Sosyal Medyada Paylaşılan Fotoğraflardan Parmak İzi Tespiti Mümkün

Carl Stewart, üst düzey bir İngiliz marketinde bir kalıp mavi Stilton peyniri bulduğu için çok heyecanlandı. Bu zengin tatlı, kremsi peyniri avcunun içine koydu ve hemen bir fotoğrafını çekip, çoğunlukla uyuşturucu satıcıları tarafından kullanılan, şifrelenmiş bir mesajlaşma uygulamasında paylaştı. 39 yaşındaki Stewart’ın farkında olmadığı şey, o fotoğrafı paylaştığı anda, kendini polise teslim ediyor olduğuydu.

Çoktan uygulamaya sızmış olan İngiliz polisi, Stewart’ın paylaştığı fotoğraftaki parmaklarından parmak izini çıkararak; bu kişinin kokain, eroin ve diğer uyuşturucuların satışını koordine eden bir diğer hesabın sahibi olduğunu tespit etmeyi başardı. Merseyside Polisi Baş Detektifi Lee Wilkinson, yayımladıkları bir basın açıklamasında şöyle dedi:

“Carl Stewart, A ve B sınıfı uyuşturuculardan bol miktarda tedarik etmekteydi; ancak onu ele veren, Stilton peynirine olan tutkusu oldu.”

Stewart, çıkarıldığı Liverpool Kraliyet Mahkemesi’nde suçlu olduğunu itiraf etti ve 13 yıl hapse mahkum edildi.

Stewart, EncroChat isimli şifrelenmiş bir mesajlaşma uygulaması üzerinden yakalanan şüphelilerden sadece biri. Doruk noktasındayken bu uygulamayı Dünya çapında 60.000 kişi kullanıyordu ve bunların 10.000’i İngiltere’dendi. Uygulamanın detaylı şifreleme özellikleri, illegal işlerle uğraşanlar için ek güvenlik sağlıyor. Uygulama, sadece özelleştirilmiş Android telefonlarda kullanılabiliyor ve sadece 1 kod ile içerisindeki bütün bilgiler silinebiliyor.

Ancak Temmuz ayında İngiltere Ulusal Suç Ajansı, diğer Avrupa ülkelerinin suçla mücadele birimleriyle işbirliği yaparak, bu uygulamaya sızmayı başardıklarını açıkladı. Bundan kısa bir süre sonra İngiltere çapında 750 suçlu yakalandı, 77 silah, 55 lüks araç, 73 süper-lüks kol saati, 2 tondan fazla uyuşturcu ve 68 milyon dolar civarında nakit para ele geçirildi. “Venetik Operasyonu” adı verilen bu girişim, sadece Merseyside polisinin 60’dan fazla kişiyi uyuşturucu ticareti ve silah suçları nedeniyle yakalamasını sağladı.

Ancak polisin yüzleştiği problemlerden biri, bazı kullanıcı isimleri (takma adlar) ile gerçek kişileri ilişkilendirmekti. Polisin takip ettiği hesaplardan birinin adı “Toffeforce” idi. Bu sözcük, Liverpool takımlarından Everton’a gönderme yapan bir isimdi. Bu hesap üzerinden bir şahıs, kokain, eroin, MDMA ve ketamin satışını koordine ediyordu. Detektifler, bu kullanıcı tarafından paylaşılan bir fotoğrafa odaklandılar: Bir Marks & Spencer dükkanında çekilmiş bir kalıp mavi Stilton peyniri fotoğrafına…

Wilkinson, basın açıklamasında şöyle diyor:

“Fotoğraftan yola çıkarak şahsın avuç ve parmak izleri analiz edildi ve bunun Stewart olduğu anlaşıldı.”

İngiliz polisi bu yöntemi daha önceden de kullanmıştı: 2010 yılında Manchester polisi, nadir saatleri çalan bir suçluyu, saatleri elinde tuttuğu bir fotoğrafı paylaştığında tespit etmeyi başarmıştı. O adam, 10 ay hapse mahkum edilmişti.

2018 yılında Galler’deki Bridgend’deki detektifler, bir uyuşturucu çetesinin 11 üyesini benzer bir teknik sayesinde yakalamayı başardı: Adamların WhatsApp üzerinden paylaştığı bir fotoğrafta elleri gözüküyordu ve bu sayede çetenin bir üyesi tespit edilebildi, gerisi de kolaylıkla yakalandı. Wilkinson, sözlerini şöyle bitiriyor:

“Bunun suça karışanlara, işin ciddi sonuçları bulunduğunu gösteren önemli bir uyarı olduğunu umuyoruz.”

Kaynaklar ve İleri Okuma:
  • ^ Merseyside Police. Liverpool Man Latest To Be Jailed As Part Of National Operation Venetic. Alındığı Tarih: 28 Mayıs 2021. Alındığı Yer: Merseyside Police | Arşiv Bağlantısı

Yazar: Çağrı Mert Bakırcı

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusu, popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. ODTÜ'den mezun olduktan sonra, doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Doktora araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zekâ ve teorik/matematiksel evrimdir. "Evrim Kuramı ve Mekanizmaları" ve "50 Soruda Evrim" kitaplarının yazarı, "Şüphecinin El Kitabı" kitabının eş yazarı, "Evrenin Karanlığında Evrimin Işığı" kitabının yazar ve editörüdür. Şu anda, ekibiyle birlikte, Evrim Ağacı, Kreosus ve birtakım diğer dijital projeleri geliştirmekte ve sürdürmektedir.

İlginizi Çekebilir

yok olus-kitamet-post-apokaliptik

Kitlesel Yok Oluş Düşüncesinin Tarihi

4,54 milyar yıl yaşındaki gezegenimiz için belki de farkında bile olmadığı bir detayız ve belki …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin