Star Trek Kaptanları #6: Christopher Pike

”Ya her şeyiyle beraber hayatı seversin ya da ona arkanı döner ve ölmeye başlarsın.” – Christopher Pike

Kaptan Christopher Pike, Star Trek evreninden tanıdığımız önemli bir kişiliktir. En çok Federasyon Yıldız Gemisi USS Enterprise (NCC 1701)’ın kaptanı olarak tanınır. Çoğu kişi tarafından Enterprise’ın ilk kaptanı olarak bilinse de kendisi bu geminin ikinci kaptanıdır. Bu görevi Robert April’dan devralmıştır. Kendisinden sonra da bu göreve hepimizin yakından tanıdığı James T. Kirk gelmiştir.

Kaptan Pike, Star Trek takvimine göre 23. yüzyılda, Majova isimli bir Dünya şehrinde doğdu. Çocukluğunu 2 tane atıyla beraber bu şehirde geçirdi. Yıldız Filosu Akademisine girmesindeki en önemli etken Alexander Marcus oldu. Marcus gelip kendisiyle bu konuda konuşmuş ve akademiye girmeye ikna etmişti. 2254 yılından bir süre önce USS Enterprise’ın komutasını devraldı. Star Trek Movie App isimli uygulamadaki biyografisinde 2223 yılında Yıldız Filosuna kayıt olduğu, 2227 yılında bir subay olarak görevlendirildiği ve USS Olympus, USS Aldrin ve USS Yorktown da dahil birkaç gemide görev yaptığı yazmaktadır.

Kirk ve Pike
James T. Kirk ve Kaptan Pike

2254 yılında Rigel sistemindeki Riger VII gezegeninde, Kalar ırkına mensup bir grup tarafından saldırıya uğradı. Kalar’lar ilkel bir savaşçı ırktır. Pike ve ekibi terk edilmiş bir kalede bir Kalar savaşçısı tarafından sıkıştırıldılar. Bu olaylar sırasında Pike’nın mürettebatından kendi asistanı da dahil 3 kişi öldürüldü. Ayrıca hepimizin yakından tanıdığı Mr. Spock ve 7 mürettebat üyesi de yaralandı. Bu kayıplar, devamında gelen sıkıntılar ve ağır çalışma Pike’ı bir yıldız gemisinde komutanlık yapmayı sorgulamaya itti. Daha sonra ise USS Enterprise, Vega Kolonisi için hastaneye çevrildi.

Vega Kolonisine doğru giderken USS Enterprise SS Columbia isimli, uzun zaman önce kaybolmuş bir dünya gemisinin kimlik kodlarıyla yollanmış bir yardım çağrısı aldı. Bu gemi 2236 yılında Talos Yıldız Grubu’nda kaybolmuş bir araştırma gemisiydi. Pike gönülsüz de olsa sinyalin kaynağına gitmek için emir verdi. Enterprise, sinyali Talos IV’de bulunan düşme bölgesine kadar takip etti. Vina isimli bir kadının önderliğinde oldukları sanılan bir grup ile temas kuruldu. Fakat daha sonradan anlaşıldı ki Vina dışında tüm mürettebat ölmüş ve bu karargah da Talos yerlileri tarafından telepati kullanılarak yaratılmış bir illüzyondu.

Kaptan Pike’ın komuta ettiği USS Enterprise(NCC 1701)

”203 kişinin hayatından sorumlu olmaktan yoruldum. Hangi görevin çok riskli olduğuna ve hangisinin olmadığına karar vermekten yoruldum. ve kimin iniş takımıyla gidip gitmeyeceğine ve kimin yaşayıp kimin öleceğine.” Christopher Pike

Kaptan Pike tuzağa düşürüldü ve bir Talos canlı hayvan koleksiyonuna hapsedildi. Burada Taloslular tarafından Vina ile çiftleşmesi için manipüle edilmeye çalışıldı. Bunun amacı ortaya çıkacak popülasyondan insan hizmetçiler elde etmekti. Fakat Pike her seferinde Vina ile ilişkiye girmeyi reddetti. Bunun üzerine Taloslular, Pike’ın mürettebatından J.M. Colt’u ve Pike’ın ikinci kaptanını yakaladılar. Daha sonra Pike, Taloslu lideri yakalamayı başardı ve onu esir aldı. Yaşanan olaylar sonucunda Pike ve ekibi oradan kurtulmayı başardı. Bu olaylar üzerine Genel Emir 7 adı altında Talos güçleriyle yapılacak her türlü temas yasaklandı. Talos sistemine seyahat etmek, acil olsun ya da olmasın, sebebine bakılmaksızın yasa dışı ilan edildi ve cezası ölüm olarak belirlendi.

