bilimkurgu kulubu

Araştırma illustration

Tarih: 2 Mart 2016 | Yazar: Konuk Yazar

0

Bilmeniz Gereken 10 Bilimkurgu Çizeri

Bilimkurgudan esinlenmiş işleri, fütüristik mimari dekoru, şık ve çarpıcı renklerle vurgulanmış sanat eserleriyle İsveçli çizer, animatör ve grafik tasarımcı Kilian Eng‘in uzun süredir hayranıyız. Yaptığı işler geçmişin ikonik çizerlerini (özellikle de Fransız efsanesi Moebius’u) andırıyor. Sanatçının Object 5 başlıklı monografının baskısının tükenmiş olması şaşırtıcı değil; neyse ki yayıncı Floating World Comics, kitaba 16 sayfa dolusu yeni sanat eseri ekleyerek Avrupa’da ciltli baskısıyla yeniden yayınladı. Eng’in tarzı bize nostalji yaşatarak hayranı olduğumuz bazı bilimkurgu illüstrasyon devlerini anmamıza vesile oldu. İşte tanımanız gereken on tanesi:

Virgil Finlay

Virgil Finlay 9Virgil Finlay 8Virgil Finlay 7Virgil Finlay 6Virgil Finlay 3Virgil Finlay 2Virgil Finlay 1
<
>

Üretken bir çizer olan Virgil Finlay fantazi, bilimkurgu ve hayranı olduğu korku türlerinde, noktalama ve tarama tekniklerini Fransız sanatçı Gustave Doré‘yi andıracak şekilde birleştiren, inanılmaz ayrıntılı ve neredeyse saplantılı tarzı dolayısıyla efsaneleşmiştir. Eskiler’in efendisi H.P. Lovecraft bile Finlay’den övgüyle bahseder. İşlerinde kendi döneminde eşi benzeri bulunmayan mürekkepsi bir derinlik ve doku vardır.

Paul Lehr

Paul Lehr 1Paul Lehr 2Paul Lehr 3Paul Lehr 5Paul Lehr 6Paul Lehr 7Paul Lehr 8
<
>

Amerika’nın bilimkurgu ve fantezi yazarlarının, Lehr’in tuhaf ve rüyasal çizimleri hakkında fikirleri şöyle:

Lehr, benzersiz işleri izleyicinin sürekli tekrar bakıp, her seferinde yeni bir hikaye dinleyerek ayrılmasını sağlayan, sadece illüstrasyonun değil, bilimkurgu sanatının vücut bulmuş haliydi. Lehr’in işleri 1960’larda Bantam’ın ilk bilimkurgu yayınlarının klasik kapaklarıyla ön plana çıkmıştı. Resimlerinden biri, zamanın editörü Fredrik Pohl tarafından o kadar beğenilmişti ki, Pohl onun bu çizimine uygun kitap bulmuştu. 1970’lerde Lehr’in işleri film afişleri ve benzerleriyle daha ticari mecralara doğru büyümüştü. Analog’un kapağı için yaptığı işler Hugo ödüllerinde kendisine birçok En İyi Profesyonel Sanatçı adaylığı getirmişti. Ne yazık ki hiç birini kazanamadı.

Frank Kelly Freas

Frank Kelly Freas 11Frank Kelly Freas 10Frank Kelly Freas 8Frank Kelly Freas 6Frank Kelly Freas 5Frank Kelly Freas 4Frank Kelly Freas 2
<
>

Bilimkurgu sanatçılarının dekanı olarak anılan Frank Kelly Freas‘ın işlerini Queen‘in 1977 tarihli albümü News of the World’den tanıyor olabilirsiniz. On kez Hugo Ödülü (bilimkurgunun Oscar’ı denebilir) kazanan Freas’ın sanatı, Weird Tales, Astounding Science Fiction ve MAD Dergisi gibi türün büyük yayınlarının kapaklarını süslemiştir. Freas, ressamsı tarzıyla diğerlerinden ayrılır.

Wayne Barlowe

wayne_barlowe_12wayne_barlowe_11wayne_barlowe_10wayne_barlowe_8wayne_barlowe_6wayne_barlowe_3wayne_barlowe
<
>

Hellboy, Harry Potter ve Azkaban Tutsağı, Avatar ve Pacific Rim hayranları, Wayne Barlowe‘un yaratık tasarımlarını tanıyacaktır. New York doğumlu çizer, ünlü doğa tarihi sanatçıları Sy ve Dorothea Barlowe’un oğludur; doğal olarak bilimkurgu saplantılı Barlowe’un anatomi çizimleri gayet iyidir. Yeteneği gerçekçi yaratık figürleri yaratmak üzerinedir.

Bob Pepper

bob_pepper_3bob_pepper_4a1428732652_10tumblr_ngwovuoqda1rv0p43o1_500tumblr_nn4e51wr2k1rtynt1o1_1280tumblr_nocsbqel4b1sndzdgo5_1280ubik_peppercoverart
<
>

Tuhaf, technicolor tarzıyla bilinen Pepper, sadece altmışların sonunun en bilinen plak kapaklarından birini hazırlamakla kalmamış, hemen sonrasında Lin Carter tarafından Ballantine kitapları için düzenlenen fantezi yeniden basımları dizisinin de çizerliğini yapmıştır. Pepper’ın Elektra Kayıtları ile ilişkileri, Nonesuch etiketiyle çıkan bazı eklektik albümler için kapak grafiklerini yapabilmesini sağlamıştır.

