starcraft jim raynor and sarah kerrigan

Bizimkisi Bir Aşk Hikâyesi: Jim Raynor ve Sarah Kerrigan

Yazılı ve görsel bilimkurgu edebiyatında birçok görkemli aşk hikâyesi vardır. Star Wars serisinden Prenses Leia ve Han Solo bunların en bilinenlerinden biridir. Dune evreninden Paul Muad’dib ve Chani aşkı da en az bir o kadar meşhurdur. Her bilimkurgu hayranı tarafından hatırlanan bir başkası ise Terminator evreninde geçen Sarah Conor ve Kyle Reese aşkıdır. The X-Files’taki Mulder ve Scully’de daha karmaşık bir romantizm işlenir. Eğer romantik ilişkilere felsefi bir şekilde bakmak istersek The Matrix’teki Neo ve Trinity ile Her filmindeki David ve Samantha birliktelikleri çıkar karşımıza. Ve daha nicesi…

Yukarıdakiler kadar bilinmese de, Starcraft evreninde geçen Jim Raynor ve Sarah Kerrigan’ın karmaşık, dalgalı ve trajik aşk hikâyesi de en az diğerleri kadar önemlidir. İlişkileri defalarca test edilir, engellerle karşılaşır ama ikisi de bunların üstünden gelmeye çalışır; ne var ki bu çaba kalp kırıklığıyla ve hüsranla sonuçlanacaktır.

Kerrigan, güçlü psionik kuvvete sahip bir Hayalet ajandır. Öte yandan Raynor ise Raynor’s Raiders adlı isyancı gruba liderlik eden bir kanun kaçağıdır. Çok farklı geçmişlerine ve hayatlarında yaptıkları farklı seçimlere rağmen tutkulu bir aşka yelken açarlar. İlişkileri, o zamanlar hükûmete karşı bir direniş grubu olan “Sons of Korhal”da (Korhal’ın Oğulları, Korhal = isyancıların çoğunlukta olduğu bir gezegen) başlar. Bu grubun lideri olan Arcturus Mengsk, Antiga Prime isimli koloni gezegeninde bir devrim başlatmayı planlar; bu amaç için de Kerrigan ve Raynor’u bir hükûmet görevlisine suikast için görevlendirir. Buna karşılık mevcut hükûmet de gezegeni ablukaya alır. Bu arada Zerg ordusu da gezegeni istilaya başlar.

Hükûmetin ablukasını kırmak isteyen Mengsk, Kerrigan’a “psi vericisi” teknolojisini kullanmayı emreder; böylece Zerg’i üstüne çekip gezegenden kaçabilecektir. Mengsk daha sonra bu vericileri, hükûmetin baş gezegeni olan Tarsonis’i tamamen yıkmak için kullanır. Zerg ilerlemesini durdurmak için Protoss devreye girer. Protoss’u durdurmak için de Kerrigan yollanır ancak Mengsk, Kerrigan’ı kaderine terk eder. Eninde sonunda Kerrigan’ın kurşunu biter ve yakalanır. Mengsk’in bu ihanetinden iğrenen Raynor, Raynor’s Raiders adlı isyancı grubu kurarak Mengsk’e karşı intikam yemini eder.

Raynor, Kerrigan’ı ölü zanneder; ta ki gördüğü psişik rüyalara kadar. Bu rüyalar, onu bir Zerg anayurdu olan Char gezegenine çeker. Çok geçmeden bu rüyaların sebebinin Kerrigan olduğu ortaya çıkar; Zerg DNA’sı ile infest olup (istila edilmek) bir Zerg-Terran melezine dönüşmüştür. Raynor onu kurtarmaya çalışır ama başarısız olur. Kerrigan ise geçmişte ona duyduğu büyük aşktan ötürü Raynor’ın hayatını bağışlar. Overmind’in ölümü ile beraber Kerrigan, Zerg sürüsünün tek hükûmdarı olmak için çabalar ve bu amaçla Raynor’ı yanına çeker. Kerrigan’a hâlâ aşık olan Raynor bu teklifi kabul eder ve bulundukları sektörü yakıp yıkma amacında olan Birleşik Dünya Hükûmeti’ne karşı savaş verirler. Ama bu ittifak uzun sürmez. Zerg’e tek başına hükmetmek isteyen hırslı Kerrigan, kendine Kılıçlar Kraliçesi (Queen of Blades) adını takar ve Raynor’a ihanet eder. Bu ihanet karşısında şaşkına dönen Raynor, Kerrigan’a karşı intikam yeminleri içer.

