Star Wars Evreninin En Güçlü 5 Uzay Gemisi

“Uzun zaman önce, çok çok uzak bir galakside…”

Kilometrelerce uzunluktaki yıldız destroyerleri, hızlı ve yüksek manevra kabiliyetine sahip Asi gemileri… Evet Yıldız Savaşları evreninden bahsediyoruz. Star Wars evreninde gördüğümüz gemiler, bilimkurgu yapıtlarındaki birçok muadiline göre daha büyük ve daha güçlü. Bu evrende teknoloji, neredeyse doruk noktasına ulaşmış durumda.

İşbu makalede Yıldız Savaşları evreninin en güçlü 5 gemisini incelerken bize katılın…

Resurgent Sınıfı Yıldız Destroyeri

Resurgent
Kylo Ren’in mekiği Resurgent sınıfı yıldız destroyerine yanaşıyor

Bu yıldız destroyeri, Kuat-Entralla Engineering tarafından İlk Düzen için üretilmiştir. İlk kez Yıldız Savaşları: Güç Uyanıyor filminde karşımıza çıkar. İlk Düzen tarafından bölgeleri keşfetmek ve işgal etmek için kullanıldığı ve sayelerinde gezegenlere korku salındığını görüyoruz. Bu gemilerde güç kaynağı olarak 3.000 metre uzunluğunda dev bir III-a1a birincil hipermadde reaktörü kullanılıyor. Geminin üzerinde 3.000’den fazla turbolazer ve iyon topu var. Aynı zamanda, nokta-savunma taretine ve nokta savunma misil füzelerine sahip.

Gemi, 19.000 subay ve 55.000 gönüllü asker taşıyabiliyor. Gemide bunlar dışında 2 tabur TIE savaşçısı, bombardıman uçakları ve gezegen yüzeyine çıkarma yapmak için yeryüzü taarruz araçları bulunuyor. 8.000 adet, yani tam bir lejyon askeri taşıyabiliyor. Dış görünüş olarak standart yıldız destroyerlerini andırıyor. Resurgent sınıfı yıldız destroyeri, ayrıca 3 iyon motoruna sahip.

İmparatorluk Sınıfı Yıldız Destroyeri

İmparatorluk
İmparatorluk II sınıfı destroyer uzayda imparatorun gücünü temsil ediyor

Bu gemiler Galaktik İmparatorluk Donanması‘nın bel kemiği konumunda. Bu gemilerin bir sistemde bulunması, o sistemdeki olayın imparatorluk için önemini gösterir niteliktedir. İmparatorluk 1 ve İmparatorluk 2 olmak üzere iki farklı sınıfa ayrılır. Standart kruvazör konumunda olup İmparatorluk filosunun çoğunu oluşturmaktadır.

Gemi, 1.600 metre uzunluğundadır. Birçok yıldız gemisi gibi gücünü hipermadde reaktöründen alır. 9.235 subay, 27.850 gönüllü asker ve 9.700 klon asker olmak üzere toplam 46.785 mürettebata ev sahipliği yapar. 60 adet ağır turbolazer ve 60 adet standart iyon topu bulundurur. Geminin 10 adet çekici ışını vardır. 72 TIE savaşçısı, 20 AT-AT, 15 imparatorluk birlik taşıma aracı ve 8 tane de mekik taşır. 4 adet iyon motoru sayesinde ışık altı hızlarda hareket eder.

MC80 Home One Yıldız Kruvazörü

MC80 Home One
Asi Filosunun en seçkin gemisi MC80 Home One

Bu kruvazör, Mon Calamari’ler tarafından Asi Filosu için üretilmiştir. Eskiden bilim ve araştırma için kullanılırken Galaktik İç Savaş sırasında Galaktik İmparatorluk ile savaşmak için Mon Calamalari’ler tarafından savaş gemilerine dönüştürülmüştür. Asi ittifakı filosunun en güçlü ve en ünlü gemisidir. Büyük boyutuna rağmen kendi boyundan küçük gemilerden daha hızlı manevra yapabilir. Ancak İmparatorluk Sınıfı gemilerden daha az ateş gücüne sahiptir. Hızlı manevra yeteneği sayesinde bu dezavantajını da egale edebilir.