Wally Wood

wally_wood_3wally_wood_1wally_wood_2wally_wood_3wally_wood_4wally_wood_5wally_wood_6
<
>

Bilimkurgu alt kültüründe izler bırakan Wally Wood‘un belki de en bilinen işi, ilk kez ikonik karşı kültür dergisi The Realist’te Paul Krassner’in düzenlemesiyle yayınlanan ve Disney karakterlerini seks, uyuşturucu ve kötü davranışlar içinde gösteren, tartışmalı, safahat dolu posteridir. Pop kültür tarihinde en çok korsan kopyası yapılan sanat eserlerinden biri haline gelse de Wood, Fare Yuvası’nın avukatlarından bir şekilde kaçınmayı başarmıştır. Ünlü çizer; yaptığı EC Comics kapakları, 50’lerin vamp uzay kadınlarını ve tuhaf yaratıklarını içeren işleriyle de hatırlanır.

Moebius

moebius_1moebius_2moebius_3moebius_4moebius_5moebius_6moebius_7
<
>

Jodorowsky’s Dune adlı belgesel, kıyamet sinemasının popülerliği ve pop kültürden esinlenmiş afiş sanatının yükselişi, Fransız sanatçı Jean Giraud’un, yani Moebius’un işlerinin yeni kitlelerce tanınmasını sağladı. İlham veren çizer, Alejandro Jodorowsky ile birlikte Frank Herbert’in Dune serisinin hayata geçmemiş bir uyarlaması üzerinde çalışmıştı. İkili daha sonra çok sevilen Incal çizgi roman serisini yaratmıştır. Alien, Tron ve Beşinci Element gibi bilim kurgu incilerine tasarımlarıyla katkıda bulunmuştur. Yazar Jean-Michel Charlier, Moebius ile bir araya gelerek, başrolünde bir anti kahraman olan Blueberry‘nin bulunduğu, kendi zamanı için sıra dışı sayılabilecek bir Western hikayesi yaratmıştır. Federico Fellini sanatçı hakkında, “O daima yenilenen, asla sıradanlaşmayan, sıradışı ve vizyoner bir hayal gücüne sahip özgün bir yetenek. Moebius hem rahatsız eder, hem de rahatlatır.” demişti. “Bizleri rahatsız edici karakterlerle karşılaştığımız bilinmez dünyalara taşıma becerisine sahip. Ona duyduğum hayranlık eksiksiz. Kendisini Picasso ve Matisse kadar büyük bir sanatçı olarak görüyorum.

H. R. Giger

giger_1giger_2giger_3giger_5giger_6giger_8giger_9
<
>

H.R. Giger aramızdan ayrıldığında, bilimkurgu topluluğu bir efsaneye veda etti. Kıvranan dişi yaratık vücutları ve gerçeküstü yaratıkları resmeden biyomekanik tarzı, korkutucu ve kimi zaman erotiktir. Çoğunluk onu Ridley Scott’ın Alien‘ı, aynı filmdeki  Space Jockey karakteri ve diğer tasarımlarıyla tanır. Ancak Giger aynı zamanda müzisyen Deborah Harry’nin albüm kapağı gibi çalışmalara da imza atmıştır.

Frank Frazetta

frazetta 1frazetta 2frazetta 3frazetta 4frazetta 5frazetta 6frazetta 7
<
>

Frank Frazetta muhtemelen minibüslere sprey boyayla yapıldığını gördüğünüz balıketi kadın ve aşırı kaslı erkek resimleriyle tanınsa da, sanatçı aslında daha pek çok alanda çalışmıştır: Film afişleri (What’s New Pussycat?), filmler (Ateş ve Buz/Ralph Bakshi), kitap kapakları (bazı Conan serileri dahil), dergiler (Creepy, Eerie, ayrıca MAD için Ringo Starr’ı çizmiştir) ve albüm kapakları (Herman’s Hermits, Dust ve diğerleri).

Richard M. Powers

richard_powers_1richard_powers_2richard_powers_3richard_powers_5richard_powers_6richard_powers_7richard_powers_8
<
>

Picasso, Yves Tanguy ve Arshile Gorky bilimkurgu ruhu tarafından ele geçirilmiş olsaydı, resimleri olasılıkla Powers‘ınkilere benzerdi. C. Jerry Kutner, Powers’ın önemini şöyle anlatıyor:

“50’lerin bilimkurgu kapak sanatı, uzay gemilerinin ve diğer donanımların kuru, tanımsal temsillerinden (tekno-realist ekol) ya da dokungaçlı yaratıklardan, sert vücutlu uzay kahramanlarından ve kıvrımlı dişi yardımcılarından (pulp ekolü) ibaretken; Powers’ın yenilikçi kapakları atmosfer ve ruh halini vurgulamış, güzel sanatlardan sürrealizm, soyutlama ve kolaj tekniklerini kullanarak insan hayal gücünün iç doğasını keşfe çıkmıştır. Zamanından önce psikedelik ve çeşitliliğiyle şaşırtıcı olmasının yanı sıra, Bilimkurgu Ansiklopedisi‘ne göre bilimkurgu ambalajlamasının olgunlaşması Powers’ın ileri görüşlü işleri sayesinde gerçekleşmiştir.”

Hazırlayan: Mengü Gülmen

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayınlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...