Bu olaylardan dört yıl sonra Kerrigan o kadar güçlenmiştir ki, bütün düşmanlarını yok edebilecek seviyededir ama etmez çünkü içinde az olsa da insanlık kalmıştır. Bu da sektörde gergin bir barış durumu doğurur. Raynor ise hâlâ Terran Hükûmeti’ne olan direnişi sürdürmektedir. Kerrigan’ın dönüşümünden ve arkadaşlarının ölümümden kendini sorumlu tutan Raynor içmeye başlamıştır ve kötü bir hâldedir. Tam bu sıralarda Kerrigan, Terran Hükûmeti gezegenlerine saldırı düzenler; amacı bazı değerli Xel’Naga eserlerini bulmaktır. Aynı eserleri Raynor da aramaktadır. Raynor, çok geçmeden öğrenir ki bu eserler birleştirildiği zaman Kerrigan’ı tekrar insan yapabilecek güce sahip olacaktır. Bu eserler sayesinde Raynor, çok eski bir Xel’naga kehanetinden de haberdar olur. Kehanete göre Kerrigan’ın hayatta kalması çok önemlidir, yoksa Zerg-Protoss melezleri her şeyi yok edecektir. Bu kehanet üzerine Xel’naga cihazını kullanan Raynor, Kerrigan’ı tekrar insan hâline döndürür ve onu savaş alanından güvenli bölgeye taşır.

Bu büyük savaştan sonra Kerrigan ve Raynor, gizli bir laboratuvara götürülür ancak saldırıya uğrarlar. Kerrigan kaçmayı başarır ama ona Raynor’un öldüğü söylenir. Bu duruma çok üzülen Kerrigan, hem Raynor’un katillerinden intikam almak için hem de tekrar güçlenip Zerg’e yeniden hakim olmak için eski gezegenine gidip tekrar Kılıçlar Kraliçesi hâline döner. Raynor’un ölmediği haberini alınca onu kurtarmaya çalışır ve başarır. İnsanlığına kavuşturmak için çok çabaladığı Kerrigan’ı bu hâlde görünce ilk başta kalbi kırılsa ve çok sinirlense de sonunda barışırlar.

Oyunun sonlarına doğru ise Kerrigan, saf kötülük olan Amon’u yenmek ve evrene düzen getirmek için Raynor’a çağrıda bulunur; kehanete göre Amon’u yenebilecek tek kişi Kerrigan’dır. Terran, Zerg ve Protoss birliklerinin de yardımıyla Kerrigan başarılı olur. Her şey bittikten sonra Raynor, Mar Sara gezegeninde bir barda görüntülenir. İnsan hâlinde olan Kerrigan (veya hayali), Raynor’a oradan gidip gitmek istemediğini sorar. Ragnor olumlu cevap verir ve ikili (gerçek veya hayal) bardan çıkarken görülür.

Yazar: Alp Kütükçü

Çocukluğundan beri Küçük Yeşil Adam'ın peşinde. "Wake up, Neo..."

İlginizi Çekebilir

outlast

Korku Bilimkurgu ile Buluşursa: Outlast

Video oyunlarının altmış yılı aşkın bir geçmişi vardır. 1958 tarihli Tennis for Two adlı tenis …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin