bilimkurgu kulubu

Sinema

Tarih: 2 Haziran 2016 | Yazar: Konuk Yazar

0

Star Wars ve Yıldız Gemileri

“Uzun zaman önce, çok çok uzak bir galakside…”

Kilometrelerce uzunluktaki yıldız destroyerleri, hızlı ve yüksek manevra kabiliyetine sahip Asi gemileri… Evet Yıldız Savaşları evreninden bahsediyoruz. Yıldız savaşları gemileri bir çok bilimkurgu gemisinden daha büyük ve daha güçlüler. Bu evrende teknoloji neredeyse doruk noktasına ulaştı. Bugünkü makalede Yıldız savaşları evreninin en güçlü 5 gemisini inceleyeceğiz.

Resurgent Sınıfı Yıldız Destroyeri

Resurgent

Kylo Ren’in mekiği Resurgent sınıfı yıldız destroyerine yanaşıyor

Bu yıldız destroyeri, Kuat-Entralla Engineering tarafından İlk Düzen için üretilmiştir. Yıldız Savaşları: Güç Uyanıyor filminde karşımıza çıktı. İlk Düzen bu gemileri bilinmeyen bölgeleri keşfetmek ve işgal etmek için kullanıyor ve onlarla gezegenlere korku salıyor. Bu gemilerde güç kaynağı olarak, 3.000 metre uzunluğunda dev bir III-a1a birincil hipermadde reaktörü kullanılıyor. Geminin üzerinde 3.000’den fazla turbolazer ve iyon topu bulunmakta. Aynı zamanda nokta-savunma tareti ve nokta savunma misil füzeleri yer almakta. Gemi, 19.000 subay ve 55.000 gönüllü asker taşımakta. Gemide bunlar dışında, 2 tabur TIE savaşçı, bombardıman uçakları ve gezegen yüzeyine çıkarma yapmak için yeryüzü taarruz araçları bulunmaktadır. Gemi 8.000, yani tam bir lejyon asker taşıyor. Dış görünüş olarak standart yıldız destroyerlerini andırıyor. Resurgent sınıfı yıldız destroyeri, 3 iyon motoruna sahip.

İmparatorluk Sınıfı Yıldız Destroyeri

İmparatorluk

İmparatorluk II sınıfı destroyer uzayda imparatorun gücünü temsil ediyor

Bu sınıf gemiler Galaktik İmparatorluk Donanması‘nın bel kemiği konumundaydı. Bir sistemde bu geminin bulunması o sistemdeki olayın imparatorluk için önemini gösterirdi. Bu gemi, İmparatorluk 1 ve İmparatorluk 2 olmak üzere 2 farklı sınıfa ayrılır. Standart kruvazör konumunda olup, İmparatorluk filosunun çoğunu oluşturmaktaydılar. Gemi, 1.600 metre uzunluğundadır. Bir çok yıldız gemisi gibi gücünü hipermadde reaktöründen almaktadır. 9.235 subay, 27.850 gönüllü asker ve 9.700 klon asker olmak üzere toplam 46.785 mürettebata ev sahipliği yapar. 60 adet ağır turbolazer ve 60 adet standart iyon topu bulundurur. Geminin 10 adet çekici ışını vardır. 72 TIE savaşçısı, 20 AT-AT 15 imparatorluk birlik taşıma aracı ve 8 tane de mekik taşır. 4 adet iyon motoru sayesinde ışıktan yavaş hızlarda hareket eder.

