bilimkurgu kulubu

Dizi Goauld Sistem Lordları

Tarih: 25 Ocak 2017 | Yazar: Can Kaçan

0

Goa’uld Sistem Lordları

Pelops

Pelops

Mitolojik köken: Yunan mitolojik figür

Pelops, Jaffa’nın kurulmasından sorumlu Goa’uld bilim adamıdır. Jaffa’yı diğer sistem lordları ile paylaşmak zorunda kaldı, ancak kısa sürede Goa’uld kontrolündeki bölgelerden kaçarak asker yaratmayı amaçlayan deneylerini sürdürdü. Binlerce yıl boyunca insanlar üzerindeki çeşitli deneyler gerçekleştirdi ve sonunda Spartalı olarak bilinen gelişmiş Jaffaları yarattı. Goa’uld’un iç siyasetinde nadiren rol oynamakla birlikte, son zamanlarda onlara karşı bir askeri kampanya başlatmak için gücünü topluyordu.

Ptah

goa'uld

Mitolojik köken: Mısır yaratılış tanrısı

Ptah, Ra’ya sadık eski bir Sistem Lordu ve yıldız tekniği mühendisliği alanında uzman bir bilim adamıydı (Goa’uld standartlarına göre). Tel’tak, ha’tak ve ölüm kaydıracı tasarımlarından sorumluydu. Ra’nın ölümü üzerine Ptah galaksiyi bilgi toplama arayışı içinde dolaştı. Hükümdarlığında fazla gezegen yoktu, ancak güvenlikleri güvenceye alındı. Hiçbir Sistem Lordu, gizli zayıflıklarını kullanacağı korkusuyla, yıldız gemilerini tasarlamaktan sorumlu kişiye saldırmaya cesaret edemezdi zaten.

Ra

Mitolojik köken: Mısır güneş tanrısı ve bütün tanrıların babası

Ra, Tau’ri’yi keşfeden ilk Sistem Lordu’ydu. Eşi Hathor, oğlu Heru’ur ve kardeşi Apophis’di. Sistem Lordlarının en güçlüsü Ra’ydı. Sistem Lordlarının birbirine karşı hissettikleri düşmanlığa rağmen Ra, Goa’uld İmparatorluğunun Yüce Sistemi Lordu olarak tanınmıştı ve bu da ona Goa’uld’un imparatoru haline getirmişti. Ra, nihayet Albay Jack O’Neill ve Dr. Daniel Jackson tarafından öldürüldü. Abydoslular isyan ettikten sonra gemisine gelişmiş bir Nükleer savaş başlığı yerleştirildi ve gemisi yörüngede infilak etti.

Setesh/Set/Seth

Seth

Mitolojik köken: Mısır fırtına ve çöl tanrısı

Setesh, (aynı zamanda Seth ve Set dahil olmak üzere birçok başka isim ile bilinir) Osiris’in kardeşi ve Isis ile Nut’un oğluydu. Setesh, birkaç bin yıl önce Osiris’i tahttan indirmek ve kardeşinin imparatorluğunu ele geçirmek için bir plan hazırladı. Osiris’i ve Isis’i Ra’ya onunla birlikte saldırmaya ikna etti, ancak son anda Setesh onlara ihanet etti ve Ra’ya karşı planlarını açıkladı. Osiris ve Isis, stasis kavanozlarına hapsedildi. Dünya geçidi gömüldüğünde, Setesh gezegende sıkıştı ve SG-1’in kendisini bulduğu ve öldürdüğü 1999 yılına kadar kültürü yöneterek egosunu tatmin etti.

Shak’ran

Belus

Mitolojik köken: Bilinmiyor

Shak’ran, bir zamanlar Yüce Sistem Lordu Ra’ya sıklıkla karşı çıkan ve Ra’nın hükümdarlığı sırasında uzun yıllar küçük bir Goa’uld Sistem Lordu olarak varlığını sürdüren biriydi. Bu onu büyük bir tehlike içine sokmasına rağmen, çok memnun etti. En büyük zaferi, Ra’dan Pangar’ı almayı başardığı andı. Kısa süre sonra, gezegene tapınakları dikti, biri doğrudan Ra’nın eski tapınağının tepesinde ve harekat üssü olarak kuruldu. Ancak, 1700’lü yıllarda, hem Apophis hem de Ra, Shak’ran’a savaş açtı. Shak’ran, Apophis’in elinde öldü.

Sobek

Mitolojik köken: Msır Nil tanrısı

Sobek, Sistem Lordu unvanını korumak için yeterli miktarda varlık bulundurmayı başaramadı. Toprak çaresizliği içinde, Bastet’in dünyalarından birini çalmaya çalıştı. Bastet ve müttefiki Kali hızla misilleme yaptı. Sobek barış için çağrıda bulundu. Bastet ve Kali bu çağrıyı kabul ettiklerini söylediler. Bununla birlikte, kutlama şenliklerinde hemen idam edildi. Başı, Bubastis’deki Bastet’in sarayını süsledi.

Sokar

sokar

Mitolojik köken: Mısır Nefit Nekropolü tanrısı, iblis

Sokar, acımasız ve sadist doğası ile tanınan güçlü bir Sistem Lordu idi. Sokar, bir zamanlar Goa’uld’un hükümdarıydı, fakat aralarında Ra, Apophis ve Cronus’un da bulunduğu bir ittifak Sokar’ı yenmek için bir araya geldi. İmha edildiğine inanılıyordu, ama bir şekilde kurtuldu. Sistem lordları tarafından dışlanan Sokar, kendisine Şeytan’ı oynamayı uygun görmüştür. Düşmanlarını köleleştirerek, birtakım işlemler sonrası yüzeyini kararsız hale getirdiği, cehennemi andıran bir gezegene bırakıp, burada ızdırap çekmelerini sağlar.

Svarog

Svarog

Mitolojik köken: Slav güneş tanrısı

Sistem Lordu Svarog hakkında çok az şey biliniyor. Anubis’i tartışan Sistem Lord zirvesinde çok sesli olmasa da, o da mevcuttu. Daha sonra Latona’yı fethetmeye çalıştı ancak SG-1 ve Sentinel tarafından durduruldu.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Asimov ve Stargate hayranı...