bilimkurguda aşk

Bilimkurgunun En Destansı 10 Aşk Hikayesi

Bilimkurgu bize uzay savaşları ve robot ayaklanmaları sunar; ama yıldız sistemleri ve zaman tünelleri içeren bir aşk hikayesi kadar devasa ve muhteşem başka bir şey yoktur. İşte, bilimkurgudaki en harika on aşk hikayesi listemiz sizlerle:

Not: Bu liste, sadece kişisel tercihlerle ve internette yaptığımız anketlerin sonuçlarıyla ortaya çıkmıştır. Yorumlar kısmına kendi “en harika aşk hikayesi” önerilerinizi yazabilirsiniz.

Makoto ve Chiaki (Zamanda Sıçrayan Kız)

Makoto ve Chiaki

Erkek gibi bir kız olan Makoto, zamanda yolculuk etme gücünün olduğunu keşfeder ve bunu, arkadaşı Chiaki‘nin ona aşık olduğunu itiraf etmesini engellemek gibi önemsiz şeyler için kullanır. Makoto, zaman yolculuğu gücünü tükettikten sonra, Chiaki zamanı durdurur ve kendisinin gelecekten gelen bir zaman yolcusu olduğunu açıklar. Chiaki, zaman yolculuğu için son şansını arkadaşları Kousuke‘nin hayatını kurtarmak için kullanır. Chiaki, zamandan silinir ve Makoto kendisinin de onu sevdiğini fark eder; belki de onu zaman akışından kurtarmak mümkündür…

Sarah Conor ve Kyle Reese (Terminator)

Sarah Conor ve Kyle Reese

Bazı insanlar Kyle ve Sarah arasındaki aşk hikayesinin çok hızlı ilerlediğinden şikayet eder ve Kyle’ın fazlasıyla bir sapık gibi Sarah’ı takip ettiğini hisseder. Ama yapmayın, onu kurtarmak için zamanda geriye yolculuk eder ve elinde sadece ona ait bir fotoğraf vardır. (Tabii, fotoğrafı Sarah’ın oğlundan alır ve bu doğrusu biraz gariptir) Zor bir zamanda birbirlerine bağlanırlar ve kıyametin yaklaştığı, üstelik katil bir sayborgun peşlerinde olduğu, tehlikelerle dolu bir zamanda bir araya gelirler. Ayrıca, aşkları bir paradoks içerir ve paradokslar otomatikman romantiktir. Sözün özü: Onların aşkı, insanlığın kurtarıcısıdır ve bu, olabildiğince destansıdır.

Aral Vorkosigan ve Cordelia Naismith (Shards of Honor)

Shards of Honor

Jurgen Wehrmann‘ın “Jane Eyre Uzayda” makalesinde yazdığı gibi, bu eser klasik bir Jane Eyre örneğidir: Cordelia, aşkta bahtsız, mükemmel bir araştırma uzay gemisi kaptanıdır; Aral Vorkosigan, berbat bir ilk evlilik mağdurudur. Keşfedilmemiş bir gezegene yapılan yolculukta Aral, Cordelia’yı esir alır; ama kısa zamanda, her ikisi de mürettebatlarından ayrı düşer ve hayatta kalmak için beraber çalışmak zorunda kalır. Aşık olurlar; fakat Cordelia, feminist Beta Kolonisine geri döndüğünde, Aral’a olan aşkı bir akıl hastalığı veya beyin yıkamanın bir işareti olduğu düşünülür ve bunun “tedavisinin” gerçekten berbat olduğu ortaya çıkar. Cordelia, Aral’a ulaşmak için düşmanca bir gezegenin, bir savaşın ve delirme tehlikesinin üstesinden gelir. Kont Vidal Vordarian’ın kesik başını, Aral ile Kont taraftarlarının yaptığı bir toplantıya getirerek Cordelia, Aral için ideal bir eş olduğunu kanıtlar.

Wall-E ve Eve (Wall-E)

Wall-E ve Eve

Sinemadaki en etkileyici aşk hikayelerinden birinin, karakterlerin birbirlerinin adını tekrarlamasından başka bir diyaloğun olmadığı bir filmde olması ilginçtir. Cidden, eğer Wall-E Eve’e şemsiye tuttuğunda veya ayrılıp tekrar bir araya geldiklerinde göz yaşlarınızı zor tutmadıysanız, o zaman asıl siz bir robotsunuz. Birçok harika aşk hikayesinde olduğu gibi, aşkları tüm dünyayı kurtarır.

