bilimkurgu kulubu

Dizi

Tarih: 28 Ekim 2017 | Yazar: Konuk Yazar

0

Rick and Morty Evreninden 7 Teknoloji

Bir önceki yazımızda, dördüncü sezonu iple çekilen Rick and Morty evrenine, dizideki 10 tuhaf yaratıktan bahsederek giriş yapmıştık. O yazıya şuradan ulaşabilirsiniz. Şimdi bu evrene dair başka bir yazıyla karşınızdayız. Geleceğe Dönüş’teki çatlak bilim adamı Emmett Brown’u anımsatan Rick ve onun şaşkın torunu Morty’nin boyutlar arası serüvenlerini konu edinen ve Justin Roiland ile Dan Harmon tarafından Adult Swim için yaratılan bu animasyon tv dizisi, bilimkurgu hayranları için tam bir altın madeni. Öyle ki dizinin neresine el atsanız bir yazı ya da sohbet konusu haline dönüşüyor. Göndermeler, kullanılan espriler, birbirinden çılgın karakterler, heyecan dozu yüksek serüvenler… Gelin bu yazımızda da dizide kullanılan yedi teknolojiyi ele alalım.

1. Portal Gun

“Sana ışınlanmayı icat etmenin en kötü yanını söyleyeyim mi? Bir anda galaksinin her noktasına ışınlanma imkânına kavuşuyorsun ve öğrendiğin ilk şey ışınlanmayı icat eden son kişinin sen olduğu oluyor.”

Rick’in elinden düşürmediği portal silahı dizinin olmazsa olmazlarından. Legolas için ok ve yay ne ise dizi için portal silahı da o. Bu silah iki nokta arsında yolculuk yapmanıza yarıyor. Tetiğine bastığınızda yeşil, akışkan görünüşlü bir portal açıyor. Rick ve torunu Morty’nin farklı boyutlara / gerçekliklere / evrenlere gidip sürükleyici maceralar yaşamasını sağlayan şey işte bu teknolojik alet.

2. Dream Inceptor

Christopher Nolan’ın Inception adlı filmini bilmeyeniniz yoktur. Film insanların rüyalarına sızıp, onların akıllarına fikirler yerleştirmekle ilgiliydi. İşte bu küçük alet de bu işe yarıyor. Onunla başkalarının rüyalarına girebiliyorsunuz. USB bellek boyutundaki bu aleti, rüyasına girmek istediğiniz kişinin kulağına yerleştirmeniz yeterli. Ama bu rüyaların tehlikeli olduğunu söyleyelim. Bir rüyada ölürseniz gerçekte de hapı yutuyorsunuz. Üstelik rüya katmanlarından birinde Scary Terry ile karşılaşmanız da bir başka olasılık.

3. Interdimensional Cable

Rick’in icat ettiği bu alet farklı boyutlardaki televizyon kanallarını izleminizi sağlıyor. Rick ve Morty’nin, bu kanallardaki programları kendilerinden geçerek izlediklerini söyleyebiliriz. İkilinin favori dizisiyse Ball Fondlers. Bu dizi 80’lerin çocukları için unutulmaz olan A Takımı’nı akla getirmiyor değil. Karakterlerin (içlerinden biri timsah adam, bir diğeri ise amazon bir kadın) tuhaflığını saymazsak elbette. Yine bu kanallarda arabalarla insanların ölümüne dövüştüğü şovlara ya da Eyeholes gibi tuhaflık ötesi reklamlara rastlayabilirsiniz.

4. Grappling Shoes    

Rick’in buluşu olan bu ayakkabılar istediğiniz yüzeyde yürüyebilmenizi sağlıyor. Bu ayakkabıları giyip, yürüyerek düz duvara tırmanabilir, hatta isterseniz tavanda baş aşağı bile dolaşabilirsiniz. Ancak ayakkabıları açtığınızdan emin olun. Yoksa Morty gibi bir uçurumdan düşmeniz işten bile değil.

5. Broken Leg Serum

Zavallı Morty daha ilk bölümden dedesinin gazabına uğrar. İsteksiz bir şekilde maceraya atılan Morty kendini uçurumun dibinde buluverir. Bacakları feci şekilde kırılan kahramanımız acılar içinde kıvranmaya başlar. Portal silahına sarılan Rick, bu serumu bulup getirir. Serumu nereden aldığı ya da gittiği yerde neler gördüğü sürpriz olsun ama serumun Morty’nin kırılan bacaklarını şıp diye iyileştirdiğini söyleyebiliriz. Böyle serum herkese lazım doğrusu.

6. Space Cruiser 

İlk olarak plot bölümde karşımıza çıkan Space Cruiser Rick’in ellerinden çıkan bir ulaşım aracı. Şekli UFO’ya benzeyen bu uzay gemisi, türlü özelliklere sahip. En ilginç parçalarından biri ise aküsü (microverse battery). Ama akü hakkında bilgi verirsek koca bir bölümü anlatmak zorunda kalırız. Bu yüzden susuyoruz. Geminin savunma sistemleri de bir o kadar etkili ve ilginç doğrusu. Summer’ı güvende tuttuğu bölümü izleyince ne demek istediğimizi anlayacaksınız.

7. Mr. Meeseeks Box

Diğer yazımızda Mr. Meeseeks’ten bahsetmiştik. Hatırlatmak gerekirse bu mavi canlıların var olma amacı istediğinizi yerine getirmek. Bunu sağladıktan sonra yok oluyorlar. Bu durumdan da hoşnutlar. Asıl isteğinizi yerine getiremediklerinde sıkıntı yaşıyorlar. Bizim dünyamızda bir gün bile onlar için sonsuzluk gibi. Mr. Meeseeks Kutusu için sihirli lamba benzetmesi yapabiliriz. Tek yapmanız gereken üzerindeki mavi düğmeye basmak. O anda Mr. Meeseeks karşınızda beliriveriyor ve duyduğunuz ilk cümleler de şunlar oluyor:

“I’m Mr. Meeseeks! Look at me!”

Bonus: Roy: A Life Well Lived

Roy: A Life Well Lived bir sanal gerçeklik oyunu. Bildiklerimizden farkıysa bir ömür sürüyor olması. Bu oyunda Roy’a dönüşüyor ve bebeklikten ölene kadar koca bir hayat yaşıyorsunuz. Amacınız hayatınızı en iyi şekilde geçirmek. Oyunun ilk kez oynandığında kafa karışıklığına yol açtığını belirtelim. Oyun sona erip de kendinize geldiğinizde hiç var olmamış çocuklarınızı ya da canınızdan çok sevdiğinizi sandığınız karınızı yanı başınızda arayabilirsiniz.

Hazırlayan: Kadri Kerem Karanfil | Kaynak

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayınlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...