba’al, diğer Sistem Lortlarına savaş ilan ettikten sonra, Ares eski gezegenine kaçtı. SG-1, Ares’in yolda olduğunu ve gezegenin boşaltılmasına yardım etmek istediğini söyledi. Ancak SG-1 tarafından buraya yerleştirilen ve sonrasında da kendini kral ilan Harold Maybourne işleri iyice karıştırdı. Ares bu arada, Jaffa devriyesini gezegene gönderdi. SG-1 ve Jaffa çatışmasında Jaffa yenildi. Ares’e karşı verilen son savaşa Tuğgeneral Jack O’Neill da katıldı. Kadimler tarafından uzun zaman önce gezegende bırakılan bir Time Jumper da savaş sırasında kullanıldı.

Aset

Mitolojik köken: İsis olarak da bilinir. Eski Mısır’da tanrıların kraliçesidir.

Aset, Yüce Sistem Lordu Ra adına zengin Naquadah kaynaklarına sahip Abydos gezegenini yöneten güçlü bir Goa’uld‘dur. Diğer birçok Goa’uld’tan farklı olarak gaddar bir yönetici değildir. İnsanlara karşı bonkör ve önemseyicidir. Onlara hediyeler bahşederek, Goa’uld hakimiyetinin can damarı olan Naquadah üretiminde kayda değer bir başarı yakalamıştır. Konumunu korumaya duyduğu hırsına rağmen, Ra’dan çekindiği ve aralarında bazı travmatik olayların yaşandığı anlaşılmaktadır. Bir bilimci ve mühendis olarak ortaya koyduğu becerileri sayesinde, Ra’nın güvenini kazanmış ve Abydos yönetiminde özerklik elde etmiştir.

Buna rağmen daha önemli konularla meşgul olan Ra’nın Abydos gezegenine ilgisizliği, Aset’in isyankar tutumunu iyice yükselmiştir. Kişisel koruması olan Serqet’in uyarılarına rağmen birçok Goa’uld kuralını doğrudan ihlal etmiş ve Goa’uldlar için bile ahlak dışı olarak görülen bir harcesis (Goa’uld ile insanın çiftleşmesi sonucu dünyaya gelen bebeklere Stargate evreninde verilen isim. Bu bebekler insan olmalarına rağmen, Goa’uld’un tüm bilgi birikimine sahip olarak doğarlar)dünyaya getirmiştir. Nihai gücü ele geçirmek amacıyla gizli gizli büyüyen hırsları, Ra tarafından fark edilince başına bela olacaktır.

Atum

goa'uld

Mitolojik köken: Mısır güneş tanrısı ve Heliopolis yaratılış tanrısı

Atum, küçük bir Goa’uld Sistem Lordu olmasına rağmen bir zamanlar Apophis’e rakipti. Son baş adamı Arkad’dı. Atum’un kontrolü altındaki gezegenlerden biri de daha sonra Arkad tarafından fethedilen Co’rak idi.

Yazar: Can Kaçan

Asimov ve Stargate hayranı...

İlginizi Çekebilir

mitolojilerde ay

Astronomi ve Mitoloji #2: Ay

Güneş’ten farklı olarak mütemadiyen şekil değiştiren, hilalken dolunay olan, sonrasında küçülen, yok olan ve yeniden …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin