bilimkurgu kulubu

Dizi Jonathan Archer

Tarih: 23 Ocak 2017 | Yazar: Konuk Yazar

0

Star Trek Kaptanları #5: Jonathan Archer

”Tökezleyeceğiz, hata yapacağız. Eminim ayaklarımız yere basana kadar birkaç taneden fazla yapacağız hem de. Ama bu hatalardan ders alacağız. İnsan olmak böyle bir şey.”  Kaptan Jonathan Archer.

Jonathan Archer, 2112 yılında Amerika’nın New York şehrinde doğmuştur. Henry ve Sally Archer çiftinin tek çocuğudur. Babası Henry ünlü bir mühendistir. Motorlar konusunda Doktor Zefram Cochrane’dan sonra en ünlü ve en bilgili kişi olarak tanıdır. Henry Archer, 2124 yılında Clarke hastalığından dolayı ölmüştür. Jonathan Archer, New York’ta doğmuş olmasına rağmen 2151 yılına kadarki yaşamının çoğunu San Francisco şehrinde geçirir. Küçük yaşta babasını kaybetmesinden dolayı çocukluğu zorlu olmuştur.

Jonathan’ın erken yaşlarda uzay bilimlerine ilgi duyma nedenlerinden biri, 2120 yılında, 8. doğum gününde hediye olarak aldığı The Cosmos A To Z isimli kitaptır. Laura Danly tarafından yazılan kitap, Arachnid Nebula’sından bahseder. Jonathan saatlerini bu kitapta bulunan Arachnin Nebula’sını araştırmak için harcar.Uzayın büyüsüne kendini kaptıran Jonathan artık daha genç bir yaşta Birleşik Dünya’nın Yıldız Filosu’na katılmayı ister.

Jonathan Archer ve köpeği Porthos

Jonathan Archer ve köpeği Porthos

2121 yılında babası ile birlikte bir uzaktan kontrollü yıldız gemisi modeli üzerinde çalışırken, babasına yeni yıldız gemisinin ne zaman uçuşa hazır olacağını sorar. Sorusunun cevabını uzun yıllar sonra alacaktır. Ki burada bahsedilen gemi NX-01’dir. Ayrıca gençliğinde erkek izcilerin en yüksek rütbesi olan kartal izci rütbesini almıştır. Yine o zamanlarda vahşi doğa rozetini de içeren 26 farklı rozet kazanır. Okulda iken çok uslu ve başarılı bir öğrencidir. Okul hayatı boyunca müdürün odasına sadece bir kez çağrılmıştır. Uçuş eğitimine girmesine bir gün kala babasına, başarısız olduğunda neler olacağını sorar. Yaşlı Archer onu, ‘Başarısız olma,’ diyerek yanıtlar.

Henry Archer 2124’te yıllarca halisünasyon görmesine ve acı çekmesine neden olan Clarke hastalığı yüzünden ölür. Son zamanlarda bazen kendi oğlunu bile hatırlamayacak hale gelmiştir. Babasının ölümünden sonra, Henry’nin arkadaşı Emory Erickson ile ilişkisi güçlenen Jonathan Archer daha mutludur. Emory, Jonathan için vekil baba durumundadır. California’da lisans öğrenimi gördüğü sırada su topu sporunda başarılı bir atlet olur. Yine bu yıllarda, 2134 Kuzey Amerika Bölgesel Su Topu yarışmasını kazanır.

NX-Alpha

NX-Alpha

2140’lı yıllarda dört test pilotundan biri olarak görev yapar. 2143 yılında gelindiğinde Jonathan ve A.G Robinson, NX-Alpha’yı ilk kez uçarmak isteyen iki pilot olarak hiç de dostça olmayan bir mücadeleye girişirler. Tuğamiral Maxwell Forrest’in bu uçuş için Robinson’u atamış olmasına karşın, Jonathan Archer zamanının büyük bir kısmını uçuş simülasyonlarına harcamaktadır. Archer, motorlardan %92’lik bir verim elde etmiştir. Robinson ise Büküm 2 hızını kırmaya çalışıyordur. Archer, uçuş yöneticisi olarak NX-Control’da hizmet ederken kazanılır bu başarı. Fakat NX-Alpha yok olur.

