bilimkurgu kulubu

Dergi

Tarih: 30 Eylül 2020 | Yazar: Ruhşen Doğan Nar

0

Lagari Bilimkurgu Fanzini’nin 6. Sayısı Çıktı

Lagari Bilimkurgu, altıncı sayısıyla fanzin okurlarına tekrar merhaba dedi. Geçen aylarda, internet sitesiyle internet yayıncılığına da başlayan Lagari Bilimkurgu, açtığı yolda hız kesmeden ilerliyor. Bilimkurgu Kulübü’nde, Lagari’nin önceki sayıları hakkında yazarken, Lagari’yi Türkiye’nin yayını süren tek bilimkurgu fanzini olarak tanımlıyordum ve daha fazla bilimkurgu fanzininin ortaya çıkmasını diliyordum.

Bu süreçte iyi gelişmeler yaşandı, yeni fanzinler ortaya çıktı: Heft Ahter, Golem Fanzin ve Solamniya Fanzin şu anda aklıma gelenler. Ancak hiçbiri tamamen bilimkurgu fanzini değil. Korku-gerilim, fantastik gibi türlere de yer veriyor; daha geniş bir çerçevede üretim yapıyorlar. Ki bunda hiçbir sorun yok. Bu yüzden sanırım Lagari için hâlâ ülkenin tek bilimkurgu fanzini diyebilirim.

Altıncı sayı Mehmet Fatih Balkı’nın “Simülasyon Evreninde Dünyalar Yaratmak: Sanat ve Bilimkurgu” yazısıyla başlıyor. Jean Baudrillard’ın simülasyon kuramı üzerine olan yazıda sosyal bilimkurgu örneklerinden de bahsediliyor. Yeni sayının diğer makalesi Zülfikar Yamaç‘a ait: “Narkotik Bir Tür Olarak Bilimkurgu“. Yamaç, bilimkurgu eserlerinde madde kullanımını ele alıyor. Bahsi geçen eserlerden bazıları şöyle: Dune, Cesur Yeni Dünya, Karanlığı Taramak, Ubik, Kallocain, Neuromancer… Yazar ayrıca bu konu üzerinde bir kitap da yazacağını müjdeliyor.

Bu sayıdaki öykülerden bahsetmek gerekirse beş kaliteli kısa öykü okurları bekliyor: Gökçe Mehmet Ay‘dan “Ruhumun Unutmak İstediği Köşeleri“, Emrecan Doğan‘dan “Robot ve Kadın“, Muzaffer Şen‘den “Diyalog“, M. Ercan Ergür‘den “Mülteci Dokunuşlar” ve Ali Okan Pandar‘dan “Hatalı Park” öyküleri.

Altıncı sayının kapağı İsmail İnceoğlu‘nun elinden çıkmış. Şu ana kadarki en iyi Lagari kapağı olabilir. Fanzindeki diğer görseller ise Hüseyin Esen, Laurie Lipton ve Efe Elmastaş‘a ait. Elmastaş’ın “Egolarımla yükseklerdeyim” yazılı çalışması epey manidar ve ince bir göndermesi var.

Fanzinin yeni sayısını buradan okuyabilirsiniz.

Etiketler: , , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

1988, İzmir doğumlu. Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Mütercim-Tercümanlık okudu. İngilizce öğretmenliği yapmakta. 2016 Şerzan Kurt Öykü Ödüllerinde Türkçe Öykü dalında ödüle layık görüldü. Bilimkurgu öykülerinden oluşan ilk kitabı "İçimdeki Robot", Yitik Ülke Yayınları'ndan 2019 yılında çıktı. İthaki Yayınları’nın “Yeryüzü Müzesi” ve Yitik Ülke Yayınları’nın “Mutsuz Aşk Vardır” derlemelerinde öyküleriyle yer aldı. «Uyan!» adlı bilimkurgu fankiti, Fanzin Apartmanı tarafından basıldı. Çeşitli dergi ve fanzinlerde öyküleri yayımlandı.