bilimkurgu kulubu

Dizi

Tarih: 7 Mart 2019 | Yazar: Konuk Yazar

0

Star Trek: DS9 ve Voyager’ın Blu-ray’leri Neden Yok?

Orijinal Star Trek’in ve Star Trek: Next Generation’ın Blu-ray olarak düzenlenmiş yeni versiyonlarının piyasaya sürülmesinden sonra, Star Trek hayranları DS9 ve Voyager için de aynı beklentiye girmişti. Ancak bunun için oldukça yoğun çalışmalar yürüten Robert Meyer Burnett’e göre böyle bir ihtimal ne yazık ki çok düşük. Dahası bu tip bir proje, CBS ve Paramont için hem meşakkatli hem de maliyetli bir girişim. Nedeni de dizilerin çekim tekniğindeki detaylarda gizli. Yakın zamana kadar çoğu TV dizisi yüksek bir çözünürlük olan 35mm’de çekiliyordu. Görüntüler düzenlenip arşivleniyor ve yayın için uygun olan NTSC video çözünürlüğüne dönüştürülüyordu. Bu nedenle eski Star Trek serilerinin orijinal negatiflerini kullanarak Blu-Ray versiyonunu oluşturmak nispeten daha kolaydı.

Ancak 1980’lerin ortalarında video teknolojisi öyle bir gelişti ki Star Trek: The Next Generation’ın da içinde bulunduğu birçok TV programı artık 35mm’lik film ile çekilmemeye başlandı. Bu dönemde programlar, bilgisayarda taranıyor ve daha düşük TV dostu çözünürlüğe dönüştürülerek düzenleniyordu. Bu sayede fazla maliyetten kurtulunuyor ve para cepte kalıyordu. Üstelik görsel efektlerin yaratılması da kolaylaşıyordu. Mesela Star Trek: The Next Generation’da bu durumun görsel efektlerin oluşturulmasını kolaylaştırdığını görüyoruz. Ancak yeni tekniğin ileriye dönük zararları da var. Örneğin elinizdeki programı bir kez hazırladığınızda daha sonra üzerinde düzenleme yapmanız zorlaşıyor. Bunun için tüm görsel efektleri sil baştan yaratmak zorundasınız.

Tüm bu göz korkutucu sürece rağmen, Star Trek: TOS ve Star Trek TNG için söz konusu işlem yapıldı. Evet, dizilerin negatifleri tek tek taranarak görsel efektler yeni baştan oluşturuldu. Hem zor, hem pahalı hem de zaman alıcı bir işti. Yeni bir ekip kuruldu ve milyonlarca dolarlık maliyeti olan bir sürecin ardından her bölüm 35mm’lik film görüntüsünde tekrardan yaratıldı. Çünkü blu-ray satışlarının maliyeti karşılayacağı düşünülüyordu. Ancak düşünüldüğü gibi olmadı. Satış rakamları CBS ve Paramaount’un beklentilerini karşılayamadı. Sonuç ne yazık ki kocaman bir başarısızlıktı.

İşte TNG’de sonu hüsranla biten bu işlemlerin DS9 ve Voyager için de yapılması gerekiyor. Hatta belki daha zor ve uzun soluklu olabilir. Zira her iki dizide de sadece düşük video çözünürlüğünde elde edilebilen CGI efektleri kullanılmıştı. Bu durum özel efektlerin yeniden oluşturulması anlamına geliyor. Ancak DS9 ve Voyager’ın izleyici gözünde bu masraflı çabayı gerektirecek bir popülaritesi yok. Tabii hemen karalar bağlamayın. Bugün kârsız gibi görünen bu işlem ileride gündeme alınabilir. Zaten imkansız da değil, sadece eşi benzeri görülmemiş ve korkunç bir uğraş gerektiriyor. Belli mi olur? Belki bir gün DS9 ve Voyager’ın Blu-ray versiyonlarını izleme şansı yakalarız. O güne kadar HD altı çözünürlükle yetinmek zorundayız.

Hazırlayan: Baran Can Kaya | Kaynak

Etiketler: , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayınlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...