Robinson zamanında kaçış poduna ulaşmayı başarır. Kaza, Vulcanların çağrısı ile Yıldız Filosu’nun, NX-Programını askıya almasına neden olur. Robinson bu kazadan Archer’ın babasının tasarladığı motorları sorumlu tutar. Bununla beraber, Archer sonunda verileri gözden geçirir ve Robinson’un haklı olduğunu kabul eder. Kusurları ortadan kaldırmak amacıyla yapılan motor modifikasyonları sonrasında Archer ve Robinson, Teğmen Charles Tucker III’ün yardımıyla NX-Beta’yı yetkisiz bir alan testi yapmak amacıyla alırlar. Archer kontrollerde iken gemi bir hız rekoru kırarak Büküm Faktörü 2.5’e ulaşır.

Tpol, Archer ve Trip

Tpol, Archer ve Trip

Archer ve Robinson yaptıkları yüzünden üç ay ev hapsi cezasına mahkum edilirler. Yine de Yıldız Filosunu, NX-Programı’na devam etmeye ikna ederler. Enterprise NX-01’in fırlatılmasından birkaç yıl önce, Archer, Yarahla isimli Maymora-Sınıfı bir Vulcan gemisine konuk olur. Konuk olmasındaki amaç ise bir karanlık madde nebulasını incelemektir. Graviton teleskopunun kurulmasına yardım eder ve bir Vulcan EV takımında uzay yürüyüşü yapar. Daha sonra 2140’larda Archer, Satürn’ün uydularından biri olan Titan’da Omega eğitim görevinde Tucker ile birlikte olur.

Tucker’ın çevresel giysisi arızalandığında Archer, Tucker’ın hayatını Titan’ın üzerinde kaskının çıkmasına engel olarak kurtarır. 2150’de, Kaptanlar Archer ve Robinson arasında Enterprise’ın kaptanlığı için son eleme yapılır. Başlangıçta Büyükelçi Soval tarafından önerilen Kaptan Gardner görevi alacakken, sonraları ibre tekrar Archer ve Robinson’a döner. En sonunda ise Jonathan Archer, dünyanın ilk Büküm Faktörü 5’e ulaşabilen gemisi Enterprise NX-01’e kaptan olarak atanır.

Enterprise (NX-01)

Enterprise (NX-01)

Jonathan Archer’ın Enterprise’ın kaptanı olarak ilk görevi 2151 yılında, Klaang isimli Klingon subayının, Klingon iç savaşı başlatmayı amaçlayan bir Sulibanın saldırısına uğramasıyla başlar. Enterprise’ın tarihi fırlatılışı bu Klingon kazasıyla kesişir. Vulcan büyükelçisi Soval bu fırlatmanın Klingon sorunu çözülene kadar ertelenmesi gerektiğini söyler. Archer çok beklenen bu ilk Büküm 5’e ulaşan gemi projesinin bir kere daha ertelenmesinden hiç de memnun değildir. Archer bu erteleme önerisinin altında yatan asıl nedenin, insanların uzay araştırmalarının ve galaksiye yayılmalarının engellenmesi olduğuna inanmaktadır.

Vulcanlıların her defasında insan ırkını engellemeye ve pasif bırakmaya çalışması bu düşünceyi güçlendirmektedir. Vulcanlılar tarafından daha fazla gecikme önerisi veya müdahale yapılmasını istemeyen Archer, Klaang’ın Qo’nos’a bizzat kendisi tarafından götürülmesini önerir. İnsanların böylesi bir görev için çok dengesiz ve dar kafalı olduğunu düşünen Vulcanlıların itirazlarına rağmen Archer’ın önerisi, Tuğamiral Maxwell Forrest tarafından tamamen destek görür. Archer’a mürettebatını kurması için üç gün süre verilir. Kaptan Archer, Denobulan ırkına mensup Doktor Phlox’u geminin baş tabip subayı, Komutan Charles ‘’Trip’’ Tucker’ı şef mühendislik subayı ve Teğmen Malcolm Reed’i ise geminin silah subayı olarak görevlendirir.

Jonathan Archer

Jonathan Archer

Archer, iletişim subaylığı görevi içinse Brezilya’ya seyahat eder ve yabancı dil uzmanı olan acemi Hoshi Sato ile anlaşır. O sırada öğretmenlik yapan Sato’yu gemiye almak hiç kolay değildir. Ancak Klingoncayı çözecek ilk insan olmak reddedilemeyecek kadar cazip bir umuttur. Sonunda, Vulcanlılara bir imtiyaz olarak ve yıldız çizelgelerine erişebilmek için Archer, gemide T’pol isimli bir Vulcan bilim subayına yer vermek zorunda kalır. Bu görevin geçici olması beklenmektedir. T’pol ise Enterprise’dan ayrılmayı dört gözle bekliyordur. Yolun yarısına kadar görevin tamamlanamayacağını düşünen Archer, yine de başladığı şeyi bitirmeye kararlıdır.

Daha da fazlası, Archer pes etmeye inanmıyordur. Çünkü pes edip eve dönerse Vulcanlılar haklı çıkmış olacak ve herkes insanların uzayı keşfetmeye hazır olmadığını düşünecektir. Neyse ki her şey yolunda gider. Klaang evine döner ve savaş önlenir. Bu durumun Yıldız Filosu’na bildirilmesi üzerine beklenilen cümle olan ‘Dünyaya dön,’ yerine ‘Devam et’ mesajı gelir. T’pol’un yardımları olmadan görevin başarısızlıkla sonuçlanacağını fark eden Archer, ona gemide bilim subayı olarak görev yapmasını ve komuta zincirinde 2. sırada bulunmayı teklif eder.  Böylece 4 yıllık keşif görevi başlamış olur.

Trip ve T'pol

Trip ve T’pol. Tpol’ün düğününde.

Dört yıllık görevi boyunca birçok farklı ırkla ilk teması gerçekleştirir. Bu temasların en önemlilerinden biri ise ileride Federasyon’un kurucu üyelerinden olacak olan Andorian ırkıdır. Enterprise ayrıca geçici ajanlar ile de karşılaşmıştır. İleride önemli bir rol oynacak Ferengi ırkıyla da ilk teması Archer kurmuştur. İlk temas yapılan ırklar arasında Romulan, Borg, Vissian ve Organianlar gibi ırklar bulunmaktadır. Archer’ın kaptanlık görevi 2161 yılında sona erer.

Archer aynı zamanda Birleşik Gezegenler Federasyon’unun kurulmasında büyük bir rol oynar. Federasyon’un kuruluşundan sonra Archer, Federasyon Yıldız Filosu’nda görev alır. Yıldız Filosu’ndan emekliye ayrılırken Yıldız Filosu Komutanlığı’nda Amiral rütbesiyle Genel Kurmay Başkanı olur. Archer 2164’te Andorian İmparatorluk Muhafızları‘nın onur üyesi ünvanını alır. 2169’da Andoria’ya büyükelçi olarak atanır. 2175 ile 2183 yılları arasında Federasyon konsey üyesi olarak hizmet eder ve en sonunda 2184 yılında Birleşik Gezegenler Federasyonu Başkanı olarak 2192 yılına kadar sürecek olan 8 yıllık görevine başlar.

Archer, Tpol, bir Tellarite ve bir Andorian.

Archer, Tpol, bir Tellarite ve bir Andorian.

Jonathan Archer’ın karakterine ve iç dünyasına bakacak olursak diğer Star Trek dizileri kaptanlarına göre daha pasif ve düşük seviyede olduğunu görürüz. Kaptan Archer ne Kirk’in liderliğine ne de Picard’ın diplomatlık yeteneklerine sahiptir. Tabii ki bu onun, söz konusu özelliklerden mahrum olduğu anlamına gelmez. Mürettebatı ile ilişkileri diğerleri kadar olmasa da iyidir. Mürettebatına karşı sıcak davranır ve sorunlarıyla ilgilenir. Fakat çok fazla da içli dışlı değildir.

Porthos adında bir köpeği vardır. Enterprise’da bu köpek de bulunur. Archer dış görev takımlarında bulunmayı sever. Diğer canlılara da yardım etmekten hoşlanır. Derin uzayı keşfeden ilk insanlardan biri olması nedeniyle üzerinde büyük bir sorumluluk taşımıştır. Fakat bu sorumluluğun altından kalkmasını da bilmiştir.

Scott Bakula

Scott Bakula

Kaptan Jonathan Archer, Scott Bakula isimli Amerikalı aktör tarafından canlandırıldı. Scott Bakula, 9 Ekim 1954 yılında Amerika, Missouri’de doğdu. Trek’de Kaptan Archer ve Quantum Leap’teki Sam Beckett kendisinin en iyi tanındığı rollerdir. En iyi drama oyuncusu ve seçkin başrol oyuncusu gibi ödülleri vardır.

Hazırlayan: Halil Furkan Türkmen

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayınlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...