Paul Muad’dib ve Chani (Dune)

Paul Muad'dib ve Chani

Paul ve Chani birçok trajedi yaşarlar: İlk çocukları, bir House Harkonnen akıncı birliği tarafından öldürülür; daha sonra Irulan, Chani’nin ikinci çocuğunu düşürmesine çabalar. Ama onların aşk ilişkisi, uzun süreli ve etkileyicidir, Paul iktidarını kurarken Chani ona duygusal destek verir. Herbert‘in yazdığı gibi, Paul geleceği şöyle görür: “Paul kendini her şeyin merkezinde hissetti, bütün yapının döndüğü dayanakta. İnce bir huzur ipliğinde mutlulukla yürüyordu, Chani yanındaydı. İpin önünde uzayıp gittiğini görüyordu; kısmen bir sükunet zamanı, şiddet dönemleri arasında bir huzur vakti.”

Spike Spiegel ve Julia (Kovboy Bebop)

Spike Spiegel ve Julia

Julia, adını hak eden Vicious‘ın (Azılı) kız arkadaşıdır; ama o ve Spike ihtiraslı bir ilişkiye başlarlar ve Spike çeteden çıkmak ve Julia ile kaçmak istemektedir. Bir mezarlıkta buluşmaya karar verirler; ama Spike çeteden istifa etmek istediğini söylediğinde bir silahlı çatışma içerisinde bulur kendini. Vicious, Julia’ya Spike’ı öldürmesini söyler; fakat bunu yapmak yerine kaçıp saklanır ve Spike onun kendisine ihanet ettiğini düşünür. Ama Spike gerçeği öğrenir, çok geç olsa da.

David ve Rosalind (Krizalitler)

David ve Rosalind

Birçok zorluğa beraber göğüs gererler: Farklı olanlardan nefret eden dinci insanlarla dolu bir kıyamet sonrası dünyasında, zulme uğrayan mutantlardır. Kuzenlerdir. Aileleri birbirinden nefret etmektedir ve bir araya gelmelerine asla izin vermezler. Ama her şeye rağmen iki telepat, güçlü bir sevgi bağı kurup beraber kaçmayı başarırlar. Rosalinda, duygusal kabuğunu kırdığında, David onun içini görebilir ve bu, bir çiçeğin açışına benzer.

Henry ve Clare (Zaman Yolcusunun Karısı)

Henry ve Clare

Henry‘nin zamanda yolculuk yapmasına neden olan nadir bir genetik hastalığı vardır; ama sadece kendi hayatındaki farklı zamanlara gidebilmektedir. Çoğunlukla eşi Clare‘in olduğu anlara. Eşini çocukluğu boyunca ziyaret eder; ama bu, düşündüğünüz kadar rahatsız edici olmaz. Tam aksine, çok tatlı ve duygusaldır. Kız onunla evleneceğini bilerek büyür ve bir gün, gerçek zamanda onunla karşılaşır; fakat Henry’nin onun kim olduğuna dair bir fikri yoktur. Bu, en harika aşk hikayelerinden biridir ve zaman yolculuğu romantizminin nasıl yapılabileceğinin iyi bir örneğidir.

John Crichton ve Aeryn Sun (Farscape)

John Crichton ve Aeryn Sun

Bu çift, birçok zorluğun üstesinden beraber gelmişlerdir; Aeryn‘in “Die Me,Dichotomy” bölümündeki “ölümü”, bir ara Aeryn’in duygusal ilişki yaşadığı klon John‘un ölümü gibi. John en sonunda, Aeryn ile birlikte olmak için Dünya’ya dönme hayalini bir kenara bırakır ve Aeryn sonunda onunla evlenmeye karar verir ve tabii ki yine ölüm. Bereket versin ki, ölüm bu çifti beraber olmaktan alıkoyamaz.

Han Solo ve Prenses Leia (Star Wars)

Han Solo ve Prenses Leia

Aşkları o kadar güçlüdür ki, birlikte olabilsinler diye Luke’u Leia’nın erkek kardeşi yaparlar. (Şaka değil) Neyse, klasik bir hikayedir: Serseri bir kaçakçı ve hırslı ama muazzam bir prenses, birbirlerini sevdiklerini fark ederler. Prenses, onu karbonit içinde donmuş halden kurtarmak için her şeyi riske atmayı göze alır.

Hazırlayan: Ruhşen Doğan Nar | Kaynak

Yazar: Konuk Yazar

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayımlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...

İlginizi Çekebilir

dune

Önemli Olaylarıyla Dune Romanının Öncesinde Yaşananlar

Dune evreni, günümüzden 20.000 yıl sonrasına uzanan zaman çizelgesiyle gelmiş geçmiş en iddialı bilimkurgu evrenlerinden …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et