2256 yılı itibariyle Robert April, Matt Decker, Philippa Georgiou ve Jonathan Archer gibi efsanelerin yanında en büyük Yıldız Filosu kaptanlarından biri olarak anılmaya başlandı. USS Enterprise gemisinde harcadığı uzun yıllar sonra 2260’lı yıllarda Pike, Filo Kaptanlığına terfi etti. Bu noktada ise James Kirk komutayı devraldı. Sadece birkaç yıl sonra, bir eğitim gemisindeyken yaşanan kaza sonucu birçok öğrenciyi ve eğitimciyi kurtarmaya çalışıp kendini feda etti. Yaşanan kazadan sonra tamamen felç oldu. Hiçbir şekilde fiziksel tepki veremez hale geldi. Kendisi için özel bir tekerlekli sandalye tasarlandı. Bu sandalyede bir flaş ışığı vardı. Bu sayede iletişim kurmaya başladı. Flaşın bir kere yanması evet iki kere yanması ise hayır demekti.

Engelli Pike
Kaptan Pike, tekerlekli sandalyesinin içinde

2267 yılında, Taloslu biri Mr. Spock ile bağlantıya geçti. Spock bu sırada Enterprise’da Kaptan Kirk’in komutası altında görev yapıyordu. Komutan Spock sahte bir mesaj oluşturarak Enterprise’ın Yıldız Üssü 11’e ilerlemesini sağladı. Pike’ın kaldığı yer burasıydı. Spock’ın amacı, yakalanırsa infaz edileceğini bilmesine rağmen,Pike’ı buradan alıp Talos IV’e götürmekti. Çünkü Talos IV’de Taloslular, Telepati ve illüzyonu kullanarak Pike’ın zihnine dokunabilir ve yardıma muhtaç bir şekilde ölmekte olan Pike’a bakıcılık ve düzgün bir hayat sunabilirlerdi. Bu teklif önce Pike’ın kendisine yapılmıştı fakat reddetmişti.

Yaşanan olaylardan sonra Pike gezegene ulaştı ve Taloslular ona söz verdikleri şeyi gerçekleştirdiler. Talos IV’de Talosluların yardımlarıyla Vina ile mutlu bir hayat yaşadı. Pike, Yıldız Filosundaki görevinden emekli oldu ve süresiz olarak Talos IV’de hiçbir dış temas olmadan hayatını sürdürdü. Talosluların muammalı güçleri nedeniyle bundan sonraki akıbeti bilinmiyor.

Taloslular
Talos ırkına mensup kişiler

Christopher Pike Kahramanlık Madalyası, Kaptan Pike’ın onuruna verilmektedir. Bu madalyayı 24. yüzyılda Benjamin Sisko ve Solok kazanmıştır. Ayrıca Cestus III’deki Pike şehri de adını Kaptan Pike’dan alır. Bunlar dışında bir de USS Enterprise-D gemisinde Pike adında bir mekik bulunur. Kaptan Pike, Star Trek serisinde çok önemli olan fakat pek fazla görünmeyen bir kişidir.

İlk olarak Star Trek TOS‘un yayımlanmamış pilot bölümü olan The Cage‘de görünmüştür. Karakter Jeffrey Hunter tarafından canlandırılmıştır. İlk pilot bölümün reddedilmesi üzerine çekilen ikinci pilot bölümde yerini William Whatner’e bırakmıştır. Aynı zamanda Christopher Pike da yerini James Kirk karakterine devretmiştir. Yine dizide Pike’ın felçli hali ise Sean Kenney tarafından canlandırılmıştır.

Bruce Greenwood
Bruce Greenwood

Kaptan Pike ayrıca 2009 yılında Reboot edilen Star Trek filminde de boy göstermiş ve karaktere Bruce Greenwood hayat vermiştir. Star Trek evreninin son dizisi Star Trek: Discovery’nin ‘Choose Your Pain’ isimli bölümünde, 2256 yılının en iyi kaptanları arasında yer aldığını gösteren bir liste görünmüştür.

Dizinin ilk sezonunun finalinde Kaptan Pike, Discovery’e bir yardım sinyali göndermiştir. 9 Nisan 2018’de Anson Mount, Pike’ın dizinin ikinci sezonunda yer alacağını ve kilit bir rolde olacağını belirtmiştir.

Hazırlayan: Halil Furkan Türkmen

Önceki

Yazar: Konuk Yazar

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayımlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...

İlginizi Çekebilir

star trek kaptanlari

Star Trek Kaptanları Görevleri Sırasında Kaç Yaşındaydı?

Yaş, Star Trek kaptanları için bir başarı göstergesi olmasa da birçoğu çeşitli yaşlarda kendi yıldız …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et