Standart olarak 1.200 metre uzunluğa ve 400 metre genişliğe sahiptir. Gücünü Hipermadde reaktöründen alır. Triluna 400 MGS stardrive sayesinde ışıktan daha hızlı seyahat eder. Üzerinde yalnızca 36 turbolazer topu, 36 iyon topu ve 6 çekici ışın projektörü vardır. 120 yıldız savaşçısı ve 1200 asker taşır. 5.402 mürettabata sahiptir. İmparatorluk yok olduktan sonra Yeni Cumhuriyet ve Direniş için de görev yapmıştır.

Executor-Sınıfı Süper Yıldız Destroyeri

Executor
Darth Vader’ın mekiği Executor’a gidiyor

İmparatorluk’un ve galaksinin gelmiş geçmiş en büyük gemisidir. Yüz binlerle ifade edilen mürettabatı ve filolarla savaşçısı vardır. İmparatorluk’un uzaydaki en büyük temsilcisi olan bu gemiler, galaksinin de en güçlü gemileri arasında gösterilir. Aynı zamanda Sith Lordu Darth Vader’ın komuta gemisi Executor da bu sınıfın bir üyesidir. 19.000 metre uzunluğundaki bu devasa ölüm gemisine, uzaydayken altı imparatorluk sınıfı destroyer eskortluk eder. 279.000 kişilik mürettabat sayısı ile uzayda bir şehir gibi dolaşır ve imparatorun gücünü evrene gösterir.

2.000’den fazla turbolazer topuna, 8 grup halinde 2.000’den fazla ağır turbolazer topuna, 250 ağır iyon topuna, 40 çekici ışın projektörüne, 500 nokta-savunma lazer topuna ve 250 torpido bölmesine sahiptir. 144 grup TIE savaşçısı, 30 AT-AT, 30 AT-ST, 2 garnizon, 200’den fazla çıkarma ve destek gemisi taşır. Tek başına orta seviye bir asi üssünü yok edebilir. Bu koca gemiyi 13 itici motor hareket ettirir. Hipermotorları gücünü hipermadde reaktöründen alır.

Eclipse-Sınıfı Süper Yıldız Destroyeri

Eclipse
Eclipse-Sınıfı Yıldız Destroyeri uzaya korku salıyor

Bu destroyer, Executor Sınıfı destroyerden küçük olmasına karşı daha büyük bir ateş gücüne sahiptir. Galaksinin gördüğü en güçlü gemidir. Devasa boyutuna rağmen hızlı bir manevra yeteneğini vardır. 17.500 metre uzunluğunda olan gemi, Executor’dan sonra en büyük gemi unvanını elinde bulundurur. 708.000 kişilik mürettebat taşır. Birincil silah olarak Ölüm Yıldızı’nın süper lazerine benzer bir süper silah kullanılır. Bu lazer her gemiyi yok edebilir, fakat bir gezegeni yok etmek için güçsüz kalır.

550 ağır lazer topu, 500 turbolazer, 75 iyon topu, 100 çekici ışın projektörü ve 10 adet gemilerin hiperuzaya zıplamalarını engelleyen kütle çekim projektörüne sahiptir. İçinde 600 TIE savaşçısı, 96 TIE bombacısı, 100 çıkarma gemisi ve 5 garnizon taşır. 8 güçlü itici moturu ile oldukça iyi sayılabilecek bir manevra kabiliyetine sahiptir.

Hazırlayan: Halil Furkan Türkmen

Wikia’dan faydalanılmıştır…

Yazar: Konuk Yazar

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayımlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...

İlginizi Çekebilir

Star Wars The Clone Wars

Star Wars: The Clone Wars (Film)

2008 yapımı Star Wars: The Clone Wars, Jedi Şövalyeleri Obi-Wan Kenobi ve Anakin Skywalker‘ın Count …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et