bilimkurgu kulubu

Dizi Goauld Sistem Lordları

Tarih: 25 Ocak 2017 | Yazar: Can Kaçan

0

Goa’uld Sistem Lordları

Thoth

Thoth

Mitolojik köken: Mısır bilgi ve yazma tanrısı

Thoth, Ra ve Nut’la birlikte Apep’in orjinal üç alt katman lordlarındandır. Eski çağlarda “altıncı” olarak adlandırılan resmi unvanının günümüzdeki karşılığı Sistem Lordudur. Nitekim, modern tarih, onu, Sistem Lordu rütbesine sahip olarak kaydediyor. Thoth, gerçek bir Goa’uld bilim adamıydı ve ilk rudimenter lahitin yaratılmasıyla ilgilendi. Anubis’in isyanındaki rolü için Anubis’le beraber sürüldü ve baş bilim insanı oldu. Daha sonra SG-1 tarafından öldürüldü.

Tiamat

Mitolojik köken: Babil kaos tanrısı

Tiamat, Goa’uld Hanedanlığı döneminde iktidarda bulunan bir Goa’uld Sistemi Lorduydu. Bu dönemde Ra’ya karşı bir isyan başlattı ve “deli kraliçe” olarak damgalandı. Ashrak Marduk’a onu öldürmeyi teklif etti; karşılığında Sistem Lordluğunda bir pozisyon alacaktı. Marduk bu teklifi Tiamat’ın Gözünü kazanmak için kabul etti, böylece gücünü artıracaktı. Marduk, ilk Goa’uld Hanedanlığı zamanında Tiamat’ı öldürmeyi başardı.

Tonatuí

Mitolojik köken: Aztek güneş tanrısı

Tonatuí bir Goa’uld Sistemi Lorduydu. Xalótcan’ın üstündeki Quetzalcoatl’a karşı savaşmış ve hem onu hem de kendi “kardeşi Tezcatlipoca” yı yenmiştir. Teal’c’e meydan okudu ve Teal’c onu öldürmeyi başardı.

Vritra

Mitolojik köken: Vedik / Hindu yılan ruhu

Vritra, erkek Goa’uld Sistemi Lordu’dur. Eski efendisi Indra’yı terk ederek Prakiti gezegeni kontrolü altına alır. Gerçekte bir savaşçı olmasına rağmen, bilimsel araştırmalara ve teknolojik gelişmelere değer vermiştir.

Yu-huang Shang Ti

yu

Mitolojik köken: Çin imparatoru

Yu-huang Shang Ti ya da Yu, en eski Goa’uld Sistem Lordlarından biriydi. Dünya’nın, Asgard’ın Korunan Gezegenler Anlaşması’na girmesini müzakere eden delegasyonun bir parçasıydı. Anubis’in Sistem Lordları saflarına geri dönmesinin oylandığı zirvede tek ret oyunu o kullandı. Yaşamının son yıllarında aşırı yaşlılığı nedeniyle hafıza kaybına uğradı. Çoğalıcı Carter tarafından öldürüldü.

Zeus

Belus

Mitolojik köken: Yunan gökyüzü ve ışık tanrısı

Zeus, Cronus’un (en etkili Sistem Lordlarından biri) oğlu ve Hera, Poseidon ve Hades’in kardeşiydi. Kendisine ilk kez, bir SG ekibi tarafından Olympos gezegeninde rastlanıldı ve SG ekibinin kendisini tehdit olarak görmediğine çok sevindi. Zeus bu yanlış izlenim avantajını kullandı ve SG ekibi onun için rakip bir kötü Goa’uld ile savaştı. Cronus’un ölümünden sonra Zeus, babasının topraklarının büyük bölümüne el koydu.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Asimov ve Stargate hayranı...