bilimkurgu kulubu

Dizi Goauld Sistem Lordları

Tarih: 25 Ocak 2017 | Yazar: Can Kaçan

0

Goa’uld Sistem Lordları

Ba’al

Ba'al

Mitolojik köken: Eski Ortadoğu bölgesinin ve Kartacalıların baş tanrısı

Ba’al bir zamanlar güçlü bir Goa’uld Sistem Lordu ve Goa’uld İmparatorluğu’nun en üst komutanıydı. Anubis’in ilk düşüşünden sonra Ba’al, onun Kull savaşçılarını kontrol altına almış ve bu güç ile de galaksideki baskın Goa’uld haline gelmiştir. Yeni ordusuyla diğer Sistem Lordlarına karşı savaş başlatan Ba’al, onları yenilginin eşiğine getirdi. Ancak Anubis’in dönüşü planlarını bozdu ve Dakara’daki yenilgi, filosunu ve ordusunu yok etti. Goa’uld’un düşüşünden sonra Ba’al, hayatta kalan tek Sistem Lordu oldu ve bunu yapmak için Güven’e sızarak kendi güç tabanını yeniden inşa etmeye çabaladı. Ancak 2008 yılında idam edildi.

Bastet/Bast

Bastet

Mitolojik köken: Mısır güneş, ay, kedi ve seks tanrıçası

Bastet, İkinci Goa’uld Hanedanlığı çökene kadar güç sahibi olamadı. Sistem Lordu Kali ile güçlerini birleştiren Bastet, Sobek’le bir anlaşma imzaladı. İkili daha sonra düzenlenen bir kutlama şöleninde ona karşı hareket etti. Söylentilere göre, Sobek’in başı hala Bubastis’teki Bastet’in sarayını süslemektedir. Bastet, Anubis’e karşı ağır kayıplar yaşadığını itiraf ederek, onu bir Sistem Lordu olarak eski pozisyonuna geri döndürmek için oy kullandı. Bastet, Ba’al’ın 2005 yılında Kull savaşçılarını ele geçirmesi sonucu öldürülmüştür.

Balor

balor

Mitolojik köken: Kelt mitolojisinde devlerin kralı

Mageteth gezegenini yöneten bir Sistem Lordu olan Balor. Ra’nın Gözlerinden birine sahipti. Dagda, Manannan mac Lir ve Danu’nun ayaklanması sonucu hem tahtından hem de canından oldu. Öldürme darbesini vuran kişi Lugh’du. Güçleri Dagda ve Manannan arasında bölündü ve her biri Sistem Lordu rütbesine yükseldi.

Belus

Belus

Mitolojik köken: Babil tanrısı

Belus, Ra altında hizmet veren bir Goa’uld Sistem Lorduydu. Oannes’in başarısız bir istilasına liderlik ettikten sonra, yerli halkı Ohnes’in gazabına uğradı ve başarısızlığından dolayı Babil’deki Goa’uld güçlerini denetlemek üzere gönderilerek cezalandırıldı. Bir Ohnes ekibi onu Dünya’ya götürdü ama çok geçmeden, yerel halkı Goa’uld yönetimine karşı isyana teşvik ettiği gerekçesiyle İştar’ın bir alt kademesine düşürüldü. Daha sonra Kel tarafından yaralandı ve Ohnes savaşçılarını, sırf intikam duygusuyla konukçu olarak kullandı.

Camulus

Camulus

Mitolojik köken: Kelt savaş tanrısı

Camulus, Ba’al’a karşı yeni bir anlaşma yapmak üzere Yıldız Geçidi Komutanlığını ziyaret eden Goa’uld Sistem Lordlarından biriydi. Görüşmeler sona erdikten sonra, beklenmedik bir şekilde Dünya’ya sığınma talebinde bulundu ve Dr Elizabeth Weir’e ordularının Ba’al’a karşı ilk düşenlerden biri olduğunu söyledi. Camulus, daha sonra Jack O’Neill’e bir ZPM’nin yerini verdi, ancak SGC bilim adamları Camulus’un modülü kullanıldığında patlayacak şekilde kurcaladığını keşfetti. Camulus, ZPM’yi kendisine suikast girişiminde bulunan Ba’al’a götürmeyi kabul etti. Doktor Daniel Jackson’a göre, Ba’al onu öldürdü.

Cronus

Cronus

Mitolojik köken: Yunan Titanı ve tanrılan babası

Cronus, Sistem Lordlarının en etkili kişilerinden biriydi. Sokar’ı kovan Cronus, Apophis’in de ölümüne düşmanıydı. Ronac (Teal’c’in babası), Cronus’un baş adamıydı; Cronus onu daha güçlü bir Goa’uld’a karşı kazanılamayacak bir savaşa sokmaya karar verdi. Kaçınılmaz yenilgisinden sonra, Cronus baş adamının simbiyotunu ezerek öldürdü, kanını yavaş ve acı veren bir zehirle karıştırdı. Cronus, Nirrti’ye ve Yu’ya, Dünya’nın Koruma Amaçlı Gezegenler Anlaşması’na girişini müzakere etmek için eşlik etti. İki yıl sonra, Cronus, Juna gezegeninde Teal’c’in androidi tarafından öldürüldü.

Dagda

Mitolojik köken: Kelt tanrılarının babası

Dagda, eskiden Sistem Lordu Balor’un hizmetinde olan küçük bir Goa’uld’du. Manannan mac Lir ile birlikte Balor’un düşüşünden sorumluydu. İkili, Balor’un kaynaklarını kendi aralarında bölüşerek birer Sistem Lordu haline geldiler. Muazzam bir güç kazansa da, o sıralar hizmetinde olan Morrigan tarafından ihanete uğramış ve öldürülmüştür.

Diancecht

Mitolojik köken: Kelt sağlık tanrısı

Diancecht, güçleri son zamanlarda tehlikeli şekilde dağılmış olan bir Sistem Lordu’ydu. Herilia gezegenini yönetti, ancak sonrasında terk etmek zorunda kaldı. Geri dönmeye çalıştığında, halkın kendisine karşı koyacak kadar güçlendiğini ve silah teknolojisi geliştirdiğini fark etti.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Asimov ve Stargate hayranı...