MC80 Home One Type Yıldız Kruvazörü

MC80 Home One

Asi Filosunun en seçkin gemisi MC80 Home One

Bu kruvazör Mon Calamari’ler tarafından Asi Filosu için üretilmiştir. Eskiden bilim ve araştırma için kullanılırken, Galaktik İç Savaş sırasında Galaktik İmparatorluk ile savaşmak için Mon Calamalari’ler tarafından savaş gemilerine dönüştürüldüler. Asi ittifakı filosunun en güçlü ve en ünlü gemileridir. Büyük boyutuna rağmen kendi boyundan küçük gemilerden daha hızlı manevra yapabilmektedir. Fakat İmparatorluk Sınıfı gemilerden daha az ateş gücüne sahiptir. Hızlı manevra yeteneği sayesinde bu dezavantajını yok etmektedir. Bu gemiler standart olarak 1.200 metre uzunluğa ve 400 metre genişliğe sahiptir. Gücünü Hipermadde reaktöründen almaktadır. Triluna 400 MGS stardrive sayesinde ışıktan daha hızlı seyahat eder. Üzerinde yalnızca 36 turbolazer topu, 36 iyon topu ve 6 çekici ışın projektörü vardır. 120 yıldız savaşçısı ve 1200 asker taşır. 5.402 mürettabata sahiptir. İmparatorluk yok olduktan sonra Yeni Cumhuriyet ve Direniş için de görev yapmıştır.

Executor-Sınıfı Süper Yıldız Destroyeri

Executor

Darth Vader’ın mekiği Executor’a gidiyor

İmparatorluk’un ve galaksinin gelmiş geçmiş en büyük gemisidir. Yüzbinlerle ifade edilen mürettabatı ve filolarla savaşçısısı vardır. İmparatorluğun uzaydaki en büyük temsilcisi olan bu gemiler galaksinin en güçlü gemilerindendir. Aynı zamanda Sith Lordu Darth Vader’ın komuta gemisi Executor da bu sınıfın üyesidir. 19.000 metre uzunluğundaki bu devasa ölüm gemisine uzayda 6 imparatorluk sınıfı destroyer eskortluk eder. 279.000 kişilik mürettabat sayısı ile uzayda bir şehir gibi dolaşır ve imparatorun gücünü evrene gösterir. 2.000’den fazla turbolazer topuna, 8 grup halinda 2.000’den fazla ağır turbolazer topuna, 250 ağır iyon topuna, 40 çekici ışın projektörüne, 500 nokta-savunma lazer topuna ve 250 torpido bölmesine sahip devasa bir gemidir. 144 grup TIE savaşçı, 30 AT-ATs, 30 AT-STs, 2 garnizon, 200’den fazla çıkarma ve destek gemisi taşır. Tek başına orta seviye bir asi üssünü yok edebilir. Bu koca gemiyi 13 itici motor hareket ettirir. Çok hızlı hipermotorlar, gücünü hipermadde reaktöründen alır.

Eclipse-Sınıfı Süper Yıldız Destroyeri

Eclipse

Eclipse-Sınıfı Yıldız Destroyeri uzaya korku salıyor

Bu destroyer, Executor Sınıfı destroyerden küçük olmasına karşı daha büyük bir ateş gücüne sahiptir. Galaksinin gördüğü en güçlü gemidir. Devasa boyutuna rağmen hızlı bir manevra yeteneğini vardır. 17.500 metre uzunluğunda olan gemi, Executor’dan sonra en büyük gemi ünvanına elinde bulundurur. 708.000 kişilik mürettebat taşır. Birincil silah olarak Ölüm Yıldızı’nın süper lazerine benzer bir süper silah kullanılır. Bu lazer her gemiyi yok edebilir, fakat bir gezegeni yok etmek için güçsüz kalır. 550 ağır lazer topu, 500 turbolazer, 75 iyon topu, 100 çekici ışın projektörü ve 10 adet gemilerin hiperuzaya zıplamalarını engelleyen Yerçekimi projektörüne sahiptir. İçinde 600 TIE savaşçısı, 96 TIE bombacısı, 100 çıkarma gemisi ve 5 garnizon taşır. 8 güçlü itici moturu ile oldukça iyi sayılabilicek manevra kabiliyetine sahiptir.

Hazırlayan: Halil Furkan Türkmen

Wikia’dan faydalanılmıştır…

Etiketler: , , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayınlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...